Pozor na Google AdSense a dane

Veľa ľudí v dnešnej dobe sníva o samostatnosti, o tom, že si budú sami sebe pánmi a budú zarábať len sami na seba. Niektorí sa snažia dosiahnuť tento cieľ skrz internetové podnikanie – spravia si svoju stránku, svoj blog, svoje fórum, ktoré potom spravujú, zveľaďujú, naháňajú návštevnosť a nakoniec sa snažia svoj výtvor „monetizovať“ a vytrieskať z neho peniaze. Avšak málo kto z nich si uvedomuje fakt, že jednoduché nasadenie AdSene reklamy na blog bez rôznych tomu predchádzajúcich daňových a podnikateľských vybavovačiek je svojím spôsobom nelegálne. A keďže sa znova blíži čas zháňania rôznych bločkov či už za naftu, elektroniku alebo kancelárske pomôcky, tak si povedzme o tomto niečo viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ak prevádzkujete službu AdSense na svojom blogu/stránke/YouTube účte, tak v tom prípade predávate službu zahraničnému subjektu, ktorý je reprezentovaný spoločnosťou Google Ireland. A keďže dochádza k cezhraničnému presunu služieb, tak sa do hry dostáva otázka zdaňovania, resp. konkrétne DPHčky. A teraz podnikateľ, resp. SZČO má viac možností:

  • buď už je platiteľom DPH a zahrnie to do svojich výkazov

  • zaregistruje sa ako platiteľ DPH a pokračuje tak, ako sa spomína v predchádzajúcom bode

  • zaregistruje sa na daňovom úrade podľa paragrafu 7a ako neplatiteľ DPH, ktorý dodáva/prijíma služby zo zahraničia

V prípade, ak si zvolí tretiu možnosť, tak sa nestáva platiteľom DPH (nemôže si nechávať od štátu vracať zaplatenú DPHčku za tovar/služby kúpené u nás) ale je povinný kvartálne podávať súhrnný výkaz a pri prijímaní peňazí za AdSense služby vytvoriť faktúru, kde uvedie, že suma je oslobodená od DPH, pretože ju platí prijímateľ služby a teda G v Írsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okej, trocha zbytočnej papierovačky navyše, to by sa dalo ešte prekúsnuť, ale podstatné je, že subjekt musí toto prihlásenie podľa paragrafu 7a spraviť ešte PREDTÝM, než začne poskytovať služby do zahraničia, tj. ešte predtým, než pustí na svoje stránky reklamu. A keďže zmena údajov, resp. typ držiteľa AdSense účtu je veľmi náročná, pretože vyžaduje „zatvorenie účtu“ (a teda stratu doterajších výnosov), dostávame sa do veľmi nepríjemnej situácie pri ľuďoch – „ktorí to iba chcú skúsiť, že ako to pôjde..“

A to nehovoríme o tom, že prevádzkovanie AdSense reklamy na stránke je definované ako sústavná činnosť s cieľom dosahovať zisk a teda sa jedná o podnikanie, ktoré môže byť vykonávané len subjektmi, ktoré majú na to povolenie – tj. SZČO, PO a pod. Jednoducho AdSense sa nedá klasifikovať ako nejaký „občasný príjem“ aj napriek tomu, že vyplácanie AdSense peňazí je vo veľa prípadoch viac než sporadické, kvôli minimálnej výplatnej sume, ktorá momentálne predstavuje 70€.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednej strane je síce pravda, že pri celkovom marazme a bordeli, ktorí sa nachádza na našom daňovom úrade je len veľmi nepravdepodobné, žeby človeku na tieto zárobky mohli akokoľvek dôjsť (ak by to neboli nejaké naozaj veľké sumy), vzhľadom na neschopnosť odhaľovať oveľa väčšie a oveľa závažnejšie daňové úniky ako napríklad s vratkami DPH, ale na druhej strane si viem živo predstaviť, ako by si vedeli na takomto jedincovi „zgustnúť“, keby sa im ho náhodou podarilo odhaliť – veď malé ryby sú vždy jednoduchšie a bezpečnejšie než nejaký Salmanovci, že?

Takže moja rada na záver – ak to s podnikaním na internete myslíte vážne, tak si určite dopredu zvážte, či nebude dobré všetko od začiatku už robiť na firmu/živnosť, aby sa vám nestal nejaký „zádrhel“ v prípade, ak sa vám to rozbehne na plné obrátky a v hre už budú veľké čísla.

Jozef Kolka

Jozef Kolka

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na prvý pohľad možno jednoduchý človek, no musíte ma lepšie spoznať, aby ste skutoćne zistili, čo sa vo mne skrýva. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu