
Kto so svojou ratolesťou niekedy videl pôvodný film Autá z dielne Pixaru, určite sa nečudoval, ak sa dieťa zbláznilo do autíčok z tejto rozprávky - išlo skutočne o detsky silný príbeh, ktorý mal relatívne jednoduchý dej, udržiaval napätie dieťaťa, ponúkal svieži humor primeraný detskému veku a - jednoducho bol jedným z mála amerických animákov, ktoré si dieťa môže pozrieť x-krát a neskreslí to jeho vnímanie reality. O dvojke sa to už povedať nedá.
Už začiatok deti zmätie, krátky film s postavičkami z Príbehu hračiek deti znepokojí a namiesto toho, aby vnímali celkom humorný „večerníček", otáčajú sa na rodičov, či sú v tej správnej sále a samotní rodičia sú na chvíľu rovnako zneistení a ešte raz si pozerajú zakúpené lístky.
No konečne. Vydýchnu viaceré deti v kinosále, keď sa objaví predsa len ich vytúžený (a reklamami v TV dostatočne odprezentovaný) film. Ale tí, ktorí čakajú Bleskového McQueena či dobráckeho Mattera, musia v úvode stráviť prológ vhodný skôr do akčného filmu ako do rozprávky o pretekárskom aute - tajného agenta Fina (auto neznáme z prvej časti) odhalia počas jeho misie na lodi uprostred mora a za následnú prestrelku a naháňačku by sa nemusel hanbiť ani Bruce Willis. Nenásilný príbeh sa zrazu mení na príbeh plný streľby, výbuchov, zabíjania (i keď „len" áut). Príbeh, v ktorom prízvuk autíčok naznačuje, že tí zlí sú ruskej alebo nemeckej národnosti (klasické americké škatuľkovanie). A v tomto duchu funguje vlastne celý dej. Bleskový McQueen sa stáva vedľajšou (doslova epizódnou) postavičkou (a aj ďalšie deťmi obľúbené autá z Radičových kúpeľov sa tam doslova len mihnú).
Dej sa krúti okolo dobráckeho Mattera, ktorého začnú považovať za tajného agenta s tým najdokonalejším prestrojením. Získa úžasné schopnosti a zbrane (všetko používa viac-menej náhodne, jeden z mála detsky vtipných momentov), ktoré možno deti ohúria (fíha, aj takýto je Matter, aj teraz je skvelý, aj teraz!), ale to je všetko. Vlastne aj celkový detský humor v rozprávke zachraňuje iba toto zhrdzavené autíčko. Dospelí sa však môžu na filme naozaj zabávať. I keď deti potom nechápu výbuchy smiechu svojich tatov či mám, napr. keď sa objaví biele auto v papamobile mávajúce ostatným autám, či auto s anglickou kráľovskou korunou. O nutnosti vysvetliť, že vécko sa nepokazilo, keď na Mattera striekalo odspodu, ani nevravím.
Príbeh bol v podstate opäť jednoduchý - staré autá chceli nechať vybuchnúť tie nové, pretekárske, ktoré využívali určitý druh ekologického paliva, aby sa autá vrátili ku klasickému palivu a zhodou okolností takéto palivo používal aj McQueen (vlastne nepoužíval, on si myslel, že áno - vlastne v celej rozprávke bol za naivného blbca on ešte viac ako Matter), a preto ho chceli odstrániť podobne ako už pár pretekárskych áut pred ním.
Ak teda chcete pre svoje dieťa ďalší príbeh bez násilia, akým jednotka určite bola, na dvojku ísť nemusíte. Stačí, keď si zapnete TV, naladíte každý pracovný deň seriál Knight rider a máte to isté. A dieťa určite jednoznačnejšie rozlíši tých dobrých od tých zlých a skôr porozumie aj príbehu. Ale dospelákom, ktorí si radi pozrú odľahčené veci ako už spomínaný Knight rider či tri filmy o Fantomasovi, tento film odporúčam! I keď Autá 2 si asi druhýkrát už pozrieť nebudú chcieť ani oni.

PS1: 3D verzia sa dá zhrnúť do záberov - vlny mora v úvode a potom ho už vnímate len ako klasický animovaný film (no s príplatkom za 3D verziu).
PS2: Ak deti zhliadnu tento film, pripravte sa na to, že z ich políc, tričiek, čiapiek či pyžám zmizne Bleskový McQueen a budú tam chcieť tajného agenta Fina. Takže odstavenie áut známych z prvej časti zrazu vyznieva ako zámer - nahradiť ich takými autami, aké deti ešte doma určite nemajú (a budú si ich na narodeniny, či Vianoce žiadať).
PS3: Ak po prvej časti deti robili s autíčkami preteky a nechali sa autíčka zhovárať medzi sebou, nebuďte prekvapení, ak po tejto časti začnú autíčka doma rozbíjať.