V čom spočíva to kladivo? O pár dní vládna väčšina v parlamente schváli novelu zákona o dani z príjmu. Nechajme nateraz bokom daň zo straty, o tej sa už popísalo dosť. Firmy na Slovensku čaká ďaleko významnejšia zmena. Ak podnikáte, doteraz ste si mohli straty odpočítať od zisku nasledujúcich sedem rokov a to v ľubovoľnej výške. Po novom si už budete môcť odpočítavať straty už len štyri roky a navyše rovnomerne. K čomu to povedie?
Daňový systém na Slovensku prestane byť spravodlivý a neutrálny. Doteraz, ak jedna firma vykázala dva roky po sebe zisk 1000, zaplatila štátu rovnakú daň ako firma, ktorá vykázala prvý rok stratu 1000 a druhý rok zisk 3000. V tom bol daňový systém spravodlivý. Už nebude.
Je zjavné, že podniky zaknihovali najviac strát v rokoch 2010 až 2013, teda po vypuknutí krízy. Štát im touto zmenou zoberie možnosť odpočítať si tieto straty v plnej výške od budúcich ziskov, keďže uvedená zmena sa týka aj strát z rokov 2010 až 2013. Teda strát, vykázaných pred účinnosťou navrhovanej zmeny. Silný prvok retroaktivity je tak viac ako zrejmý.
Predmetný návrh formálne síce predniesol na rokovaní parlamentného výboru pre financie a rozpočet poslanec Smeru, ten bol však len „nosičom vody". Reálne sa jedná o návrh z dielne ministerstva financií. To v odôvodnení uvádza, že chce „zúžiť možnosť daňovej optimalizácie". Keďže postupuje retroaktívne a mimo rámca štandardného legislatívneho procesu (zmena bola predložená ako jeden z viac ako tridsiatich bodov pozmeňujúceho návrhu), výsledkom je značné obmedzenie princípu daňovej spravodlivosti a (čo je úplne najhoršie) aj daňovej predvídateľnosti. Ďalší dôvod, prečo sa zo Slovenska postupne stáva najmenej atraktívne miesto na podnikanie v celej EÚ. Strieľame si do vlastného kolena.
Áno, kultúrne vlády sa tiež bránia zneužívaniu daňových strát. Ale takým spôsobom, aby nepoškodili všetkým a celej ekonomike. Robia tak už spomínaným chirurgickým skalpelom. Napríklad obmedzujú odpočítavanie daňových strát, ak firma zmení predmet podnikania, alebo vlastníka, čo právom môže vyvolávať isté podozrenia z daňových špekulácií (Česká republika). Alebo neumožňujú cez minulé straty odpísať celý zisk bežného roka naraz (Taliansko, Rakúsko, Nemecko). Ale firmy si môžu naďalej odpisovať straty v ďalších ziskových rokoch časovo neobmedzene.
Nekultúrna vláda na Slovensku udrela kladivom. Ak paušálne obmedzíte firmám možnosť umorovať straty, zostane im už len jedna možnosť - znižovať si vlastný kapitál. Ak ho skonzumujú celý, posledný vypne svetlo, firma sa zavrie.
Presne ako v medicíne. Po zásahu chirurgickým skalpelom sa pacient môže ešte vyliečiť. Po zásahu kladivom spravidla padne na zem. A nie vždy sa do deviatich sekúnd dokáže zodvihnúť. Po opakovaných knokautoch sa už nemusí zodvihnúť vôbec. Kladivo je zlým terapeutickým nástrojom. V rukách socialistov priam smrteľným.
Jozef Kollár, podpredseda strany Nová väčšina - Dohoda