Leží v nadmorskej výške 393m na kopci zvanom Tanistravár,približne 1 km od intravilánu mesta. Vartovka bola dôležitá časť fortifikácie kráľovského mesta Krupina. Prvýkrát sa spomína v roku 1564.

Je to jednoduchá 12,5 m vysoká kamenná veža štvorcového pôdorysu s drevenou ochodzou vysunutou na kamenných konzolách a ihlanovou šindľovou strechou. Vonkajšie schodisko pôvodne Vartovka nemala. Podľa pamiatkovo - architektonického výskumu z roku 1965 má spodná kamenná časť veže plné jadro a vnútorný priestor sa nachádza iba v podlaží pod ochodzou, kde sú umiestnené aj strieľne na východnej, južnej a severnej strane. Na západe mala Vartovka okno, dnes už zamurované. Na vrchnú časť sa dalo v minulosti dostať buď zosunutým rebríkom, alebo kladkou a lanom. No existujú aj dohady, že boli miestnosti vo všetkých podlažiach veže a rebrík sa nachádzal taktiež v jej vnútri.

Vartovka súčasťou súboru strážnych veží banských miest, ktoré boli postavené na strategických vyvýšených priestoroch opticky na seba nadväzujúcich. Slúžili ako pozorovacie objekty, z ktorých bola dobrá viditeľnosť na okolie mesta a v prípade príchodu nepriateľa si navzájom signalizovali nebezpečenstvo pomocou dymu, ohňa a výstrelov. Jeden výstrel upozorňoval na obozretnosť, dva výstrely znamenali, že sa nepriateľ blíži a treba sa ozbrojiť, tri oznamovali, že sa už nachádza v okolí banských miest. Neboli určené na boj a málokedy sa stavali cieľom nepriateľských vojsk. Z archívnych dokumentov sa dozvedáme, že stáli pri Zvolene, Hronskom Beňadiku, Ľubietovej, Pukanci, Banskej Štiavnici, Štiavnických Baniach, Čabrade, Banskej Bystrici, Kremnici a i.

Postupne veža stratila svoj pôvodný fortifikačný význam. Dá sa predpokladať, že pôvodná podoba Vartovky bola mierne odlišná od tej súčasnej. Hlavne jej drevenú časť postupne ničil čas, počasie a následne bola viackrát opravovaná. Na rytine z 19. storočia má strecha Vartovky napríklad cibuľovitý tvar. Opravená bola v 19. storočí, v 60. rokoch 20. storočia, kedy došlo aj k pamiatkovo - architektonickému výskumu a prednedávnom v roku 2016. V súčasnosti slúži ako turistická rozhľadňa, z ktorej je veľmi pekný výhľad na mesto Krupina a okolie. Samozrejme je to ideálne miesto na prechádzku a nájdete pri nej altánok, lavičky aj ohnisko. Vedie k nej modrá turistická značka z centra mesta. Cesta k nej vám bude trvať približne pol hodinu.

Vedeli ste, že v Krupine pravdepodobne stála ďalšia strážna veža? Dodnes sa nezachovala. Jej lokácia je na tzv. Starom Háji.
POUŽITÁ LITERATÚRA
BALAŠA, G. a kol.1970.ZPÚ, Akcia: Krupina mestské hradby. PÚ Bratislava,1970. Archív PÚ SR, Zbierka výskumných správ, sign.T 191.
HOJČKOVÁ, A. a kol.2017. Pamiatková zóna Krupina. Zásady ochrany, obnovy a prezentácie pamiatkového územia. KPÚ Banská Bystrica,2017. Archív PÚ SR.
KOPČAN, V.1965. Turecké nebezpečenstvo a Slovensko. Bratislava : VEDA,1986, s. 222.
LICHNER, J. a kol.1965. Architektonický výskum a návrh úpravy vyhliadkovej veže Vartovka pri Krupine. Katedra teórie a dejín architektúry. KPÚ Banská Bystrica, 1965. Archív PÚ SR, Zbierka výskumných správ, sign. T 204.
VEŠALÉNYIOVÁ, A. 1987. ZOP a ZPÚ, Opevnenie Krupina. KÚŠPS a OP Banská Bystrica, 1987. Archív PÚ SR, Zbierka výskumných správ, sign. T 192.
LUKÁČ, M. 2006.Krupina, monografia mesta. Banská Bystrica: HARMONY, 2006.254 s. ISBN 80- 89151-19-2