Kysucké Himaláje (časť 1.)

O tom, ako sme sa pokúsili zdolať Kysucké Himaláje, ale na prvý krát zdolali skôr oni nás. Nevzdáme to a skúsime opäť. Kto sa pridá?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kysucké Himaláje – to je názov turistického podujatia, ktoré organizuje Športklub turistiky v Kysuckom Novom Meste.

Jedným z dôvodov, prečo sme sa aj my dvaja (ja Bea a môj súputník Zdeno) zaregistrovali práve v tomto klube bolo toto podujatie. Tradícia tejto náročnej športovej akcie sa začala písať v roku 2003, kedy sa uskutočnil prvý ročník pod záštitou predsedu Škt v KNM Františka Žabku, ktorý je zároveň otcom myšlienky Kysuckých Himalájí. Jej cieľom je preveriť vôľové a fyzické schopnosti účastníkov. Ide o jedinečný zážitok svojho druhu. Turisti musia totiž prekonať 14 kysuckých vrcholov, ktoré sa svojimi nadmorskými výškami prerátanými na decimetre približujú skutočným nadmorským výškam najvyšších vrcholov sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľký Vreteň 820 mPoľana 850 m, Steny 887 m, Obelec 841 m, Kykula 826 m, Kamenná 857 m, Blažejovec 831 m, Kalinový vrch 816 m, Vojtov vrch 840 m, Črchľa 885 m, Blažkovský vrch 860 m, Marťákovský vrch 854 m, Vrchrieka 861 m, Jastrabie 851 m

MOUNT EVEREST 8848m K2-ČHOKORI 8611m KANČENČONGA 8596m LHOCE 8516m MAKALU 8463m DHAULAGIRI 8167m MANASLU 8163m CHO OJU 8201m NANGA PARPAT 8125m NNAPURNA 8091m GASERBRUM I 8068 BROAD PEAK 8047 ŠIŠA PANGMA 8046m GASERBRUM II 8035

Trasa je náročná najmä svojou členitosťou a tým teda aj značným prevýšením. Počas 2 dní sa odvážlivci pustia do prekonania viac ako 85 kilometrov a zdolania približne 4 tisícok výškových metrov.

SkryťVypnúť reklamu

My dvaja sme zvládli prvý veľmi náročný deň, Zdeno na jeho konci usúdil, že to bolo poriadne kysucké šialenstvo. Klobúk dolu pred tými, ktorí vydržali obidva dni a vychutnali si tak pocit víťazstva zo zdolania útrap aj krás Kysuckých Himalájí. 

5:00 začíname v Radoli
5:00 začíname v Radoli 

Pokúsili sme sa o zdolanie všetkých 14 vrcholov v roku 2017, kedy sa konal 15.ročník. Pred nami bol veľmi dlhý deň. Budík drnčal už 3:10, práve sa začalo brieždiť. Obloha čistá bezoblačná, na obzore blikala jedna hviezdička a hmla nad Kysucou sa plazila ako dračí dych. Vo vlaku do Kysuckého Nového Mesta naplno zapnutá klíma, asi nám chcú dopriať pocit chladu, ktorý si máme zapamätať pre nasledujúce horúce chvíle slnečnej júnovej soboty. A veru bolo horuuuuco. 14 hodín na nohách, prešli sme 40 km. Z Radole cez Veľký Vreteň, Poľanu, Obelec a Kykulu do Klubiny a odtiaľ cez Blažejovec a Kalinový vrch do Oščadnice, kde sme zakotvili v príjemnom penzióne Drevorubač okolo siedmej večer.

SkryťVypnúť reklamu
Pomaly sa zbiehajú prví účastníci
Pomaly sa zbiehajú prví účastníci 
Pred nami prvý cieľ: Veľký Vreteň
Pred nami prvý cieľ: Veľký Vreteň 

Prvým zdolaným vrcholom bol Veľký Vreteň, po ňom sme sa v línii starého hrebeňového chodníka napojili na Poľanu. Tu máme prvé najväčšie stúpania šťastne za sebou. Pokračujúc žihľavou zarasteným hrebeňom Stien sa dostávame do sedla pod Ľadonhorou, odkiaľ neznačeným chodníkom prudko klesáme do sedla Skríželné, kde sa kocháme čoraz viac obmedzenými výhľadmi na Rozsutce a Stoh.

