Aj tohoročná dovolenka bola v nezabudnuteľnej krajine

Keďže sa nám minulý rok dovolenka v Čiernej hore obzvlášť páčila, rozhodli sme sa navštíviť túto malebnú krajinu opäť. No tentokrát sme išli  o kúsok južnejšie do mesta Sutomore a do pavilónov Zlatna obala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Cesta tam bola príjemná, šoféri boli prívetiví. Po príchode do ubytovacieho kopmlexu nás nemilo prekvapili príkre centrálne schody. Našťastie sme po nich museli vyjsť iba párkrát počas celého pobytu. Prostredie bolo príjemné, všade samé stromy. V bungalovoch sme mali chladničku a balkón. Kedže sme boli ďalej od mesta, mali sme vlastnú pláž, na ktorej už vegetácia nebola, no aspoň nebola taká preplnená ako tá v meste. V komplexe sa nachádza niekoľko reštaurácií, plážový bar a obchod. Stravovanie bolo opäť formou švédskych stolov, no nebolo také pestré ako minulý rok. Hladní sme však neboli. Každý večer hrala na terase živá hudba a po nej sa animátori starali o náš program - karaoke, superstar, film, detský karneval. Počas dňa bolo aj športové popoludnie a služba deťom. V tomto bola výhoda oproti tým, čo boli ubytovaní v hoteli, nakoľko nemali žiadny animačný program - s tým, že môžu ísť na animácie ku nám. Okrem toho sme mali aj daľšiu výhodu - naša pláž nebola taká preplnená ako tá v meste (obr. 1).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

(pre zväčšenie kliknite na obrázok)

Keďže radi chodíme po poznávacích výletoch, z ponuky CK sme si opäť vybrali dva. Prvým bol autobusový výlet Starý Bar - Ulcinj - Veľká pláž. Starý Bar sú vlastne zrúcaniny starého mesta nad súčasným mestom Bar. Nie je tam veľa čo vidieť, zato je odtiaľ nádherný výhľad. Cestou do Ulcinju sme sa zastavili v dedinke Mirovica blízko Baru. Nachádza sa tu viac ako 2000 rokov starý olivovník (obr. 2). Ide o najstarší olivovník v Európe a tretí najstarší na svete (druhý najstarší je v Tunisku a úplne najstarší v Izraeli). V meste Ulcinj sme dostali rozchod a kto chcel, mohol sa ísť pozrieť na pamiatky, alebo nakupovať. Lenže autobus zaparkoval pomerne ďaleko od historického centra a vidieť pamiatky z blízka bolo možné iba za predpokladu nikde sa cestou nezastavovať. Na prehliadku mesta sme totiž mali iba 1,5 hodiny a cesta od autobusu do centra trvala pol hodiny. Po tejto uponáhľanej prehliadke sme si oddýchli, či skôr mali oddýchnuť, na Veľkej pláži. Tá svojím výzorom pripomínala pláže v Taliansku - žiadna vegetácia, iba slnečníky za poplatok. Dokonca po pláži chodil zriadenec, ktorý vyberal poplatok 1 € od každého, kto si priniesol vlastný slnečník a zapichol si ho do piesku. Kúpanie nám pokazila nočná búrka na mori, kvôli ktorej boli veľké vlny a studená voda. Výhodou tejto pláže je pozvolný vstup do mora, takže je vhodná aj pre neplavcov. Z tohto výletu sme nadšení neboli. Je dosť pravdepodobné, že keby sme vedeli dopredu, čo nás na ňom čaká, asi by sme naň nešli. Aspoň, že sme sa počas cesty autobusom dozvedeli rôzne zaujímavosti z histórie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

O niečo lepší bol náš výlet loďou po trase Petrovac - Budva - Kráľovnina pláž. Samotná cesta loďou bola zaujímavá, keďže sa nám naskytol úplne iný pohľad na mestá na pobreží. Cesta bola opäť obohatená o výklad histórie a súčasnosti Čiernej hory a miest, okolo ktorých sme plávali. V mestečku Petrovac sme mali krátku zastávku na kávu, či kúpanie. Na ceste do Budvy sme sa zastavili pri ostrove sv. Štefana (obr. 3), na ktorom sa kedysi nachádzal najluxusnejší hotelový komplex v celej krajine. Momentálne je v rekonštrukcii. V blízkosti ostrova sa nachádza kráľova pláž, dnes je na nej letné sídlo prezidenta a hotel pre prominentných hostí.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V samotnej Budve sme mali dlhšiu prestávku. Historické centrum mesta nie je veľké, no je plné malých úzkych uličiek lemovaných obchodíkmi a kaviarničkami, takže prechádzania chtiví si prídu na svoje. Jednou z miestnych atrakcií je citadela. Za vstup zaplatíte 2 €, no veľa tam toho neuvidíte. Jednou z mála vecí, ktoré sa v citadele nachádzajú je knižnica plná vzácnych starých kníh (obr. 4). Z Budvy sme sa presunuli na Kráľovninu pláž. Dostať sa na ňu je možné iba loďou, a preto je na nej všetko predražené /kráľovská pláž - kráľovská prirážka/. Napr. jedno malé pivo na nej stálo 2 €. Vegetácia opäť žiadna, iba slnečníky za poplatok.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Celkovo náš pobyt dopadol dobre. Mali sme pekné počasie, ani raz nepršalo. Avšak naša ceta domov bola nočnou morou. Šofér jazdil ako „Fitipaldi" a hádzal s nami zo strany na stranu. V autobuse bola pokazená klimatizácia a to tak, že nám, čo sme boli na poschodí bolo zima, lebo klíma išla naplno, zatiaľčo v spodnej časti klíma neśla vôbec a bolo tam ako v saune. Korunu tomu všetkému dal nevrlý prístup šoférov. Až sa mi nechcelo veriť, že išlo o ľudí z dopravnej spoločnosti Turancar, s ktorou sme mali doteraz iba dobré skúsenosti. Štastie, že toto bol jediný negatívny zážitok z celej dovolenky. Myslím, že vám môžem túto destináciu ako aj ubytovacie zariadenie odporúčať, len si rozmyslite, kam pôjdete na výlet.

Marián Koláček

Marián Koláček

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  1x

doktorand- biochemik na LF UK a tiež večný filozof, ktorý nestratil dôveru v existenciu a poznateľnosť pravdy Zoznam autorových rubrík:  bioetikazážitkynázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu