Je to dosť znepokojujúca záležitosť, pretože občan má poslúchať pokyny policajtov a tu to môže viesť k poslúchaniu kriminálnikov. Výsledkom môže byť strata majetku, alebo života a u dám dokonca panenstva. Aj pri najmasovejšej vražde v histórii moderného Slovenska - pri vražde Pápayovcov v Dunajskej Strede, v r. 1999, pri ktorej prišlo o život 10 ľudí, strelci vyzerali ako policajti a kričali: „K zemi! Toto je policajná akcia!”.
Skoro ako zlý vtip vo vysielaní zaznela informácia, že tým, ktorí takto predstierajú, že sú policajtmi „hrozí" pokuta vo výške 165 €. Toto snáď môže odradiť nejakých pubertiakov, ktorí si chcú zavyvádzať, ale nie zločincov, ktorí chcú spáchať trestný čin. A v slovách policajného hovorcu na túto tému dokonca zaznela akási rezignácia...
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/158752-hra-na-policajtov-moze-vyjst-draho/
Možno hádam teoreticky uvažovať o tom, že v prípadoch, keď nejaký podozrivý policajt osloví občana, tento by mal právo zavolať na nejaké číslo a overiť si, či tu nejde o podvod. V praktickom živote by na toto nebol čas. Možno jediné riešenie by bolo podstatné zvýšenie trestu - z pokuty na pobyt za mrežami. Vo väčšine štátov je tento zločin takto trestaný.
http://en.wikipedia.org/wiki/Police_impersonation
Stiahnime si rukavičky a trestajme to aj my takto - za rovnaký zločin rovnaký trest.