Maďari, Švédi a iní

Národnostné problémy sa vyskytujú všade tam, kde existuju národnosti. Na tom nič zlé nie je. Je však kľúčovo dôležité, ako štáty tieto problémy riešia. V Európe hádam každá krajina ich už mala a dajú sa vypozorovať dve metódy ich riešenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)

Prvú metódu by som nazval Balkánskou. Vyznačovala sa už v XIX. storočí ohnivým národnostným bľabotaním a silným „slovanským" citením. Prispela k vzniku dvoch chaotických balkánskych vojen (hoci tam hrali svoju rolu aj veľmocenske zaujmy) začiatkom minulého storočia. A koncom toho storočia zatiahla Juhosláviu do štyroch krvavých vojenských konfliktov (z toho tri boli medzi „slovanskými bratmi"), v ktorých nechýbalo masové vraždenie civilistov. Rozpadávajúca sa Juhoslávia stála sama proti prakticky celej Európe a potom zanikla. Relatívne nedávno sa od jej torza odtrhla slovanská Čierna Hora a nakoniec neslovanské Kosovo. Z prostredne veľkej krajiny, ktorá mohla mať skvelú budúcnosť a v ktorej Srbi hrali prvé husle, ostal len od mora odrezaný zbedačený srbský trpaslík. Ten sa teraz zbiera z trosiek a za každú cenu sa snaží zaintegrovať do Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhú metódu by som nazval Západoeurópskou. Sú tu pozoruhodné paralely so situáciou v našej časti sveta.

Do roku 1809 bolo Fínsko súčasťou Švédskeho kráľovstva (podobne Slovensko bolo súčasťou kráľovstva Uhorského). Fínsko má 5,3 milióna obyvateľov (Slovensko má 5,4 milióna obyvateľov), Švédsko má 9,3 milióna obyvateľov (Maďarsko má 10 miliónov obyvateľov). Vo Fínsko dnes žije asi 6% percentná švédska menšina (na Slovensku žije asi 10% maďarská menšina). Tu sa nanešťastie paralely končia. Žiadny fínsky politik nefantazíroval o tom, ako by v tankoch zaútočil na Štokholm a vo Fínsku je švédčina druhým štátnym jazykom. Takéto spolunažívanie prispieva k vysokej životnej úrovni v oboch krajinách a Fíni sa presvedčili o cene priateľských vzťahov aj počas Zimnej vojny (1939-1940), keď ich prepadol Sovietsky zväz. Najviac im pomáhalo Švédsko, vrátane vyslania expedičného zboru na pomoc priateľskému susedovi.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Švajčiarsko by pre nás mohlo byť vzorom. Táto krajina má okolo 7,7 milióna obyvateľov a žije v ňom asi 500 000 Talianov, prevažne v jeho južných častiach a za južnými hranicami je 60 miliónové Taliansko. (Nepripomína to niečo?) Švajčiarski Taliani sú však najlepšou zárukou bezpečnosti južnej hranice Švajčiarska - považujú sa za Švajčiarov a nijako netúžia po odtrhnutí sa, ani po pripojení sa k Taliansku. Pravda nikto im tam nedáva frčky do nose v podobe tabuľového zákona, jazykového zákona a iných zbytočných nezmyslov, ktorými u nás niektorí politici chcú odpútavať pozornosť ľudí od ekonomických problémov a zvyšovať volebné preferencie svojich strán.

SkryťVypnúť reklamu

A pre zaujmavosť: Hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa je vo Švajčiarsku $42.500, vo Švédsku $37.200, vo Fínsku $36.200 a v Srbsku $10.800 (USD, PPP).

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu