Mapa Pohrobka

Písmo: A- | A+

Najmä v anglicky písanej fantasy literatúre sú mapy časté - u nás sú skôr výnimkou. Fantasy román Pohrobok ju má a debatovalo sa o nej na pár portáloch. Pokúsim sa teda o nej niečo napísať a niekoľko vecí z nej vysvetliť.

mapa1.jpg

Mapu Pohrobka som kreslil na papieri A 4 v mierke 1:10 000 000. V knihe sa táto mierka zmenila na približne 1:17 500 000. Považujem za chybu, že som do mapy mierku priamo nezakreslil. Každopádne mapa zachycuje oblasť vyše 6 000 000 km2 od severnej tundry až subtropickú savanu a púšť. (Pre porovnanie: Európa má vyše 10 000 000 km2 .)

Prečo som použil takéto rozmery? Nuž, hrdinovia putujú aj obrazne aj skutočne a musel som im dať na to priestor. O Pohrobkovi si môžte trochu viac prečítať tu:

http://konkol.blog.sme.sk/c/205594/Sikana-a-karate.html

Koľko tak človek prejde za deň? Slovenskí drotári vraj mali kedysi normu 40 km na deň. Keď som bol na vojenčine hovorili nám, že vojenský pochod je 5 km za hodinu a zrýchlený vojenský pochod 6 km za hodinu. To by tak zhruba sedelo. V Pohrobkovi sa však aj hodne jazdí na koni. Čítal som, že počas II. svetovej vojny nemeckí velitelia sa ponosovali, že kozácke oddiely, ktoré boli na strane Červenej armády (značná časť kozákov bojovala na nemeckej strane), sa dokázali presunúť aj vyše 100 km za noc krížom cez komunikácie.

Na našom svete sa kontinenty rozchádzajú a potom zase spájajú. Prakontinent Panagea sa posledný raz rozpadol koncom prvohôr asi pred 250 000 000 rokov. Na paralelnom svete Pohrobka sa Panagea nerozpadla a preto na nej došlo k vývoju druhov a nakoniec aj ľudských civilizácií, ktoré do rôznej miery pripomínajú tie naše.

Na tejto mape je sever hore a juh dole, tak ako je to zvykom na moderných mapách. Severské mesto Snéria je v ľavom hornom rohu, označená číslom 1 a jej meno je napísane runovým písmom. Vpravo hore, s číslom 3 leží Knautia, kde sa začal odvíjať príbeh Miešancov asi 30 rokov pred príbehom Pohrobka.

Vľavo dole trojitá šípka s číslom 5 mieri na ríšu Čang. Jej oficiálny názov je Zlatá ríša stredu (podobne ako Čínske cisárstvo sa nazývalo Ríša stredu a názov Chung-kuo, ktorý toto znamená v Mandarínskej čínštine, sa používa aj dnes). Prvý z troch znakov znamená „zlato", druhý „stred" a tretí „krajina"). Trojitá šípka naznačuje veľkú vzdialenosť - tá ríša totiž leží až na východnom brehu kontinentu, z miesta deja Pohrobka je však bližšie na západ - za morom.

Ešte nižšie vľavo dvojitá šípka ukazuje na nie až tak vzdialený Axtlapán - je to ríša zla, v ktorej sídli temný pán. Jej názov je napísaný mayskými glyfmi, ktoré ešte nie sú úplne rozlúštené. Celkom naľavo je však mayská číslica, ktorá znamená „7", pretože pôvodný názov bol Sedem miest Axtlapánu.

A nakoniec to najhoršie: satanským pentagramom s číslom 10 je označené ghúlske mesto Khorlagharr a s číslom 12 Ghurrgarrach - sídlo temného pána.