Mária Dulajová
Nepodpísala degradáciu sestier, nemohla by sa pozrieť svojim deťom do očí. Neznesiteľný tlak, riaditeľ Kubáň im povedal, že ak nepodpíšu slávny dodatok, budú prepustené a nikde v banskobystrickom kraji ich nezamestnajú. "Ste staré a drahé a som dohodnutý, že vás nikde nezamestnajú."
„Mám dve deti. Čo im mám povedať? Mám ohnúť chrbát pred nespravodlivosťou? Doplnila som si vysokoškolské vzdelanie, špecializáciu ako sestra s tým, že riaditeľ nemocnice ma uvoľňoval z práce pre štúdium a nakoniec ma vyhodí za to, že chcem byť sestra." Vedúce sestry ostali ticho. Mária Dulajová po 27 rokoch praxe dostala výpoveď a podala na nemocnicu trestné oznámenie. Nemocnica mlčí a vymenila právnika.
Viliam Záborský
Postavil sa na čelo diskriminovaných sestier a sám nebol diskriminovaný. Považoval to za zločin na profesii. "Vyžaduje si to dávku odvahy, odhodlania, rešpektu a empatie. Musíme vidieť a cítiť svet očami druhých. My zdravotníci, máme náročne poslanie. Privádzať na svet život, udržiavať ho a v prípade nutnosti chrániť a ak to už inak nejde, byť aj pri jeho dôstojnom konci." Organizoval sesterské odbory, hľadal východiská. Staré odbory pri degradácii sestier úplne zlyhali. Pocítil, ako funguje zdravotníctvo v regiónoch, gorily, ktoré majú pocit nedotknuteľnosti. Vo svojom blogu- "Gorily v našich nemocniciach" opisuje praktiky spolumajiteľa okresnej nemocnice. "Povedal, že ja som nikto, že on niečo znamená a má veľkú moc. Aby som sa prestal zaujímať o jeho nemocnicu, lebo ma zbalí polícia, keď mi podstrčia skladačky s drogami, alebo ma niekto naloží do auta. Zdôrazňoval, že má veľkú moc a že nemocnica je jeho a nikto a nič, ani zákony mu nebudú prikazovať, čo v nej smie a čo nesmie robiť."
Čelil atmosfére v ktorej boli znevažované sestry, nútené protizákonne podpisovať delené úväzky. Podarilo sa mu zorganizovať okolo 2000 sestier v odborovom združení, priviedol organizáciu k prvému snemu a odstúpil. Prečo? Po pol roku ostal vyčerpaný a znechutený samotnými sestrami, ktoré volali po tvrdých krokoch, ale samé čakali v kúte, ako to dopadne. Košický protest, kam prišlo ešte menej ľudí ako do Bratislavy, bol pre neho poslednou kvapkou. Problém pomenoval tak ako cítil, a to bol kameň úrazu pre mnohych. Kritizovaný za svoju priamost, otvorenosť, práve tými čo sami ruku k dielu nepriložili.
Lenka Fodorová
Pracovala 21 rokov v domove sociálnych služieb ako sestra, ktorá sa starala o ťažkochorých imobilných pacientov. Zrazu boli sestry v DSS nepotrebné. Vytrácali sa a pred dvomi rokmi, to boli už iba 4 sestry a 4 opatrovateľky. Bolo to málo a čoskoro ostala v službe sama sestra, lebo sestra je „drahá". Akoby išlo práve o plat a nie o to či je potrebná. Štvalo ju to, zverejnila úspešný blog "Spoveď sestry v Domove sociálnych služieb": "Je vyčerpávajúce prizerať sa, ako sa stráca pred očami človek a „kričí" o pomoc a ja nemôžem, lebo nemám ako a nemám čím. Nie sme zazmluvnení s poisťovňou. Nemáme právomoci, pri každom našom výkone ideme vlastne proti zákonu, lebo "zabezpečujeme". Veď to nie je možné, veď pri volaní pohotovosti v noci, či poobede, je častou odpoveďou :-,"Koľko ma rokov? A čo by ste chceli? Poraďte si !" V ZZ našich klientov nechcú, lebo sú polymorbídni, dementní, často nekľudní a vykrikujúci. Bez prognózy vyliečenia a tak ostávajú v zariadení a umierajú. My im poskytovať zdravotnú starostlivosť nemáme."
Zariadenie ju prinútilo podpísať "svinský" dodatok k zmluve na 25% sestra a 75% asistent. Po zverejnení blogu s vysokou čítanosťou(15600 prečítaní) Lenka dobrovoľne odišla zo zariadenia "sociálnych služieb". Rozhodlo vlastné presvedčenie, nechce sa viac spolupodieľať na genocíde starých, chorých ľudí.
Zuzana Koporcová
Prekonala ulitu strachu, stala sa jednou z čiernych oviec nemocnice, ktoré ani v druhom kole nepodpísali dohody o zmene pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ im rozdelil pracovný úväzok na 30% sestru a na 70% manažérku pacienta. Zákerné donucovacie metódy manažmentu. Nesplnené personálne normatívy a prekročenie zákona. Zakladala aktívne členskú základňu odborového združenie sestier. Zamestnávateľ sa jej vyhrážal, že kvôli nej nevyplatí mzdy zamestnancom načas. Zuzkinu fotku s menom zavesí po nemocnici, aby ju zamestnanci nenávideli, aby ona bola príčinou ich existenčných problémov.
Manažerka ošetrovateľstva v spoločnosti právnika jej oznámila, že zamestnávateľ si neželá, aby šírila osvetu na pracovisku ani mimo. Zuzka vo svojom úspešnom blogu "Fiktívne historky z nemocnice - prípad dvojitého metra" uvádza: "Počas prebiehajúcej kontroly z nemenovanej zdravotnej poisťovne, vedúca sestra kázala jedinej službukonajúcej 30% -nej sestre na ošetrovacej jednotke intenzívnej starostlivosti povedať, že sú tam tri 100% -né sestry, spolu s asistentkou. - Tak už aj vy viete, ako sa meria dvojitým metrom."
Dostala výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Zuzkin právnik vedeniu poslal list, že sa bude dožadovat neplatnosti. Až na urgovanie primára neurologie, ktorý chcel, aby šikovná sestra ostala pri pacientoch, jej stiahli výpoveď. Zuzka ostala, bez hlúpeho dodatku v pracovnej zmluve.
"Vyhrážky, zastrašovanie rôzneho charakteru. Etický kódex, občianske a ústavné práva a kultúra správania upadli do zabudnutia. Mať odlišný názor a vyjadriť vlastné myšlienky a hájenie svojich práv, garantované ústavou sa stalo absolútne neprípustným. Ako infekčná nákaza." píše v blogu Zuzana Koporcová
Mária Bujňáková
Zdravotná sestra, ktorá zvíťazila. Ako jediná zo sto sestier v nemocnici v Krompachoch odmietla podpísať nevýhodný dodatok k zmluve a prišla o prácu. S výpoveďou nesúhlasila, nemocnicu zažalovala a svojich práv sa domáhala na súde. "Nemôže sa takto zaobchádzať s občanmi v právnom štáte. Neštudovala som na to, aby som robila administratívneho pracovníka." Nemocnica aj zdravotná sestra pristúpili na dohodu mimosúdne. Okrem toho nemocnica vyplatí poškodenej zdravotnej sestre mzdu za 5 mesiacov v sume 2720 eur a zaplatí aj súdne trovy."
Čo majú spoločné tieto nadpriemerne odvážne sestry?
Dlhodobý stres, bezsenné noci, napätie vo svojich rodinách, vylúčenie z kolektívu, existenčné problémy. Za cenu odvahy, postaviť sa na odpor proti degradácii ošetrovateľstva
Prečo to urobili?
Aby ktorékoľvek dievča, žena, muž, ktorí sa rozhodnú pre ošetrovateľstvo, to svoje rozhodnutie nemuseli pokropiť slzami
Venované všetkým odvážnym sestrám aj tým, ktoré nesmiem uviesť, medializácia by im mohla spôsobiť existenčné problémy.