Prvoradé je rozhodnúť sa aký druh cyklistiky chcete vykonávať. Väčšina ľudí sa bude zrejme rozhodovať medzi cestnou a horskou cyklistikou, ale samozrejme nemôžeme zabudnúť aj na bikros, 4cross, downhill ci rôzne freestylové disciplíny pri ktorých jazdci prezentujú svoju vzručnosť v ovládaní svojich strojov.
Ako prvý si rozobereme klasický horský bicykel. Jeho základnou časťou je rám pri ktorom je doležité zvoliť správnu veľkosť a taktiež materiál. Veľkosti pri horákoch sa určujú podľa dĺžky hornej rámovej trubky v palcoch, alebo niektorí výrobcovia uvádzajú len klasické číslovanie S, M, L, XL. Každý správny predajca vám dokáže určiť veľkosť rámu podľa vašej výšky. S materiálmi to už také jednoduché nieje. Používaju sa štyri materiály aj keď sa sami o sebe líšia v kvalite. Najlacnejšia zliatina je oceľ z ktorej sa vyrábaju tie úplne najbežnejšie bicykle ktoré si môže dovoliť každý priemerný občan. Ďalším materiálom je hliník, ktorý sa už pohybuje v rôznych cenových hladinách v závislosti od kvality zliatiny a spracovania rámu. Oproti oceli má obrovskú výhodu v jeho váhe. Jedným z drahších materiálov je karbón, ktorý je doposial najlahší, ale aj veľmi drahý vzhladom nato, že jeho životnosť pri pravidelnom používaní nie je moc veľká. Mojim favoritom spomedzi všetkých materiálov je titán, ktorý sa váhou pohybuje niekde medzi hliníkom a karbónom a jeho životnosť sa dá počítať na desiatky rokov. Tomu samozrejme zodpovedá aj cena, ktorá sa tiež dá počítať na desiatky tisíc korún. Horské bicykle sú typické priemerom kolies 26 palcov, trojprevodníkom ( 3 ozubené koliečka na pravej kluke ) a v dnešnej dobe už aj odpruženými vidlicami. Horská cyklistika je vhodná najmä pre ľudí ktorí majú radi prírodu, čerstvý vzduch a pre ľudí s dobrou technikou jazdy. Technika sa dá postupne naučiť a dostanete ju do tela tým, že sa budete jednoducho voziť po mierne náročných terénoch. Pre tých ktorý uprednostňujú pohodlie odporúčam celoodpružené stroje ktoré vás nenútia ísť zo sedla pri každom väčšiom kamienku. Dnešná moderná doba ponúka obrovské množstvo druhov celoodpružených bicyklov, ktoré sa od seba líšia či už spôsobom pruženia alebo zdvihom. Americká značka Specialized prišla na trh s tlmičom na, ktorom bolo namontované zariadenie, ktoré povolovalo tlmiču pružiť len v prípade, že zadné koleso dostalo niaky podnet zo zeme. Bol to obrovský trhák, krorý si získal srdcia bikerov tvrdiacich, že celoodpružené bicykle sú nepohodlné v ceste do kopca pretože pri šľapaní prehupujú. Horská cyklistika má svoje obrovské čaro a vrelo ju odporúčam každému kto hľadá určitý druh rekreacie na volné chvíle.
Cestná cyklistika sa od horskej líši hlavne v tom, že pri nej nepotrebujete mať takú dobrú techniku ako pri horskej cyklsitike. Cestné bicykle majú 28 palcové kolesá, väčšinou dvojprevodík a najväčšia kazeta ( zadné ozubené koliečka ) má od roku 2009 jedenásť prevodov narozdiel od kazety na horských bicykloch, ktorá má 9 prevodov. Každý samozrejme vie, že na cestných strojoch sa používajú oveľa užšie plášte ako na horských. Jazdenie po cestách má taktiež svoje čaro a vďaka popularite o ktorú sa starajú preteky ako Tour de France alebo Giro de Italia má stále viac priaznivcov.
Adrenalínové disciplíný 4cross a downhill sú o dokonalom ovládaní bicykla. Pri týchto disciplínach ide hlavne o to byť najrýchlejší a tým pádom sú tieto odvetvia cyklistiky vhodné pre súťaživých ľudí. Bicykle sa od klasických horských líšia väčšími zdvihmi, širšími plášťami aj ríditkami a väčšinou majú jednoprevodníky s napinákom reťaze a rockringom ( chránič prevodníku ).
Bikros je veľmi podobný 4crossu a líši sa od neho len tým, že sa jazdí na menších bicykloch všeobecne známich pod názvom BMXky, ktoré majú len jeden prevod. Taktiež sa líši tým, že sa štartuje dole z kopca a následne sa dráha vyrovná. Pri 4crosse sa ide nepretržite dole kopcom.
Freestylové disciplíny sú u dnešnej mládeže čoraz oblúbenejšie a určite ste sa snimi už všetci stretli. Bicykle sú menšie, dobre ovládateľné s rôznymi úpravami. Používajú sa pevné aj celoodpružené rámy. Ľudia venujúci sa tejto disciplíne vám zaručene dokážu svojimi kúskami vyraziť dych a vyhecovať vás k tomu aby ste to skúsili aj vy.
Svet cyklistiky je obrovský a rastie zo dňa na deň. Skúste v ňom nájsť spôsob, ktorím si spríjemnite voľné chvíľe a zaručujem vám, že neolutujete.