
Ostala som zarazená. Jednak som nedostala sľúbenú polovičnúzľavu, a zároveň som bola označená za možného podvodníka. Neviem sarozhodnúť medzi mojím pragmatickým a „vyššiohodnotovým“ JA, čo z toho bolohoršie.
V každom prípade som sa doteraz s podobnýmprístupom nestretla v žiadnej inej krajine. Vodič mi vysvetlil, že na to,aby uznal platnosť môjho ISICu, musí byť mojou univerzitou elektronickyaktivovaný, lebo iba to je skutočným dôkazom, že som študentom. Všeobecneuznávaná revalidačná známka, každoročný čerstvý dôkaz o tom, že ste ajnaďalej riadnym študentom nestačí z vyššie uvedeného dôvodu.
Problém je však v tom, že kým na slovenskýchuniverzitách je podobné aktivovanie vraj bežným (i keď zvláštnym a zbytočným)úkonom, v Česku o ničom podobnom nikto nikdy nepočul. Preto mi animoje študijne oddelenie, kam ma pán vodič odkázal, len ťažko pomôže, pričompredpokladám, že do rovnakej situácie sa dostane každý, komu vydala preukazuniverzita mimo SR.
Tým sa absolútne stráca zmysel ISICu ako medzinárodnéhopreukazu, ktorý má byť uznávaný zarovnakých podmienok v každej krajine. Ak by si každý štát určil iný systémoverovania jeho platnosti, prívlastkom „medzinárodný“ by sa veru pýšiť nemohol.
Hlavne by ma však zaujímalo, prečo práve na Slovensku. Majúvari slovenskí študenti, či iní ľudia, za nich sa vydávajúci, väčšie sklonya možnosti k podvodnému jednaniu ako v iných krajinách? Alebo súiba naši autobusári paranoidnejší než ich zahraniční kolegovia? Kto stojí zakomplikovaním života a dvíhaním adrenalínu zahraničných študentov?
Ak sú na vine autobusári, možný dôvod vidím len v tom, ženepochopili, že k „známočke“ sa nedá dostať inak ako na študijnom oddelení (jeto omnoho bezpečnejšie ako potvrdenia o návšteve školy, postačujúceúradom). Ak by predsa nechceli študentom zľavy dávať, nech ich zrušia celkovo.Ak chcú zľavy len pre študentov slovenských škôl, nech nehovoria, že zľavy súna ISIC. Avšak stále sa mi zdá, že obava o straty na zisku z prepravy kvôlifalošným študentom je absurdná a na smiech, i keď z bezdôvodnéhohádzania tieňa podozrenia na slušných ľudí mi je skôr zle.
Hoci sa mi to zdá byť aj na slovenské pomery krajnenepravdepodobné, možno za potrebou zaviesť neštandardnú dvojitú kontrolu sú naozajslovenskí študenti – podvodníci. Potom by som konečne rozumela aj vznikuinštitúcií typu Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, ktorá zrejmeslúži len na kšeftovanie s ISICmi a prolongačnými známkami...Akokoľvek sa to javí ako čistá hlúposť, v tom prípade chcem týmtopoďakovať každému podvodníkovi, ktorý svojím jednaním poškodil dobré menoslovenských študentov. Hádam Ti to za to stálo!