Len pomaly, pane. Aj s tou mramorovou bustou treba počkať.

V sobotňajšom vydaní denníka SME (3. júla 2010) jeden novinár sľúbil jednému ekonómovi mramorovú bustu zato, že mal odvahu navrhnúť zvýšenie DPH z 19% na 21%, ako riešenie diery v tohtoročnom štátnom rozpočte. Všetko by bolo v poriadku, keby to celé nebolo komické.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Čo by sa stalo, ak by iný ekonóm navrhol zvýšenie spotrebnej dane napr. o tri percentuálne body. A ďaľší ekonóm by navrhol zvýšenie odvodov a niekto ďaľší napr. zvýšenie daní z príjmov fyzických a právnických osôb. A možno niekomu by napadlo (aby bol originálny) zavedenie úplne nového typu dane. To by síce Slovensko bolo bohatšie o niekoľko mramorových búst, ale so zaručeným chaosom v ekonomike.

A preto považujem skutočne za rozumnejšie najprv poznať skutočný stav verejných financií a následne navrhnúť program ich konsolidácie. Veď nová vláda ešte ani nezačala vykonávať svoj mandát. Program znamená, že konsolidačný balík bude mať svoju vnútornú logiku a nebude výsledkom množstva izolovaných návrhov v rámci súťaže o mramorovú bustu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínam si, ako som sa raz v minulosti guvernéra NBS opýtal, prečo máme na Slovensku diskontnú sadzbu na úrovni 8,8%? Ako došli práve na tých osem desatín za desatinnou čiarkou? Prečo to nie je napr. 9%? A guvernér mi odpovedal: "aby to vypadalo, že sme to spočítali" . . . Takže poprosím o trochu trpezlivosti. Programu konsolidácie verejných financií sa určite v krátkej dobe dočkáte. Vlastne dočkáme. My všetci.

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu