Takže, keď toto čítate, perex vás pritiahol a teda splnil svoju úlohu. Ako je to teda s mayským kalendárom? Mayská koncepcia času, bola cyklická. Mali dva kalendáre, ktoré do seba zapadali ako ozubené kolesá. Každý deň dostal štyri súradnice, ktoré určovali všetko, čo sa dialo. Rôzne kombinácie sa opakovali a vytvárali dlhšie časové obdobia. Jedným z týchto období je tzv. baktun, ktorý má 144 000 dní, čiže 394,26 rokov. Teraz beží trinásty baktun, ktorý sa má skončiť 21.12.2012.
http://en.wikipedia.org/wiki/Baktun
Pravda z tohto nijako nevyplýva, že sa skončí celý kalendár, nie to ešte svet.
Dnešní Mayovia, ktorých milióny stále žijú v Strednej Amerike, reči o konci sveta odmietajú. Predpovede o zmenách v osobnom, rodinom a spoločenskom živote, ktoré vytvoria "harmóniu a rovnováhu", si však neodpustili. Mate ich vidieť...
http://www.rawstory.com/rs/2012/10/24/mayan-demand-an-end-to-2012-doomsday-myth/
No a napokon je tu to, čo Angličania nazývajú „The proof of the pudding". Keď sa v XVI. storočí zrazila naša civilizácia s mayskou, tak sa po jej kalendároch len tak zaprášilo.
Pokiaľ ide o tých vedcov, nie som nejako extra fundovaný a som si istý, že taký Eduard Kladiva by to vedel lepšie podať. Mne osobne sa pozdáva tzv. heat death teória, podľa ktorej sa koniec blíži a môže prísť už o 10^100 rokov.
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_death_of_the_universe
Prečo sú ľudia ochotní veriť rečiam o konci sveta? Pôsobí tu skúsenosť, že veci mávajú svoj koniec, plus fakt, že mnohí nie sú spokojní so svojim životom. Myšlienky na skorý koniec všetkého im prinášajú určitú úľavu. A keď sa sklamú? Nuž, vždy sa môžu upriamiť na nejaký ďalší dátum.