Kysucké Himaláje – to je názov turistického podujatia, ktoré organizuje Športklub turistiky v Kysuckom Novom Meste.
Jedným z dôvodov, prečo sme sa aj my dvaja (ja Bea a môj súputník Zdeno) zaregistrovali práve v tomto klube bolo toto podujatie. Tradícia tejto náročnej športovej akcie sa začala písať v roku 2003, kedy sa uskutočnil prvý ročník pod záštitou predsedu Škt v KNM Františka Žabku, ktorý je zároveň otcom myšlienky Kysuckých Himalájí. Jej cieľom je preveriť vôľové a fyzické schopnosti účastníkov. Ide o jedinečný zážitok svojho druhu. Turisti musia totiž prekonať 14 kysuckých vrcholov, ktoré sa svojimi nadmorskými výškami prerátanými na decimetre približujú skutočným nadmorským výškam najvyšších vrcholov sveta.
Veľký Vreteň 820 m, Poľana 850 m, Steny 887 m, Obelec 841 m, Kykula 826 m, Kamenná 857 m, Blažejovec 831 m, Kalinový vrch 816 m, Vojtov vrch 840 m, Črchľa 885 m, Blažkovský vrch 860 m, Marťákovský vrch 854 m, Vrchrieka 861 m, Jastrabie 851 m
MOUNT EVEREST 8848m K2-ČHOKORI 8611m KANČENČONGA 8596m LHOCE 8516m MAKALU 8463m DHAULAGIRI 8167m MANASLU 8163m CHO OJU 8201m NANGA PARPAT 8125m NNAPURNA 8091m GASERBRUM I 8068 BROAD PEAK 8047 ŠIŠA PANGMA 8046m GASERBRUM II 8035
Trasa je náročná najmä svojou členitosťou a tým teda aj značným prevýšením. Počas 2 dní sa odvážlivci pustia do prekonania viac ako 85 kilometrov a zdolania približne 4 tisícok výškových metrov.
My dvaja sme zvládli prvý veľmi náročný deň, Zdeno na jeho konci usúdil, že to bolo poriadne kysucké šialenstvo. Klobúk dolu pred tými, ktorí vydržali obidva dni a vychutnali si tak pocit víťazstva zo zdolania útrap aj krás Kysuckých Himalájí.

Pokúsili sme sa o zdolanie všetkých 14 vrcholov v roku 2017, kedy sa konal 15.ročník. Pred nami bol veľmi dlhý deň. Budík drnčal už 3:10, práve sa začalo brieždiť. Obloha čistá bezoblačná, na obzore blikala jedna hviezdička a hmla nad Kysucou sa plazila ako dračí dych. Vo vlaku do Kysuckého Nového Mesta naplno zapnutá klíma, asi nám chcú dopriať pocit chladu, ktorý si máme zapamätať pre nasledujúce horúce chvíle slnečnej júnovej soboty. A veru bolo horuuuuco. 14 hodín na nohách, prešli sme 40 km. Z Radole cez Veľký Vreteň, Poľanu, Obelec a Kykulu do Klubiny a odtiaľ cez Blažejovec a Kalinový vrch do Oščadnice, kde sme zakotvili v príjemnom penzióne Drevorubač okolo siedmej večer.


Prvým zdolaným vrcholom bol Veľký Vreteň, po ňom sme sa v línii starého hrebeňového chodníka napojili na Poľanu. Tu máme prvé najväčšie stúpania šťastne za sebou. Pokračujúc žihľavou zarasteným hrebeňom Stien sa dostávame do sedla pod Ľadonhorou, odkiaľ neznačeným chodníkom prudko klesáme do sedla Skríželné, kde sa kocháme čoraz viac obmedzenými výhľadmi na Rozsutce a Stoh.



Odtiaľ žlto značeným chodníkom nás čaká pomerne strmý výšľap na vrch Obelec. Hrebeňovým červeno značeným chodníkom sa dostávame okolo Černatína a sedla pod Matuškovou na vrch Kykula.

Tu sa mi zadarilo pri preskakovaní rozbahneného chodníka nešťastne dopadnúť na nohu tak, až mi zachrapšťalo v kolene a do očí vyhŕkli slzy. To nešťastné koleno ma trápilo celú jar. Teraz som ho už fakt dorazila. Na sedlo Korcháň pokračujem krivkajúc a zatínajúc zuby, snáď to nejako rozchodím.


V sedle pri kríži pod korunami stromov nachádzame osviežujúci tieň. Nechám koleno chvíľku vydýchnuť. Horúčava týchto dní a páliace slnko ma necháva na pochybách, či som naozaj na Kysuciach a nie niekde v trópoch.

Nasleduje klesanie chodníkom do Klubiny kedy trpím najviac. Tu v miestnom pohostinstve dopĺňame energiu a Zdeno sa pýta, či to neukončíme. Vrtím hlavou, že to nevzdám. Čaká nás teraz stúpanie cez vrch Jaseň až na Úpratiská nad Oščadnicou.

Zlatý Teodor, kamarát z nášho turistického klubu, kráča so mnou medzi poslednými, zamestnáva moju myseľ rozprávaním o všeličom možnom, nech nemyslím na boľavé koleno.

Na Úpratiskách dávame „povinnú“ oddychovku a ošetrujeme novovzniknuté otlaky. Z tohto miesta pokračujeme modro značeným chodníkom cez vrchy Blažejovec a Kalinov vrch do Oščadnice.



V penzióne Drevorubač v Oščadnici neďaleko železničnej zastávky sa posilňujeme výborným gulášom, ktorí navarili manželia Lapihúskovci. Niektorí tu ostávajú nocovať, tí, ktorí sú z blízkeho okolia idú čerpať sily domov na ďalší deň pochodu. My sa rozhodujeme, vzhľadom na moje koleno a predpovedanú búrku s krúpobitím, že sa so všetkými rozlúčime s tým, že druhú etapu dáme asi až o rok.

500 metrov chýbalo do 40-tich kilometrov a osem minút do 14-tich hodín šialeného dňa v horúčave Kysuckých vrchov....
17. ročník prechodu Kysuckými Himalájami nonstop
sa uskutoční v dňoch 1.- 2. júna 2019.
Po trase turisti zdolajú 14 kysuckých vrcholov, ktoré sa svojou nadmorskou výškou v decimetroch približujú skutočnej výške himalájskych osemtisícoviek.
Všetci budete vítaní!