Steny
Steny 
Pohľady na Malú Fatru
Pohľady na Malú Fatru 
Rozsutec a Stoh v diaľke
Rozsutec a Stoh v diaľke 

Odtiaľ žlto značeným chodníkom nás čaká pomerne strmý výšľap na vrch Obelec. Hrebeňovým červeno značeným chodníkom sa dostávame okolo Černatína a sedla pod Matuškovou na vrch Kykula.

Radosť nad zdolanou osemtisícovkou :) (v decimetroch)
Radosť nad zdolanou osemtisícovkou :) (v decimetroch)  

Tu sa mi zadarilo pri preskakovaní rozbahneného chodníka nešťastne dopadnúť na nohu tak, až mi zachrapšťalo v kolene a do očí vyhŕkli slzy. To nešťastné koleno ma trápilo celú jar. Teraz som ho už fakt dorazila. Na sedlo Korcháň pokračujem krivkajúc a zatínajúc zuby, snáď to nejako rozchodím. 

SkryťVypnúť reklamu
Chvíľka oddychu v tieni
Chvíľka oddychu v tieni 
Konečne v tieni
Konečne v tieni  

V sedle pri kríži pod korunami stromov nachádzame osviežujúci tieň. Nechám koleno chvíľku vydýchnuť. Horúčava týchto dní a páliace slnko ma necháva na pochybách, či som naozaj na Kysuciach a nie niekde v trópoch.

Klesanie do Klubiny
Klesanie do Klubiny 

Nasleduje klesanie chodníkom do Klubiny kedy trpím najviac. Tu v miestnom pohostinstve dopĺňame energiu a Zdeno sa pýta, či to neukončíme. Vrtím hlavou, že to nevzdám. Čaká nás teraz stúpanie cez vrch Jaseň až na Úpratiská nad Oščadnicou.

Teodor prvý zľava
Teodor prvý zľava 

Zlatý Teodor, kamarát z nášho turistického klubu, kráča so mnou medzi poslednými, zamestnáva moju myseľ rozprávaním o všeličom možnom, nech nemyslím na boľavé koleno.

Po ošetrení otlakov opäť s úsmevom
Po ošetrení otlakov opäť s úsmevom 

Na Úpratiskách dávame „povinnú“ oddychovku a ošetrujeme novovzniknuté otlaky. Z tohto miesta pokračujeme modro značeným chodníkom cez vrchy Blažejovec a Kalinov vrch do Oščadnice.

Teplo teplo horúco...
Teplo teplo horúco... 
Pozostatky bunkrov II.svetovej vojny nad Oščadnicou
Pozostatky bunkrov II.svetovej vojny nad Oščadnicou 
Zaslúžená porcia gulášu a orosený pohár
Zaslúžená porcia gulášu a orosený pohár 

V penzióne Drevorubač v Oščadnici neďaleko železničnej zastávky sa posilňujeme výborným gulášom, ktorí navarili manželia Lapihúskovci. Niektorí tu ostávajú nocovať, tí, ktorí sú z blízkeho okolia idú čerpať sily domov na ďalší deň pochodu. My sa rozhodujeme, vzhľadom na moje koleno a predpovedanú búrku s krúpobitím, že sa so všetkými rozlúčime s tým, že druhú etapu dáme asi až o rok. 

Naša trasa horúcej soboty
Naša trasa horúcej soboty 

500 metrov chýbalo do 40-tich kilometrov a osem minút do 14-tich hodín šialeného dňa v horúčave Kysuckých vrchov....

17. ročník prechodu Kysuckými Himalájami nonstop

sa uskutoční v dňoch 1.- 2. júna 2019. 

Po trase turisti zdolajú 14 kysuckých vrcholov, ktoré sa svojou nadmorskou výškou v decimetroch približujú skutočnej výške himalájskych osemtisícoviek.

Všetci budete vítaní!

http://www.kysuckehimalaje.wbl.sk/archiv.html

Beáta Kontrišová

Beáta Kontrišová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Úsmev v očiach naznačí, že srdce je doma. Moje oči sa usmievajú, keď sú šťastné, keď sú všetci blízki zdraví, keď vystúpim na horu vysokú a všetky starosti ostanú dole v doline maličké, že takmer zmiznú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu