Strana SMER to však vôbec nerobí. Tak napríklad v Žiline, kde je primátor za SMER sa zvýšili poplatky za smeti a dane z nehnuteľnosti. Veď tie značkové perá museli niečo stáť.
Ak hovoríme o raste cien, tak aj nárast týchto daní k nemu z časti prispieva. Veď ak mesto zvýši dane, je jasné že podnikatelia si tieto zvýšené náklady premietnu do svojich cien, ktoré zaplatí konečný spotrebiteľ.
Taktiež môžeme vidieť bilbordy od SMERU s názvom- Ľudia si zaslúžia istoty. Neviem, aké istoty má autor na mysli, no v každom prípade sa to dobre počúva. Nadobúda to dojem, že tu niekto niečo garantuje, či zaručuje. Občania tieto istoty už dávno majú. Tie im zaručuje Ústava SR vo forme článkov 14- 50. Otázkou je, či vôbec vieme aké sú to. No aj tie sa veľakrát porušujú a nedodržiavajú. Všetko ostané je len luxus a navyše prázdny sľub.
Šéf SMER-U v úplnej pohode hovorí, že keď bude opäť vo vláde, nebude mať problém znova rozbehnúť PPP projekty a zvýšiť tak hospodársky rast. Musí ale od bánk kúpiť peniaze, teda nás všetkých zadlžiť. To je v dnešnej dobe obzvlášť nebezpečné, pretože nemusí získať od bánk žiadne financie a ak áno, je otázne, s akým úrokom.
Banky totiž v dnešnej dobe opäť odmietajú požičiavať peniaze. Radšej ich uložia do ECB na mizivý úrok a krátkodobo na nich prerobia, akoby sa mali púšťať do dlhodobých projektov s neistou návratnosťou. Sami totiž majú málo likvidity, nakoľko zrejme očakávajú určité komplikácie.
Je to však tzv. umelý rast. Síce máte peniaze na svoje potreby a na niečo ich použijete, ale problém je v tom, že to nie sú Vaše peniaze. Požičali ste si ich za nejakých podmienok a raz ich musíte vrátiť. Je to podobné ako keď si idete kúpiť nejakú vec a beriete si úver z banky. Peniaze síce máte, ale nemôžete tvrdiť, že sa máte lepšie, a že sa Vám zvýšila životná úroveň. Veď predsa viete, že budete musieť splácať a všetky peniaze raz vrátiť. A to isté platí aj pre PPP projekty a akože hospodársky rast.
Róbert Fico zároveň hovorí, že keď bude vláde, zdaní bohaté firmy a bohatých ľudí. Dovolím si tvrdiť, že ak niekto pracuje v slušne zarábajúcej firme, nie je v jeho záujme, aby volil SMER- SD. Veď ak sa náhodou títo ,,odborníci" dostanú k moci, akú má záruku, že mu je ho zamestnávateľ bude zvyšovať mzdu, resp. že rast miezd na nejaký čas nezmrazí. Zamestnanec pôjde sám proti sebe, ak bude voliť stranu, ktorá chce jeho zamestnávateľovi zvýšiť dane.
Iste, na Slovensku je veľa bohatých ľudí, ktorí ale nemajú problém byť solidárni. Problém však vidia v tom ako sa s ich peniazmi narába, resp. kde tie peniaze skončia.
Tiež vraví, že ak bude vo vláde, tak zvýši bankovú daň na 0,7%. Už od 01.01. 2012 sa ľuďom zvýšili poplatky za balíky služieb a iné. Ak si niekto myslí, že sa toto opatrenie ľudí nedotkne, tak je prinajmenšom naivný. Ak náhodou platíš za balík služieb vo svojej banke napr. 4,-€/ mesačne, tak je celkom možné, že ešte tento tok budeš platiť oveľa viac. Na voliča to zapôsobí, však nech tým hnusným bankám ukážu. V skutočnosti to zaplatíš Ty, drahý volič, a to formou nepriamej dane. To je taká daň, ktorú neplatíš priamo zo svojej peňaženky, ale je Ti zrazená akoby pomimo, takže to nevidíš. Zaujímavé by bolo zistenie, koľko peňazí takto platíme a ani si to neuvedomujeme.
Hlavný problém je podľa mňa v tom, že ľudia sa chcú mať dobre dnes. Akoby tu zajtra, o mesiac, o polroka, o rok, o štyri roky už neboli. Každý chce mať nejaké garancie, ale len málokto sa pýta, čo ho to bude stáť a kde sa na to vezmú peniaze. Dnes si už žiadny štát nemôže dovoliť dlhodobo žiť na dlh. Je potrebné si uvedomiť, že politici, ktorých si zvolíte budú svojimi rozhodnutiami ovplyvňovať Vaše rodinné rozpočty nie štyri roky, ale možno 8, 10, či 15 rokov. Ak tu politici zo SMERU hovoria o silnom a sociálnom štáte plnom istôt, je potrebné sa ich opýtať, kde chcú vziať na to peniaze a čo nás to bude stáť.
Dnes je znechutenie z politiky veľké. Ukazuje sa, že korupcia bola normálnym pracovným nástrojom naprieč celým politickým spektrom. Som pravicový volič a bývalý člen pravicovej strany a tiež som z veľa vecí sklamaný. Je však potrebné týchto ľudí už konečne poslať do histórie aj z ich pochybnými kšeftami a tajomnými hlasmi, ktoré dokážu zohnať peniaze vlastnou hlavou, a to bez ohľadu na príslušnosť k politickej strane. Som však presvedčený, že pravica dokáže lepšie spravovať verejné financie, než experti zo SMERU- SD. Niekoľko rokov dozadu to jasne potvrdzuje.
„Podrbali sme to. Nie trocha, veľmi. V Európe ešte nijaká krajina nespravila takú ch..ovinu, ako sme my spravili. Dá sa to vysvetliť... Je očividné, že sme posledný rok a pol až dva roky preklamali. Bolo úplne jasné, že to, čo hovoríme, nie je pravda....A pritom sme, mimochodom, štyri roky nerobili nič. Nič. Nedokážete mi povedať také podstatné vládne opatrenie, na ktoré by sme mohli byť hrdí s výnimkou toho, že sme sa napokon
z ho...a dokázali vrátiť k vládnutiu. Nič. Keď budeme musieť skladať účty pred krajinou, že čo sme spravili za štyri roky, tak čo povieme? Takmer som z toho skapal, že pol druha roka bolo potrebné predstierať, ako keby sme vládli. Namiesto toho sme klamali ráno, v noci aj večer". / Ferenc Gyurcsány- bývalý socialistický maďarský predseda vlády o ekonomickej situácii v krajine/ Zdroj: Pravda- 19.09. 2006
Dokážem si predstaviť, že by takýto výrok povedal niekto aj na Slovensku. Neviem a nechcem si však predstaviť, že by sme vinou nezodpovedných politikov a ich voličov boli presne tam, kde sú teraz Maďari, Gréci, či Taliani. Že by sa tu znižovali, či zmrazovali aj tak už nízke dôchodky a iné sociálne dávky a znížila by sa životná úroveň.
Bolo by to kruté vytriezvenie za dôveru politikom, ktorých si zvolíme. Ak si rozhodnutý voliť SMER- SD, porozmýšľaj najprv nad tým, čo títo ľudia hovoria a ako sa opatrenia, ktoré navrhujú dotknú Tvojej peňaženky. Všetko to totiž zaplatíš len a len Ty.
Niektorí politici sľubujú div, že nie raj na zemi. Aj v politike platí staré známe: ,,Nikto Vám nemôže dať to, čo ja Vám môžem sľúbiť."