Ešte počas murovania som musel pripraviť okná na osadenie. Samotné okná, čiže rám a otváravé krídlo štvorcového tvaru, mi urobil stolár.

Ja som k tomu dorobil krabicu zo smrekovej škárovky podľa šírky múru a všetko dôkladne natrel lazúrou.
Obe okná sú umiestnené priečne na protiľahlé steny pivnice vo výške hneď pod stropom. Nad nimi nieje samostatný preklad, ale rovno drevená "pomúrnica" na ktorú sú položené stropné trámy.
Okná sú malé a iba mierne osvetľujú vnútro pvnice. Na vetranie ich používam iba výnimočne, hlavne na jeseň aby som pred zimou znížil zbytočnú vlhkosť v pivnici. Inak celoročné vetranie mám zabezpečené prívodom vzduchu cez 110 mm rúru do jedného spodného rohu miesnosti a vývodom v strope v opačnom rohu cez vetrací komín nad strechu.

Okná som musel vložiť a zabudovať ešte počas výstavby múrov. Zárubňu na dvere som podobne vložil do krabice zo škárovky. To som urobil ale ešte na začiatku spolu s montážou pevného debnenia, ktoré je o tú krabicu pripevnené.

Ešte predtým než som dosiahol konečnú výšku stien, zabudoval som do protiľahlých múrov "pomúrnice". Tie som urobil z 5cm fošní, napustil krovsanom a starým motorovým olejom s fermežou. Rovnakým spôsobom som upravoval všetko drevo, ktoré v konštrukcii zostane neprístupné.


Hlinené múry boli konečne dokončené so zárezmi pre stropné hranoly s prierezom 5*10cm. Tie ležia na "pomúrnici", ktorá rozkladá tlak stropu na celý múr.


Stropné hranoly sú ešte zhora spevnené dvoma priečnymi hranolmi 5*20 cm.
Od spodu je na stropnej konštrukcii natiahnutá parozábrana a geotextília, celé je to podbité obkladom z tatranského profilu.

Priestor medzi stropnými hranolmi je zhora zasypaný Liaporom (keramzit) ako tepelná izolácia. Táto vrstva je zhora obitá doskami.


Na nich je natiahnutá geotextília a na celej ploche je ešte násyp zmesi hliny a Liaporu vysoký asi 40 cm.
Ešte predtým som do tejto výšky musel navýšiť obvodové okraje múrov. Urobil som to z dreva s potrebnou nosnosťou tak, aby horný okraj tvorila pomúrnica o ktorú je uchytený krov.


Strecha je klasického sedlového tvaru, Konštrukcia krovu vyzerá na prvý pohľad zložito. Použil som 5*5 cm hranolky, využil som aj tie, ktoré mi ostali z debnenia. Preto sú hustejšie, podporené väzobnými trámami a stĺpikmi. Zhora je to potiahnuté poistnou hydroizoláciou a na vrchu klasická krytina s jedným odvetrávacím prieduchom, ktorý je prepojený cez strop pivnice kôli vetraniu.
Pri hlinených stavbách je dôležitá kvalitná strecha a jej dostatočný presah, aby sa zabránilo navlhnutiu múrov od dažďa. Na náveternej strane má presah 50cm. Túto stenu som ešte obložil cetrisovými platňami s odvetrávacou medzerou. Tým som vylepšil ochranu voči vetru, dažďu a prehrievaniu západným slnkom. Z bokov sa pivnice dotýkajú iné stavby a zo záveternej strany, kde je vchod, má strecha presah viac ako meter. Tam pribudne ešte jeden vonkajší múr s vchodom.

A je to! Navonok takmer dokončené, do vnútra sa pozrieme nabudúce.