Skutočný koniec “euroromantiky“?

V piatok sa bude konať kľúčový summit EÚ, ktorý výrazne zmení fungovanie nielen eurozóny, ale celej Európskej únie. Odštartuje budovanie fiškálnej únie a nič na tom nemení ani skutočnosť, že doposiaľ nikto nevie, ako taká fiškálna únia bude vyzerať. Ide azda o najvýznamnejší summit od vzniku EÚ. Odtiaľ je už len malý krok k vybudovaniu európskeho Superštátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (89)

„Nejde o nič viac a o nič menej, ako o posilnenie Európy. O fiškálnej únii už iba nehovoríme, ale začíname ju tvoriť. Ktokoľvek, kto by povedal, že na konci roka 2011 budeme prijímať veľmi vážne a konkrétne kroky v smere Európskej fiškálnej únie s kompetenciami vymožiteľnosti, ešte pred pár mesiacmi, by sme ho označili za blázna“. Tieto slová predniesla nemecká kancelárka Merkelová minulý týždeň v nemeckom Bundestagu. Situácia je vážna a riešenia európskych lídrov nabrali skutočne bláznivé tempo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Silné rozpočtové pravidlá nesporne vítame. Podporujeme preto obidva navrhované nové právne akty: Posilnenie hospodárskeho a rozpočtového dohľadu nad členskými štátmi, ktoré čelia vážnym problémom s ohľadom na stabilitu eurozóny a Spoločné opatrenia na monitoring a hodnotenie rozpočtových plánov a zabezpečujúce korekciu nadmerných deficitov členských štátov eurozóny.

Rovnako podporujeme, aby účasť privátneho sektora bola zapracovaná do trvalého eurovalu. Pripomínam, že obdobný postoj zaujíma aj minister Mikloš, aj keď na zasadnutí parlamentného Výboru pre európske záležitosti vyhlásil, že tým nebude podmieňovať prijatie dohody ako celku.

SkryťVypnúť reklamu

Nepodporujeme nasledovné kroky:

1. Fiškálnu úniu v zmysle vytvárania Európskeho ministerstva financií

2. Vydávanie spoločných eurodlhopisov – tie by úplne vymazali výchovnú funkciu finančných trhov a umožnili by nezodpovedným krajinám a vládam parazitovať na zodpovedných krajinách

3. Pokusy o harmonizáciu daní (začína to návrhmi na harmonizáciu daňových základov, nasledovať bude snaha o harmonizáciu daňových sadzieb a skončí to zavádzaním nových európskych daní – napr. európska DPH, európska enviromentálna daň, etc.)

4. Rozviazanie rúk ECB v riešení dlhovej krízy cez neobmedzené nákupy toxických dlhopisov predĺžených krajín

SkryťVypnúť reklamu

5. Zrušenie práva veta v rozhodovacích procesoch

Zostaňme na chvíľu pri poslednom bode. Ako povedal dnes na tlačovej konferencii predseda SDKÚ – vývoj generuje takýto tlak (zrušenie práva veta), musíme byť rozumní. To ma zamrazilo prvýkrát. A predseda pokračoval slovami – ak dôjde k otvoreniu Lisabonskej zmluvy, nie je čas na referendá. Zamrazilo ma druhýkrát. Čo všetko sa ešte musí stať, aby sa skončila servilnosť niektorých slovenských lídrov?

Ak pod európskou fiškálnou úniou rozumieme silné rozpočtové pravidlá, vynucovanie dodržiavania týchto pravidiel a ak majú byť vynútiteľné, potom za ich nedodržanie musia nasledovať plne automatické sankcie – takúto fiškálnu úniu plne podporujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Ale chceme referendum všade tam, kde dochádza k odovzdaniu významnej časti kompetencií národných štátov. V takomto prípade by totiž išlo o obmedzenie národnej suverenity. V tak závažnej veci sa odvolávať na nedostatok času, na neúspešnosť väčšiny doterajších ľudových hlasovaní (s výnimkou r. 2004 – referendum o vstupe Slovenska do EÚ), na odporúčajúci charakter tejto najvyššej formy demokracie, dokonca označiť referendum za alibizmus, je prejavom nedôvery politikov v seba samých. Je prejavom slabosti. Ak jedného dňa budeme súčasťou Zväzu európskych post-demokratických republík, pýtať sa na názor ľudí už bude neskoro.

Ak sa národné parlamenty ohýbajú pred rozhodnutiami nevolených inštitúcií, je to demontáž demokracie. Toto nepovedal žiaden hazardér, ani dobrodruh, ani extrémista a ani populista (ako sa nás snažia onálepkovať naši politickí súperi). Toto tvrdí vo svojej najnovšej knihe Jan-Werner Mueller, profesor politológie na Princetone v USA.  

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu