Coma Pedrosa, Andorra

Oktobrový výstup na najvyššiu horu Andorry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Coma Pedrosa, Andorra

 

Coma Pedrosa je najvyšší vrch Andorry a dosahuje nadmorskú výšku 2 943 metrov. Nachádza sa v Pyrenejách, nie je však ich najvyšším bodom. Turistický chodník na vrchol začína na konci mestečka Arinsal a dá sa k nemu dostať autom ale aj MHD z hlavného mesta Andorry. 

Na túru som sa vybral na konci októbra. Bol krásny slnečný deň a listnaté stromy zafarbené do jesenných farieb sa vynímali na strmých svahoch údolia nad Arinsalom. Trasa spočiatku sledovala kamenistú cestu, stúpajúcu k lesu, kde sa po miernom stúpaní premenila na príjemný lesný chodník. Hneď na začiatku som si všimol kríky plné červených brusníc, ktoré ho lemovali a neskôr ich doplnili aj čučoriedky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ranný pohľad na horu Coma Pedrosa.
Ranný pohľad na horu Coma Pedrosa. (zdroj: Jan Komrska)
Začiatok lesnej cesty.
Začiatok lesnej cesty.  (zdroj: Jan Komrska)
Bohatá úroda brusníc.
Bohatá úroda brusníc.  (zdroj: Jan Komrska)

Chodník ma previedol cez dva potoky a začal prudšie stúpať v serpentínach lesom.  Asi po hodine stúpania sa stromy začali vytrácať a chodník išiel údolím potoka Comapedrosa lemovaného jarabinami, ktoré už boli síce bez listov, ale zato bohato obsypané červenými plodmi. S nadmorskou výškou sa na stráňach objavili rododendrony, na ktorých som si všimol kvitnúť ružové kvety. Postupne som sa dostal ku turistickej útulni, kde sa stúpanie zvoľnilo a chodník ma viedol širšou kotlinou posiatou nižšími borovicami. Tu sa neďaleko od chodníka nachádza zachovaná kamenná stavba pastierskeho obydlia, ktorú sa oplatí pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu
Postupujem vpred.
Postupujem vpred.  (zdroj: Jan Komrska)
Značenie 😊
Značenie 😊 (zdroj: Jan Komrska)
Potok Comapedrosa
Potok Comapedrosa (zdroj: Jan Komrska)
Stúpanie ku hranici lesa.
Stúpanie ku hranici lesa.  (zdroj: Jan Komrska)
Jarabiny v udolí potoka Comapedrosa.
Jarabiny v udolí potoka Comapedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)
Októbrový Rhododendron ferrugineum.
Októbrový Rhododendron ferrugineum. (zdroj: Jan Komrska)
Kotlina pod hrebeňom.
Kotlina pod hrebeňom. (zdroj: Jan Komrska)
Pastierske obydlie na úbočí hory Coma Pedrosa.
Pastierske obydlie na úbočí hory Coma Pedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)

Po kratšom oddychu som pokračoval, nebolo mi však úplne jasné, ktorý z vrchov uzatvárajúcich kotlinu predo mnou je môj cieľ. Na konci kotliny rástla útla breza, ktorá sa so svojím zlatým jesenným lístím signalizovala skorý príchod zimy. Za ňou som si všimol na úbočí vodopád.  Chodník začal postupne opäť stúpať smerom k hrebeňu. Stočil sa však doprava, takže cieľ bol ešte v nedohľadne. Postupne som vyšliapal k menšiemu plesu s rovnakým menom ako môj cieľ - Coma Pedrosa. Tu sa chodník skončil a pokračoval po skalách k ďalšiemu plesu - Estany Negre (Čierne pleso). Mierny vietor sa pohrával s jeho expresívnou priehľadnou hladinou. Jej farba sa menila z tmavozelenej na tmavomodrú podľa uhlu pohľadu. 

SkryťVypnúť reklamu
Breza s vodopádom potoka Comapedrosa.
Breza s vodopádom potoka Comapedrosa.  
Stúpanie s prvým pohľadom na vzdialený cieľ.
Stúpanie s prvým pohľadom na vzdialený cieľ.  (zdroj: Jan Komrska)
Pleso Coma Pedrosa.
Pleso Coma Pedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)
Skalnatý chodník nad plesom Coma Pedrosa.
Skalnatý chodník nad plesom Coma Pedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)
Estany Negre s poslednou značkou.
Estany Negre s poslednou značkou.  (zdroj: Jan Komrska)
Agulla de Baiau (2 860m) a Estany Negre.
Agulla de Baiau (2 860m) a Estany Negre.  (zdroj: Jan Komrska)

K vrcholu sa dalo pokračovať viacerými trasami. Jedna smerovala po kamenistom úbočí ku hrebeňu, druhá okolo jazera s výstupom po severozápadnom svahu. To som si však uvedomil až neskôr, keďže odbočku ku hrebeňu som prehliadol. Turistické značky sa vytratili, a tak som nevedel ako presne postupovať ďalej. Našťastie som mal so sebou mapu, a tak som sa rýchlo zorientoval a pokračoval okolo jazera až ku jeho najsevernejšiemu cípu. Tu začalo mierne stúpanie, ktoré sa postupne stupňovalo ku záverečnému výšľapu. Posledný pol kilometer trasy viedol strmo po úpätí hory k vrcholu a prekonával takmer priamočiaro dvesto metrový výškový rozdiel. Povrch svahu bol veľmi nestabilný a silne poškodený eróziou, takže som postupoval veľmi opatrne a pomaly. Výstup bol náročný aj kvôli nedostatku kyslíka. Túžobne som pozeral vpred a dúfal, že sa predo mnou čoskoro objaví cieľ. Pohľad späť na Estany Negre a okolité štíty bol očarujúci a skľučujúci zároveň. V tomto jesennom čase bolo všade navôkol vidieť iba vyschnuté zbytky vegetácie a holé skaly. Avšak tesne pod vrcholom som si všimol malé fialové kvietky Linaria alpina (po česky lnice alpská), ktoré rástli medzi kamením a ešte stále kvitli. 

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad späť na Estany Negre.
Pohľad späť na Estany Negre. (zdroj: Jan Komrska)
Náročné stúpanie k vrcholu.
Náročné stúpanie k vrcholu.  (zdroj: Jan Komrska)
Pic de Baiau (2 885 m) pod vrcholom Coma Pedrosa.
Pic de Baiau (2 885 m) pod vrcholom Coma Pedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)
Prvý pohľad na vytúžený cieľ.
Prvý pohľad na vytúžený cieľ.  (zdroj: Jan Komrska)
Linaria alpina pod vrcholom Coma Pedrosa.
Linaria alpina pod vrcholom Coma Pedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)

Vrchol, na ktorom je umiestnená  zástava Andorry, som dosiahol po štyroch a pol hodinách výstupu. Pod zástavou, z ktorej silný vietor zanechal iba zdrap, sú umiestnené fotografie panorámy okolitých hôr s ich menami, ktoré pomôžu turistom sa zorientovať a rozpoznať okolité štíty. Coma Pedrosa síce leží v Andorre, nachádza sa však neďaleko hraníc so Španielskom a Francúzskom, a tak väčšina hôr na západ a na sever boli v zahraničí. Štíty v Španielsku a vo Francúzsku dosahujú jednoznačne vyššie nadmorské výšky ako tie v Andorre, čo signalizovalo aj ich nevľúdne žlto hnedé jesenné sfarbenie. Jedine pri pohľade do údolia Arinsalu, odkiaľ som ráno vyštartoval, bolo vidieť svahy pokryté zelenými ihličnatými lesmi.

Vrchol Coma Pedrosa (2 943 m).
Vrchol Coma Pedrosa (2 943 m).  (zdroj: Jan Komrska)
Francúzske Pyreneje.
Francúzske Pyreneje.  (zdroj: Jan Komrska)
Pohľad z vrcholu do údolia Arinsalu.
Pohľad z vrcholu do údolia Arinsalu. (zdroj: Jan Komrska)

Po kratšom oddychu som sa vybral na spiatočnú cestu pôvodne plánovanou trasou. Vracal som sa po členitom hrebeni k Estany Coma Pedrosa, ktorý si vyžadoval niekoľko menších zostupov a výstupov. Aj tu už bola príroda pripravená na zimu, preto ma prekvapilo zopár alpských astier, ktoré ešte nenápadne kvitli na západnom svahu. Po zostupe ku plesu a kratšom oddychu pri ňom som pokračoval ďalej v návrate. Neďaleko od jazera som stretol turistu smerujúceho k vrcholu. To ma prekvapilo, lebo počas túry som stretol iba zopár ľudí, ale aj kvôli času, keďže už boli tri hodiny a slnko sa už rýchlo približovalo ku obzoru. Zaprial som mu šťastný výstup a ponáhľal som sa ďalej.

Coma Pedrosa zo sedla pod vrcholom.
Coma Pedrosa zo sedla pod vrcholom. (zdroj: Jan Komrska)
Astry alpínske po vrcholom Coma Pedrosa.
Astry alpínske po vrcholom Coma Pedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)
Skalnatý hrebeň Coma Pedrosa.
Skalnatý hrebeň Coma Pedrosa.  (zdroj: Jan Komrska)

Estany Negre so štítmi Pic de Sanfonts (2 886 m) a Agulla de Baiau (2 860m) na hraniciach medzi Andorrou a Španielskom.
Estany Negre so štítmi Pic de Sanfonts (2 886 m) a Agulla de Baiau (2 860m) na hraniciach medzi Andorrou a Španielskom. (zdroj: Jan Komrska)

Návrat prebehol bez problémov a späť na parkovisko som sa dostal značne unavený po sedem a pol hodinách túry, čo je síce o polhodiny viac ako uvádza turistický sprievodca, ale to pripisujem menšiemu blúdenie okolo Estany Negre. Jesenný výlet v Andorre bol, vďaka krásnemu počasiu a malebnosti Pyrenejí,  veľmi úspešný. 

Návrat s krásnym výhľadom.
Návrat s krásnym výhľadom.  (zdroj: Jan Komrska)
Späť v kotline pod vrcholom.
Späť v kotline pod vrcholom.  (zdroj: Jan Komrska)
Coma Pedrosa z parkoviska na konci túry.
Coma Pedrosa z parkoviska na konci túry.  (zdroj: Jan Komrska)
Ján Komrska

Ján Komrska

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  121x

Som vášnivý turista a cestovateľ. Milujem prírodu a rád objavujem nové miesta... Chcel by som zdolať 53 najvyšších hôr v Koloráde a postaviť sa na najvyšší vrch každého štátu v USA. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu