Mysliace bytosti

Písmo: A- | A+

Budovanie prvého slovenského zdieľaného fantasy sveta pokračuje. Zdieľaný svet nadväzuje na svet pilotného diela (zväčša románu), do ktorého potom ďalší autori umiestňujú svoje diela a dielka. Sú to zvyčajne poviedky, ale môžu to byť aj romány, hry a v najlepšom prípade filmy.

V tomto prípade pilotným dielom je román Pohrobok.

http://konkol.blog.sme.sk/c/213246/Mapa-Pohrobka.html

http://konkol.blog.sme.sk/c/221328/Sutaz.html#ixzz0vXlwbF4F

Druhé kolo súťaže úspešne prebehlo a valorizované ceny boli vyplatené. Myslím že tým, ktorí sa zapoja do ďalšieho ročníka by pomohlo, keby vedeli, aké druhy mysliacich bytostí žijú vo svete Pohrobka.

ĽUDIA

Sú rôznorodí - daktorí dobrí, daktorí zlí. Rasy sú distribuované tak, ako na našej zemi. Bledí sú na severe, tmavší na juhu.

Medzi najpozitívnejších patria obyvatelia Knautie.  Sú to v drvivej väčšine roľníci, sem-tam nejaký horár a remeselník. Hovoria spisovnou slovenčinou. Rodiny majú silne patriarchálne a deti rodičom onikajú. Knauťania sú skromní, pracovití a dosť holdujú alkoholu. Do nosa si dávajú najmä počas dlhých zimných večerov, keď sa im nad hlavami zvíja polárna žiara a stromy praskajú od mrazu. (Porov. vysokú zemepisnú šírku Knautie.) Tak, či tak, ožranov je tam ako maku.

Na severozápad od Knautie žijú ľudia v akejsi republike s názvom „Snéria". Tento štátny útvar je  technologicky asi tak na úrovni západnej Európy z rokov 1600-1780. Spoločensky tiež - so všetkými neduhmi. Ožranov je aj tam fúra.

Na juh od Knautie je mesto Culpra. Barbarské, degenerované a bohaté. Zbohatlo z obchodu, v ktorom šklbe ako Knautiu (hlavne poľnohospodárske produkty) a trpaslíkov (drahokamy a vzácne kovy), tak aj tú severozápadnú republiku (priemyselné výrobky). Culpra je obývaná zmiešaným obyvateľstvom

Ďaleko na západe ľudia pripomínajú amerických Indiánov. Sú čestní a krutí. Radi odrezávajú iným ľuďom kožu z hlavy. Ich jedinou slabôstkou je sex so zvieratami. Venujú sa mu však len počas dlhých zimných večerov, keď sa im nad hlavami... (pozrite o tri odstavce vyššie tie dristy o polárnej žiare, atď.)

Celkom na juhu žije obyvateľstvo afrického typu. Pozitívne postavy, ale veľa si vytrpeli od Temného pána Šajdána, ktorého sídlo je práve v južných močiaroch. Niekde boli títo ľudia celkom vyhubení, niekde ich ghúli brali do otroctva, ba dokonca ich aj lovili „na mäso" - sú totiž poriadni svalnáči (tí ľudia). Nuž a doplácajú na svoju technologickú zaostalosť.

ELFI

Sú to anjeli, ktorí sa vzbúrili po stvorení materiálneho vesmíru. Títo čistí duchovia si žiadali fyzické telá. Dostali ich, ale nemajú duše. Ich telá nestarnú a samé od seba nezomrú. Možno ich však zabiť. Sú schopní sexuálneho styku s ľuďmi. Sex môže viesť k tehotenstvu a nerodeniu potomka, ktorý má charakteristiky oboch svojich rodičov (pozrite trilógiu „Miešanci"). Pri pôrode matka na nešťastie zomiera. Nie div, že deti sú často dosť čudné (pozrite trilógiu „Miešanci"). Elfovia sa dajú rozdeliť do troch skupín.

Bieli elfovia (high elves/elven)

Sú najušľachtilejší. Vzburu ľutujú, chcú slúžiť Stvoriteľovi, nenávidia Temného pána a jeho sluhov ghúlov (aj keď boli s nimi naraz stvorení a teda sú v istom zmysle bratmi). Ich vzťah k ľuďom kolíše medzi dvoma mantinelmi:

1. Považujú nás za milovaných mladších bratov a sestry,

2. Myslia si o nás, že sme nevychovaní a rozmaznaní výrastkovia.

Pozitívne vlastnosti: sú čestní, nebojácni a dodržia slovo.

Negatívne vlastnosti: môžu byť bezcitní (neúmyselne) a arogantní.

Postava stredná, vlasy plavé až albinoidné, zmysly ostré, reflexy rýchle. Bieli elfovia sú fyzicky silní a neunaviteľní, výborne ovládajú bojové umenia. Fyzicky aj psychicky predčia ľudí, čo u týchto vyvoláva zmes obdivu, závisti a až nenávisti. Často sú obeťou nepochopenia a ohovárania, ale až tak hrozne ich to netrápi. Možno práve preto niekedy pôsobia arogantným dojmom. Jazyk majú vlastný, so zvukmi ako „ael, iel, thal, faer, eler". (Slovo „zeler" má asi bieloelfský pôvod). Ovládajú spisovne ľudskú reč, sem-tam použijú archaizmus.

NB: Biele elfky zásadne používajú hygienické vložky s krídelkami - dáva im to pocit sucha, bezpečnosti a istoty. (Istota je guľomet.)

