Cyril a Metod I.

Chcel by som sa trochu netradičným spôsobom pozrieť na vplyv Solúnskych bratov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Všeobecne prijímaný názor je, že to boli naši Vierozvestcovia, ktorým Slováci môžu ďakovať za kresťanstvo, svoju kultúru, jazyk atď. Bolo to ozaj tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

V troch článkoch sa venujem trom aspektom misie Cyrila a Metoda vo Veľkomoravskej ríši: Nábožensko-cirkevnému, jazykovo-kultúrnemu a mocensko-politickému. Zakaždým budem vychádzať z určitej pozície, s ktorou tiež všetci nemusia súhlasiť a každá by sa mohla stať témou na debatu. Ak by som však z týchto pozícií nevychádzal, misia Cyrila a Metoda by nebola ani dobrá, ani zlá - bola by jednoducho irrelevantná.

V prvom, nábožensko-cirkevnom, aspekte budem vychádzať z toho, že kresťanstvo bolo pre Európu prínosom a to, že kresťanstvo vytlačilo staré polyteistické náboženstvá, bolo pokrokom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rastislav požiadal byzantského cisára v roku 861 (?862) o poslanie biskupa a učiteľov, ktorí by šírili kresťanstvo v reči ľudu. Cisár Michal III., prezývaný Ožran (bolo to dosť neláskavé, pretože robil aj pozitívne veci), mu celkom nevyhovel, keďže neposlal žiadneho biskupa. Vyslal však dvoch schopných bratov - Konštantína (filozofa a filológa) a Metoda (mnícha - opáta). Títo bratia prišli na Veľkú Moravu v roku 863. Do Ríma išli o štyri roky neskôr. Pápeža Hadriána II. presvedčili v roku 868, aby schválil staroslovienčinu ako liturgický jazyk. V tomto roku pápež aj vysvätil Metoda za kňaza a Konštantína za biskupa. O rok neskôr však Konštantín, ktorý prijal meno Cyril, v Ríme zomrel. Pápež ustanovil Metoda moravským arcibiskupom v roku 869 (?870). V roku 880 Metod išiel znovu do Ríma. Pápež Ján VIII. potvrdil staroslovienčinu ako liturgický jazyk, s určitými obmedzeniami (evanjelium sa muselo čítať najskôr v latinčine). V roku 885 Metod zomiera.

SkryťVypnúť reklamu

Ale:

Na území dnešného Slovenska v čase príchodu Konštantína a Metoda kresťanstvo už existovalo. Od VIII. storočia tu boli misijné aktivity predovšetkým východofranských misionárov. Títo začiatkom IX. storočia preložili niektoré modlitby do staroslovienčiny (Otčenáš a Verím v Boha). Prvý kresťanský kostol bol vysvätený v Nitre v roku 828 (kostol sv. Emerama) salzburským arcibiskupom Adalramom. V roku 830 Moravské a Nitrianske kniežatstvá prijali kresťanstvo. Už o tri roky neskôr, alebo skoro potom, bol v Nitre zriadený arcipresbyteriát (možno niečo ako dnešné dekanstvo - pozostával z 8 až 15 farností). V roku 880 bolo v Nitre ustanovené biskupstvo. Na jeho čele však stál často démonizovaný biskup Wiching. Metod na neho uvalil kliatbu, ktorú pápež zrušil. V roku 885 pápež Štefan V. staroslovienčinu ako liturgický jazyk zakázal. Svätopluk dlho neváhal a o rok neskôr, už v roku 886, vypovedal Metodovho nástupcu Gorazda a 200 následovníkov z Veľkej Moravy.

SkryťVypnúť reklamu

Teda:

Cyril a Metod neboli vierozvestcami, lebo kresťanská viera tu bola zvestovaná pred ich príchodom. Síce len čiastka mocenskej elity bola pokresťančená, ale počas ich asi dvadsaťročného pôsobenia sa situácia v tomto smere až tak veľmi nezmenila. Niektoré nálezy ešte z počiatku X. storočia totiž svedčia o pretrvávaní pohanstva aj v mocenských centrách - pritom sa dá predpokladať, že čím ďalej od centra, tým neskôr tam nová viera dorazila. Okrem toho po páde Veľkomoravskej ríše došlo načas aj k celkovému oslabeniu kresťanstva na jej bývalom území. Pôsobenie Cyrila a Metoda bolo len akousi krátkou epizódou v pokresťančení tejto časti sveta a malo oveľa väčší dopad na Slovanov južných a východných.

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu