Výkop o ploche 5 krát 4 metre, hlboký meter bol urobený bágrom. Keď som plochu ručne dokopal a vyrovnal, mohlo sa začať s budovaním širokých kamenných múrov z dna výkopu do výšky mierne presahujúcej úroveň terénu.

Tu je vidno časť výkopu, za ním kopu hliny ako stavebný materiál a rôzne kopy kusov starých betónov a podobných materiálov vhodných na zamurovanie.

Okrem toho som si dal doviesť kameň za tatrovku aj s vlečkou.
Začal som usadením “uholných” kameňov, čo sú kamene umiestnené v rohoch stavby takým spôsobom, aby v oblasti jemnej energie pozitívne vplývali na kvalitu vnútorného prostredia. Podľa návodu v knihe “Zdravé bydlení” (Vlastimil Žert a kolektív) som si vybral 4 väčšie podlhovasté kamene, kyvadielkom som určil polaritu oboch koncov a kamene som uložil do rohov stavby tak, aby ich kladný pól smeroval dovnútra.
Keď už píšem o jemných energiách, spomeniem ešte jedno odporúčanie, ktorým som sa riadil počas celej stavby, to pochádza z kníh pani Paunggerovej. Tá neradí stavať pivnice v dňoch, keď sa Mesiac na svojej ceste zverokruhom nachádza v znameniach vody (ryby, rak, škorpión) kôli zamedzaniu nadmernej vlhkosti.
Pri murovaní som kamene spájal hrubou maltou, vyrobenou z cementu a jemnej drte alebo štrku, hlavne pri okrajoch a v rohoch stien.

Ako je to na obrázku vidieť, aby som dodržal rozmery, zvislosť a čo najrovnejšie steny, mal som urobenú k tomu určenú drevenú oporu. V rohoch a v stredoch stien boli zvislé hranolky 5*5cm navzájom pospájané vodorovnými. O ne bola zvnútra stien opretá fošňa, ktorú som posúval postupne nahor tak aby bola práve v mieste aktuálneho murovania. Okrem zabezpečenia kvázi rovného povrchu stien zabraňovala aj vytekaniu prebytočnej malty. Keď som bol už výškovo nad terénom, musel som použiť debnenie obojstranne. Na niektorých miestach, kde by mohol hroziť vnik vody som za múr vložil térpapier.
Počas stavby múrov som si zabudoval priechodky pre potrubia k domácej vodárničke, k elektrickej zásuvke a vetraciu rúru. Po dosiahnutí správnej výšky som vrch zarovnal maltou, napenetroval, položil vodorovnú hydroizoláciu (2* térpapier) a do maltového lôžka som osadil po celej ploche plnú tehlu.
Takto bola podmurovka pripravená pod hlinené steny.

