LOZ zastavil transformáciu nemocníc, tie sa po tom zastavení topia v ekonomickom bahne nadalej. Lekári v nich "keťasia" naďalej, rešia svoje súkromné operácie v štátnej nemocnici za obálky. Manažmenty nemocníc ďalej ticho rozpredávajú aj do súkromných ruk lekárov lukratívne prevádzky. Lekári v jednej pracovnej dobe beztrestne sedia na troch pracovných miestach, teda rozumej tri platy. Na oddelení, v ambulancii, na fakulte a niektorí ešte aj v parlamente. Čo teda bolo cieľom zastavenia transformácie nemocníc? Zachovanie status quo, pre koho? Lekárov, ktorí sa nechcú zmieriť s iným systémom? Nárast kšeftov, tvorby dlhov nemocníc a následné oddĺženie daňami všetkých aktívnych ľudí? Pán Kollár, šéf SLK, predtým šéf LOZ, sa sám nominoval na ochrancu a zástupcu všetkých zdravotníkov. Zdá sa, že ochorel. Komu prihral na účet narastujúce dlhy nemocníc a následné oddlžovanie? Faktúru treba vystaviť tomu, kto to spôsobil a nie všetkým aktívnym ľuďom.
Svojským marketingom cielene vyvyšuje záujmy lekárov a medicíny nad záujmy ostatných vedných disciplín. Svojským marketingom upevňuje svoj post. "Rozplače Slovensko", ked v médiách vysvetľuje, že sa zastáva práv pacientov. A ako sa ich zastáva? Hromadnými výpoveďami a následnými falošnými PN? Činy, ktoré odsúvajú pacientov na poslednú koľaj. Nerozumiete ako? No primitívnym vydieraním, bez priaznivej spoločenskej zmeny a ešte odpozorovaním od susedov. Zachovaním status quo v ruinách plesnivých nemocníc.
LOZ sa v decembri 2011 vôbec nepochlapil (a) profesionálnym, ekonomicko manažerskym prístupom, ani legislatívnym. Kde sú nápady na riešenie ekonomického manažerskeho bahna v akom sa nachádza zdravotníctvo od "elity", do ktorej sa lekári sami postavili? Naaranžovali, zabezpečili nátlakom tento marazmus v ktorom sme stále. Rok a pol po decembrovom lomoze a harmatanci. Lekári nie sú ekonómovia, ani dobrí manažeri. Keby nimi boli, tak sme všetci zahojení, pacienti, aj všetci zdravotníci spoločne. December 2011 bol teatrálny výstup s organizovaným pozadím, bez účasti pacientov.
Pacienti boli kontumačne vykázaní lekármi na trestnú lavicu. Dĺžka trestu, december 2011
Ošetrovateľstvo v petícii "Ak sa nepostaráme o seba, kto sa postará o Vás" na jar 2011 sa postavilo na nohy. Dlhodobú starostlivosť, prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti podpisovali ľudia, pacienti, poistenci štátu, aktívní ľudia, podnikatelia. Všetci, ktorí trpia na nedostatok tejto služby. Dlhodobá starostlivosť, ktorá má byť v plnej kompetencii profesionálneho ošetrovateľstva, nemá ani len náznak legislatívnej podpory. Vákuum, ktoré vyhovuje manažmentom, lekárom, politikom, vláde, poisťovniam. Neplatiť, nedať, klamať vo vákuu a v chaose zotrvať. Egoistickí, nadradení a nespratní lekári, zastúpení Dragulom, Pasztorom, manažerom Petkom, popoťahovaní politikmi, zákon o platoch sestier, podpísaný prezidentom, odniesli na Generálnu Prokuratúru. S tichým súhlasom všetkých, ktorí zákon o platoch sestier podpísali. Teatrálny výstup s organizovaným pozadím, bez účasti ošetrovateľstva.
Ošetrovateľstvo bolo kontumačne vykázané lekármi SLK, ASL, ANS na trestnú lavicu US. Dĺžka trestu, doživotie?
Dosť! Ošetrovateľstvo musí mať rovnakú váhu ako medicína aj na Slovensku. Pacienti žijú nedôstojne bez širokej podpory ošetrovateľstva. Chronicky chorí, zdraví ľudia v komunitách, ľudia v terminálnom štádiu potrebujú vyspelé ošetrovatelstvo. Rovnako dôležitá vedná disciplína ako medicína. Pri mnohých diagnózach je oveľa dôležitejšia pre pacientov ako medicína. Ošetrovateľstvo je drahé, využíva všetky vymoženosti súčasnej vedy, liečivá, pomôcky, ktoré sú dostupné na trhu. Ošetrovateľstvo potrebuje preskripciu zakotvenú legislatívne. Ošetrovateľstvo je garant poskytovania bezpečnej, komplexnej zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti na holistickom princípe a preto musí ísť na piedestál.
Egoistickým lobingom a dominanciou lekárov je ošetrovateľstvo v SR zdegradované na otrokárstvo. Pomôcky z čias Márie Terézie. Dominancia medicíny, lobing lekárov je výrazným odporom pre poskytovanie profesionálneho ošetrovateľstva. Pomer obsadenia profesionálmi na oddelení - traja lekári a dve sestry na tridsať pacientov je cielená vražda ošetrovateľstva. Dve sestry nestačia zrealizovať ani intervencie tých troch lekárov pre tridsať pacientov. Kde je potom ošetrovateľstvo? Nemôžete ho vidieť, lebo zomiera. Sestra v ambulancii je upratovačka, sekretárka, ekonómka, servírka, poštárka, až potom profesionálka. Sestra v ZSS jedna na 250 klientov je absolútnym gólom v slovenskej sieti zdravotníctva.
Lekári a medicína nesmú byť stredobodom záujmu, ale všetko, čo je na svete možné, musí byť dostupné pre pacientov. Profesionálne ošetrovateľstvo sa dá poskytovať, iba ak na tridsať pacientov budú traja lekári a šesť sestier na oddelení. Ak sestra v ambulancii bude rovnocenný partner a bude poskytovať preventívne komunitné ošetrovateľstvo s cieleným marketingom pre zdravie komunity.
Kvalitné profesionálne ošetrovateľstvo slúži ľuďom pre zachovanie zdravia, podporu zdravia, prinavrátenie zdravia a zmiernenie utrpenia pacientov, rodín, komunít. Prevencia primárna, sekundárna aj terciárna. Ako sa dá táto funkcia na Slovensku takto zdegradovať a znefunkčniť? No tromi lekármi a dvomi sestrami na nefunkčnom oddelení s tridsiatimi pacientami. Jedinou sestrou na 250 klientov v zariadení ZSS. Oligarchmi, ktorí manipulujú zaostalosť Slovenska a to cielene. Rigídny názor konzervatívneho slovenska na dominantnosť medicíny nad ošetrovateľstvo je vražda. Nadradenosťou medicíny nad ošetrovateľstvom Slovensko prehralo dlhodobú starostlivosť o chronicky chorých, odkázaných ľudí. Komu zvonia do hrobu?