Nepatrím medzi tých, ktorí vo všetkom vidia sprisahania, ale je zrejmé, že terajší vývoj sa začal podľa plánu, ktorý mal pripútať Ukrajinu k Rusku. Vtedajší prezident Ukrajiny, Janukovič, spravil niekoľko „pro forma", krokov smerom k EU, nedostal, čo žiadal a obrátil sa k Moskve. EU spravila niekoľko vykastrovaných vyhlásení a zdalo sa, že problém je vyriešený.
Stalo sa však niečo, s čím sa nerátalo. Ukrajinci sa nezachovali ako sa na Východoeurópanov patrí - čiže sa nezachovali ako ovce, ale jasne vyjadrili svoju vôľu patriť do EU. A navyše - vydržali aj zoči-voči štátnemu násiliu. Janukovyč najprv vyhlásil, že sa svojej prezidentskej pozície nevzdá a potom ušiel do Ruska. Nová Ukrajinská vláda sa tentoraz stretla s väčším pochopením na strane EU a zdalo sa, že problém je vyriešený.
Stalo sa však niečo, s čím sa malo rátať. Rusko s takýmto vývojom nesúhlasilo a prostredníctvom pák, ktoré malo a postupov, ktoré ovládalo sa zmocnilo Krymu. Výdatne mu v tom pomohol jeden z prvých zákonov, ktoré postJanukovyčov parlament odhlasoval, ktorý mal obmedziť používanie ruštiny. Nový prezident Jaceňuk ho síce neschválil ale škoda už bola narobená. Väčšina obyvateľov Krymu sú totiž Rusi. Je však zrejmé, že týmto sa táto kríza nekončí.
Východné oblasti Ukrajiny sa totiž podstatne líšia od západných, v mnohých tvoria Rusi väčšinu a poškuľujú s nádejou na Ruskú federáciu. Prebehlo zopár pro forma konferencií, ktorých závery nikto nerešpektuje. Ukrajina napína svaly, USA uvalili sankcie na ďalších tuším desať Rusov, mŕtvych pribúda a tlak v kotli stúpa...
Možno najlepším riešením by bolo rozdelenie Ukrajiny, tak ako sa rozdelilo Československo. Východné oblasti Ukrajiny by sa pripojili k Ruskej federácii. Ich obyvateľstvo by dostalo to, po čom túži a Rusko taktiež po čom túži - nové a v tomto prípade aj bohaté územia. Stredná a západná Ukrajina by ostali načas samostatné a potom by sa pripojili do ďalej sa integrujúcej Európy. Európa by dostala oblasti bohatej ukrajinskej černozeme a obyvatelia tejto Ukrajiny taktiež to, po čom túžia - stali by sa z nich Európania.
Či k tomuto dôjde je ťažko povedať. Ak však nie, tak sa kríza tak ľahko neskončí.
V tejto situácii je ešte zaujímavý výrok nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá obvinila Ruskú federáciu z porušenia „povojnového usporiadania Európy". Nuž, pokiaľ viem, toto usporiadanie vyplývalo z Jaltskej konferencie, kde ZSSR dostal ako svoju sféru vplyvu, strednú a východnú Európu. (Pre nás na nešťastia, to by však bolo na inú debatu.) S určitými výnimkami - Fínsko, Grécko, Juhoslávia.. Ak by už Sovietsky zväz mal dostať čo len jednu krajinu, tak by to bola Ukrajina. Takže aké narúšanie? Čo sa už ani na Jaltu nedá spoľahnúť? Ešte dobre, že sa vždy môžme spoliehať na Trianon?!?