Je všeobecne známe v akej "kaši" sa dnes nachádzame. V atmosfére sa nachádzajú rekordné koncentrácie oxidu uhličitého za obdobie ostatných 600 tisíc rokov. Oxid uhličitý my ľudia produkujeme dýchaním, ale hlavne spaľovaním a všemožnými priemyselnými technológiami.
Vysoká koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére prispieva k zvyšovaniu jej teploty, vysušovaniu pevnín, roztápaniu ľadovcov, oteplovaniu morí... A to je príčina k následnému zvýšeniu hladín oceánov, k vymieraniu živočíšnych a rastlinných druhov, k vyčíňaniu počasia ako sú suchá, záplavy, víchrice, hurikány a podobne.
Stromy, rovnako ako aj ostatné rastlinstvo, na základe fotosyntézy premieňa oxid uhličitý na kyslík. Strom strednej veľkosti ho takto dokáže zlikvidovať až 6 ton ročne. Je teda logické, že cesta ľudstva ako sa dostať von z tejto pohromy by mala viesť okrem samozrejmého znižovania produkcie oxidu uhličitého aj cestou starostlivosti a podpory rastu "zelených pľúc" Zeme.
Zasadenie stromu preto dnes dostalo nový naliehavý význam, stalo sa osobným vkladom k ozdraveniu Zeme a živým darom pre ďalšie ľudské generácie.






