Na prvý pohľad nič vážne. Akoby sa to ani netýkalo Slovenska. Ale týka a významne. Čo sa deje „za oponou“? Dočasný euroval sa už v minulosti pokúsil ponúknuť súkromným investorom mimo eurozóny vstup do záchrannej schémy na riešenie dlhovej krízy eurozóny. Nepochodil. Aby trvalý euroval zatraktívnil investície súkromných investorov, bude im musieť ponúknuť niečo „navyše“. Uvažuje sa napríklad s ponukou, že trvalý euroval by súkromným investorom garantoval straty do výšky 30% nominálnej hodnoty ich investície. Alebo poskytne súkromným investorom záruky, že z ich zdrojov by nakupoval len menej rizikové štátne dlhopisy. Tie rizikovejšie by nakupoval z verejných zdrojov členských krajín eurozóny.
Ak sa tak stane, už pôjde do tuhého. Celkové záväzky členských krajín sa síce nezvýšia, ale tzv. pákovanie eurovalu by výrazne znížilo pravdepodobnosť návratnosti finančných prostriedkov, vložených aj Slovenskou republikou.
Preto som s podporou 30 poslancov navrhol parlamentu prijatie stanoviska, podľa ktorého by v tak dôležitej veci, akou je navýšenie zdrojov eurovalu z prostriedkov súkromného sektora, rozhodovala Národná rada. A týmto rozhodnutím by bol slovenský zástupca v Rade guvernérov eurovalu (Kažimír) viazaný. Tridsiatim poslancom, ktorí tento návrh podpísali patrí veľká vďaka.
Musím oceniť, že zo 128 hlasujúcich poslancov 46 hlasovalo „za“ môj návrh, čo je takmer 36%. Dokonca aj z klubu Smeru sa 14 poslancov „zdržalo“. Až na jednu výnimku, návrh podporil celý klub OĽANO. Milým prekvapením bol poslanecký klub KDH, z ktorého návrh podporili všetci prítomní. Až na dve výnimky, „za“ hlasoval aj klub Mostu-Híd. No a nakoniec to najlepšie. Okrem Dzurindu „za“ hlasovali všetci prítomní poslanci SDKÚ. Konkrétne mená, kto ako hlasoval, nájdete tu.
Takže návrh neprešiel vďaka hlasom Smeru. Pritom ide o ohrozenie našich vkladov do eurovalu. Ide o veľa. 659 miliónov eur v hotovosti a ďalší kapitál na zavolanie až do výšky 5,768,000,000 eur. To je 2,5 krát viac, ako daňové príjmy od všetkých fyzických a právnických osôb za rok 2012. Ak dôjde k uplatneniu týchto záruk, bude to mať deštrukčný charakter na slovenský štátny rozpočet.
O deficite demokracie už nahlas hovoria v Holandsku, Nemecku, Rakúsku. Len socialistický Smer odoláva. Dokedy?