Robme niečo s naším pravopisom

Svet je stále komplikovanejší. Síce máme (zväčša) sivú mozgovú kôru na to, aby sme to zvládali, ale času už máme menej. Mali by sme sa zbaviť niektorých zbytočností, ktoré síce niekedy mohli pôsobiť elegantne, ale nikdy nemali žiadnu skutočnú hodnotu. Celý život som patril k odporcom komunizmu. Napriek tomu musím uznať, že v tomto smere komunisti spravili aspoň jednu správnu vec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

V roku 1953, čo bol hádam najhorší rok červenej diktatúry, vyšli nové, zjednodušené pravidlá slovenského pravopisu. Dovtedy sme totiž mali aj také fintičky, ako sú rozličné koncovky v minulom čase slovies, takže sa písalo „ženy boly" a „muži boli". Je niekomu ľúto za týmito koncovkami?

http://spravy.pravda.sk/slovensky-pravopis-cakaju-zmeny-d4a-/sk_domace.asp?c=A060804_120333_sk_domace_p12

BTW Čínski komunisti tiež zjednodušili svoje písmo. Predtým mali vyše 40 000 znakov - z nich niektoré mali až 40 ťahov perom (alebo štetcom), ktoré museli byť robené v určitom poradí. Teraz sa v Číne používa niečo vyše 8000 znakov a aj ich písanie je zjednodušené. A nikto nebude hovoriť, že toto zjednodušenie hamuje napríklad hospodársky rast v Číne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

http://en.wikipedia.org/wiki/Simplified_Chinese_characters

Čo konkrétne by sme mohli spraviť? Nuž pre začiatok by sme mohli klepnúť po hlave vybrané slová. O čo by sme prišli, keby sa „ryba" písala ako „riba"? Znížila by sa zrozumiteľnosť? Veď výslovnosť je v oboch prípadoch rovnaká a problémy to nespôsobuje. Fakt je, že vybrané slová sú veľkou zbytočnosťou, ktorú sa deti v škole musia učiť.

O niečo menej priechodné by asi bolo zjednotenie koncoviek, ktoré sa vyslovujú rovnako. Koncovky v slovách „ženou" (inštrumentál sing.) a „mužov" (genitív a akuzatív plur.) sa vyslovujú rovnako - prečo by sa mali písať rozlične? Rovnako by asi na odpor narazilo zjednotenie v prípade predložiek „s" (inštrumentál) a „z" (genitív), ktorých výslovnosť v skutočnosti nezávisí od pádu, ale od spodobovania.

SkryťVypnúť reklamu

Nuž a obávam sa, že sme ešte nedozreli na to, aby sme odstránili diakritiku. Táto pôsobila problémy od samého začiatku, pretože ju Štúrovci zaviedli zhruba v rovnakom čase, ako sa začala šíriť morzeovka. S nástupom komputerizácie tieto problémy ďalej narástli. Väčšina diskutujúcich na nete diakritiku nepoužíva a nikomu to naozaj nechýba.

Nechýba, ale niektorých irituje. Niekde som čítal (link nemám), že na Slovensku pripadá najviac jazykovedcov na štvorcový meter na celom svete. Obávam sa, že tí by takéto zmeny neprivítali. No a potom sú tu tzv. „dobrí Slováci". Jeden z nich mi pred časom napísal, že si musíme vážiť to ako píšeme, lebo ako by sme mohli chcieť, aby si nás iní vážili, ak si nebudeme vážiť naše písmo, čiže vlastne sami seba. (Popletená veta, ale tak to nejako povedal.) Nuž na záver len toľko, že nikto si nás neváži a nebude vážiť kvôli nášmu pravopisu.

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu