
Nezamestnaní však podľa neho budú musieť za prácou viac cestovať. Neochotu sťahovať sa za pracovnými príležitosťami považuje za najvážnejšiu prekážku znižovania nezamestnanosti aj riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský.
Slovensko zaznamenalo v predchádzajúcich rokoch výrazný pokles miery nezamestnanosti. Kým začiatkom roka 2002 dosahovala podľa štatistík úradov práce takmer 20 percent, v tomto roku bola väčšinou pod hranicou ôsmich percent. Hoci viac ako polovicu z približne 200 000 nezamestnaných tvoria dlhodobo nepracujúci, ktorým zamestnávatelia v minulosti vyčítali napríklad nedostatočné vzdelanie či pracovné návyky, podľa Páleníka možno pomôcť aj tejto skupine ľudí.
"Behom piatich rokov je reálne tretinu až polovicu z nich zamestnať," odhadol. V rovnakom období by totiž na Slovensku mohlo vzniknúť asi 250 000 nových pracovných miest. Je však podľa neho potrebné zlepšiť systém štátnej podpory na presťahovanie sa za prácou či zvýšiť motiváciu napríklad pre ľudí z rómskych osád, aby podporovali svoje deti v štúdiu. Pomôcť by k tomu mohli vyššie príspevky stredoškolákom z chudobných rodín, ktoré by nemali byť na úrovni niekoľkých stoviek korún, ale tisícok, dodal Páleník.
Nedostatočnú chuť ľudí vyhľadať prácu v inom regióne či ich nízke vzdelanie považuje za prekážku ďalšieho poklesu nezamestnanosti aj Sihelský. Aj preto sa sa vraj nedarí obsadiť viac než 10 000 voľných pracovných pozícií. Očakáva, že na aktuálny stav zareagujú aj podnikatelia a začnú vytvárať pracovné miesta v oblastiach, kde je možné získať voľnú pracovnú silu. Dlhodobo patrí medzi regióny s najvyšším podielom ľudí bez práce okres Revúca a Rožňava.
Napriek tomu, že potreby podnikateľov by pri obsadzovaní pracovných pozícií do veľkej miery mohli naplniť nezamestnaní, Slovensko sa podľa odborníkov zrejme v budúcnosti nevyhne zvýšenému prílevu pracovníkov zo zahraničia. Slovensko rovnako ako ďalšie štáty EÚ čelí nepriaznivému demografickému vývoju, následkom ktorého sa postupne zvýši počet dôchodcov a zmenší skupina pracujúcich ľudí.
zdroj : pravda.sk