Siví elfovia

Niektorí sú lepší, iní horší. Vzburu ľutujú, Stvoriteľovi slúžiť nechcú, Temného pána nenávidia, ghúlov detto. Majú diskutabilný vzťah k bielym elfom. Podľa niektorých autorít sú krížencami ghúlov a bielych elfov. Je však oveľa pravdepodobnejšie, že už vo Vzbure to hrali na obe strany. Vzťah k ľuďom môže byť partnerský, ale zväčša nás považujú za bytosti, ktoré je správne využívať a používať.

Pozitívne vlastnosti: vedia byť dobrí kamaráti (hlavne „z mokrej štvrti"), neochvejne dodržujú „aelgroch" - odprisahanú povinnosť v každom konflikte sa postaviť proti Temnému pánovi.

Negatívne vlastnosti: sú bezcitní (často úmyselne), arogantní, pomstychtiví a niekedy dosť kriminálni.

Postava stredná, pokožka kreolská, vlasy hnedé až čierne, oči zelené (niekedy iskriace do červena)). Ich vzhľad možno dobre popísať anglickým zvratom „sleek and slick". Tváre majú pekné, elegantné, pôsobiace trochu orientálnym dojmom - povedzme ako filipínske, ale užšie. Zmysly majú ostré, reflexy rýchle, sú fyzicky silní a neunaviteľní, výborne ovládajú bojové umenia. Jazyk používajú ľudský, spisovný, sem-tam oplzlý, s občasnou prímesou ghúlskych výrazov.

NB: Sivé elfky výborne a rady fajčia. Podľa nedávno odtajených informácií pri tom dosahujú výkonnosť 1200 wattového vysávača (vyše 1,5 konskej sily!)

Temní elfovia (ghúli)

Sú plní zloby a zla. Čo sa týka vzbury, ľutujú len to, že prehrali. Stvoriteľa nenávidia, nenávidia aj Temného pána, ale mu slúžia. Nenávidia v podstate každého - ľudí tiež a veľmi.

Pozitívne vlastnosti: ghúlky si vraj holia šušky,  je však možné, že vôbec nemajú telesné ochlpenie. Každopádne táto informácia pochádza od jednotlivcov, s ktorými sa ghúlky pohrali - ani jeden z tých chudákov neostal normálny.

Negatívne vlastnosti: sú bezcitní (úmyselne), arogantní, pomstychtiví, kriminálni, krutí a zradní.

Postava trochu podpriemerná, pokožka čierna so zeleným nádychom, oči im žiaria červeno, zmysly majú ostré, reflexy rýchle, sú fyzicky silní a neunaviteľní, výborne ovládajú bojové umenia. Bojovníci sú to nebezpeční a zákerní, najradšej mučia a zabíjajú porazených. Jazyk majú vlastný. Prevládajú v ňom zvuky „gh, gl, go, ko, gu, ku, dlhé vrčivé ŕ, ö, ü". Žiadny slušný príklad mi neprichádza na rozum. Hovoria dobre aj ľudskou rečou.

NB: Ghúlky sa radi zahrávajú s mužmi sado-maso. Ak tí muži sú Stredoslováci, tak sado-mäso (a viete si predstaviť, kto je tým mäsom)

TRPASLÍCI

Veľmej starô plemä.  Pôvodne žili v jaskyniach (kde sa možno vyvinuli z ľudskej rasy). V poslednom čase začínajú žiť aj v lesoch, lebo z podzemia ich vytláčajú škrati.

Stvoriteľovi slúžiť chcú, k ľuďom aj bielym elfom majú diskutabilný vzťah, rozumejú si so sivými elfami, nenávidia ghúlov, aj Temného pána.

Pozitívne vlastnosti: sú spoľahliví, pracovití, zruční.

Negatívne vlastnosti: sú tvrdohlaví, neúprosní, pomstychtiví.

Výška 1,2 m, široké plecia, vlasy čierne, brady tiež (avšak v starobe šedivejú až obelejú), oči čierne. Sú silní, vytrvalí a dlhovekí (dvesto aj viac rokov). Individuálne sú to dobrí bojovníci, ale vo vojnách často dostávajú na frak, lebo nechápu, že „deceits are at the heart of all warfare". Who said that? Ta ja znam" Ta neznam! Povedzme, že Clausewitz.

Jazyk: Myjavské nárečie (alebo niečo podobné).

NB: Ich ženy sú údajne poriadne chlpane.

ŠKRATI

Sú to všestranne zhovädilé a degenerované bytosti. Vytvoril si ich Temný pán tak, že všakovak krížil, ohýbal a geneticky manipuloval ľudí a trpaslíkov. Sú plní nenávisti a strachu ku každému. Nenávidia aj Temného pána a ghúlov, ale im verne slúžia a posluhujú. Odmietajú vytvorenie Eurovalu.

Pozitívne vlastnosti: žiadne.

Negatívne vlastnosti: každého možného druhu.

Postavu majú na výšku ako trpaslíci, ale sú dengľaví, celí porastení tmavou, permanentne pochlpenou a špinavou srsťou. Často sa u nich vyskytujú mutácie (6 prstov, rôzne deformity, ap.) Oči im žiaria červeno a sú škamraví. Fyzicky sa ľuďom nevyrovnajú a sú blbí. Bojové umenia ovládajú podpriemerne. Temný pán ich používa podľa hesla „ničevó, ich mnóga".

Hovoria primitívnou formou ghúlštiny a lámane aj ľudským jazykom.

NB: Škratky používajú vložky nehygienické a po použití ich vyhadzujú na ulici. Snažia sa pritom zasiahnuť okoloidúcich, podľa možnosti do hlavy.