
Takto to na Slovensku dlhodobo fungovalo a funguje. Je to krátkozraké. Z ľudí totiž robí ľahko manipulovateľných voličov a z politikov dočasných víťazov. Na konci takéhoto príbehu je spravidla zhoršená kvalita života ľudí, horšie podnikateľské prostredie, chátrajúca ekonomika a karavána ide ďalej. Ale dokedy? Každý hrniec má svoje dno a na dno toho nášho (hrnca) už pomaly dovidíme.
Dnes urobila Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave dobrú vec - okrúhly stôl kandidátov do Európskeho parlamentu. Zúčastnilo sa ho niekoľko stoviek študentov a Monika Flašíková-Beňová, Eduard Kukan, Richard Sulík, Anna Záborská, Jozef Viskupič a ja. Tešil som sa na diskusiu o budúcnosti EÚ, o budúcnosti eurozóny a o úlohe Slovenska pri zásadných zmenách, ktoré EÚ po eurovoľbách čakajú. Videozáznam o chvíľu zverejním tu.
EÚ dnes totiž stojí na zásadnej hodnotovej križovatke. Už o pár rokov tu budeme mať úplne inú EÚ akou bola tá, do ktorej Slovensko v roku 2004 vstupovalo. Bude sa meniť primárne európske právo a čakajú nás aj zásadné reformy európskych inštitúcií. Kríza morálky totiž naplno odhalila slabé miesta nášho európskeho klubu. Je preto dôležité, aby na tvorbe novej architektúry EÚ sa zúčastnili aj kompetentní zástupcovia Slovenska.
Takejto diskusie sa ale stovky študentov nedočkali. Namiesto toho sme trávili čas diskusiami o splachovačoch, vysávačoch a nemožnosti ustanoviť za sídlo Európskeho parlamentu namiesto troch európskych miest jedno. Také typické Slovenské.
Po nasledujúcej prednáške na obchodnej akadémii a večernom stretnutí s podnikateľmi v Hlohovci som sa cestou domov dozvedel, že v hodnotení nezávislej agentúry INESS náš volebný program skončil na druhom mieste, z celkového počtu deviatich hodnotených politických strán. V tomto porovnaní sme porazili aj niektoré (v minulosti známe) programové strany. Celkové hodnotenie agentúry INESS nájdete tu a celý text nášho programu nájdete tu, alebo tu.
Takže dnes síce nebol ani Kazík, ani Weiter, ani sme nehrali divadlo. Teší ma ale, že sme sa vybrali cestou kvalitných programových hodnôt a najmä cestou informovania ľudí na Slovensku. Je to cesta ťažšia, doslova beh na dlhé trate.
Program nevyhráva voľby. Aspoň nie teraz a nie na Slovensku. Ale k jednej veci prispieva určite - znižuje počet neinformovaných (a ľahko manipulovateľných) voličov a zvyšuje počet tých druhých. Dlhodobo sa to krajine určite vyplatí. A toto považujem za kompetentné a najmä poctivé.
Jozef Kollár
líder kandidátky NOVA-OKS-KD
pre voľby do Európskeho parlamentu