reklama

Bianco šek pre politikov, Taliansko – Nemecko 1:0

Koniec nemeckej ortodoxnosti. Obávam sa, že aj zdravého rozumu. Rokovanie Rady guvernérov ECB 6.9.2012 bolo vskutku historické. Na rokovaní sa zúčastnili aj šéf euroskupiny Juncker a eurokomisár Oli Rehn, ktorí sa bežne takýchto rokovaní nezúčastňujú. Stalo sa presne to, na čo sme upozorňovali v pléne NRSR pri schvaľovaní pristúpenia Slovenska k trvalému euvalu pred takmer tromi mesiacmi (22. júna 2012):

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

ECB rozhodla o programe Outright Monetary Transactions (OMTs - priame monetárne transakcie), čo v praxi znamená, že bude priamo vstupovať na sekundárny trh a vykupovať vládne dlhopisy problémových krajín eurozóny. Tento deň si treba dobre zapamätať. Vojde do histórie ako začiatok konca nezávislosti ECB. ECB ide míňať nelimitované finančné zdroje na záchranu insolventných krajín.

Štáty eurozóny by urobili lepšie, ak by sa začali zbavovať neefektívnych investícii a nesplatiteľných verejných dlhov. K tomu sú ale potrebné politicky nákladné reformy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lídri eurozóny by urobili lepšie, ak by prijali mechanizmus riadeného bankrotu krajín a mechanizmus vylúčenia nezodpovedných krajín z eurozóny. Na toto upozorňujem už viac ako dva roky.

Že situácia je vážna potvrdzuje aj fakt, že niektoré krajiny (Holandsko, Belgicko, Luxembursko a Fínsko) požadovali zaradiť na rokovanie rady guvernérov ECB aj reálne exit-stratégie, pre prípad rozpadu celej eurozóny. Týmto dali uvedené krajiny jasne najavo, že riziko OMT považujú za príliš veľké.

ECB svojim rozhodnutím odsúdila eurozónu na dekádu dlhodobej ekonomickej recesie, v lepšom prípade stagnácie. Touto cestou už viac ako 10 rokov prechádza Japonsko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na primárny trh toxických štátnych dlhopisov bude priamo vstupovať aj dočasný a trvalý euroval, čo je ďalšie hrubé porušenie sľubov bruselských lídrov.

Pre OMT-transakcie si ECB nestanovila žiaden kvantitatívny limit, čím spustila nebezpečné kasíno. Navyše, ECB pozastavila aj požiadavku minimálneho prahu pre úverový rating kolaterálu (zábezpeky) pri OMTs transakciách.

Uvedené opatrenie veľmi nebezpečne posmeľuje problémové krajiny k nerobeniu reforiem a k nezodpovednému vytváraniu nových verejných dlhov.

Intervencia ECB má byť síce podmienená prijatím úsporných programov, ale dnes už presne vieme, akú trvácnosť prísľuby tohto druhu majú. Aj Gréci mali dostať peniaze len za prísnych podmienok a medzičasom si ich práve vďaka ECB tlačia sami. A španielske banky nedostali vôbec žiadne podmienky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kľúčová otázka je, čo ak ECB síce nakúpi dlhopisy, ale krajina nebude plniť dohodnutý program úsporných a reformných opatrení? Nateraz je nejasné, ako chce Mario Draghi riešiť práve tento problém. Z ECB sa tak poľahky stane „odpadkový kôš" bezcenných dlhopisov problémových krajín. A navyše ECB bude poslušným vykonávateľom vôle politikov, čo je nezlučiteľné s princípom nezávislosti centrálnych bánk a s demokratickými princípmi vôbec.

Na tlačovej konferencii Draghiho zaznelo aj presvedčenie o nezvratnom odhodlaní európskych lídrov pokračovať v budovaní európskych inštitúcií. Toto nie je nič iné ako politická federalizácia a opäť hrozí, že podstatné a nezvratné rozhodnutia sa udejú bez súhlasu občanov v jednotlivých členských krajinách. Je to veľmi nebezpečné, najmä vo svetle odhodlania našich najvyšších ústavných činiteľov odovzdať nemalú časť suverenity Slovenska Bruselu, ako sa pri príležitosti 20. výročia prijatia Ústavy SR vyslovili najvyšší ústavní činitelia Gašparovič, Paška, ale aj poslanec Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za zamyslenie stojí aj skutočnosť, že toto mimoriadne nebezpečné rozhodnutie sa udialo proti vôli nemeckej Bundesbank, ktorej guvernér Jens Weidmann hlasoval proti. Finančné trhy oslavujú, pre Nemecko sa začala nočná mora. Talian Draghi ide pumpovať peniaze pre Taliana Montiho. Raz sme mali možnosť sa naozaj držať Nemcov, ale priklonili sme sa (guvernér Makúch) k väčšine, veď tá sa predsa nemôže mýliť.

Ako povedal Jörg Eigendorf pre nemecký Die Welt (6.9.2012): „Ide o netransparentné, politicky nelegitímne prerozdelenie bohatstva medzi severom a juhom. A od tých, ktorí sporia k tým, ktorí profitujú z uvoľnenej peňažnej politiky. To je asociálne a nedemokratické.

Preto odmietam spolitizovanie najvyššej menovej autority eurozóny - ECB. Povedie to k veľmi nebezpečnej hre, ktorej takmer istým výsledkom bude, že náklady na záchranu eurozóny budú vyššie, ako náklady, vyvolané jej rozpadom. K tomuto bodu zlomu sa výrazne približujeme už teraz.

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu