Pivnica z hliny a kameňa - úvod.

Pre tých, ktorí majú záľubu v tradičnom prírodnom staviteľstve ponúkam informácie z vlastnej výstavby pivnice.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V uplynulom období sa mi podarilo vlastnoručne vybudovať celkom užitočnú vec, ktorá sa dobre zíde hlavne keď vyvstane otázka kam uložiť na zimu množstvo jabĺk z nášho sadu, inej zeleniny, ako aj v neposlednom rade víno, ktorého výroba ja jedným z mojich koníčkov. Táto bežná a samozrejmá vec je pivnica postavená tradičným spôsobom z prírodných materiálov, na dnešnú dobu však netradične.

Spôsob a technológia výstavby vyplynula aj z podmienok, ktoré sa nachádzajú na mieste stavby. Je v oblasti, kde občasne vystupuje spodná voda až do výšky 1 meter (výnimočne aj menej) pod úroveň povrchu. Preto som sa rozhodol ísť do hĺbky maximálne 1 meter bez toho aby som použil hydroizoláciu proti tlakovej vode. S takou izoláciou by to bolo zložité, nákladné a riskantné, a okrem toho si myslím, že nebudujem suchú komoru, ale pivnicu, ktorá má byť vlhká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže bágrom mi vykopali jamu meter hlbokú a vedľa sa objavila slušná kopa hliny. To predurčilo ďašie rozhodnutie. Steny nadzemnej časti pivnice budú z hliny! O hline sa vie, že je výborný stavebý materiál pri zachovaní určitých pravidiel. Z hliny sa dá stavať rôznym spôsobom, vybral som si jeden z nich - suchý, ktorý spočíva v ubíjaní hliny do debnenia priamo na múre. Je to starobylá technológia, medzinárodne známa pod názvom "pisé".

Múry sú ukončené trámovým stropom obitým doskami, strop je zhora izolovaný vrstvou zmesi hliny a Liaporu, ktorý je tiež produktom z hliny. Nad tým všetkým je postavená klasická sedlová strecha s krytinou, pod strechou sa nachádza odkladový povalový priestor. Neskôr som ešte prekryl vonkajšiu náveternú hlinenú stenu platňou z Cetrisu so vzduchovým odvetraním a na inú stenu som zvonka pridal
10 cm drevovláknitej dosky Krupinit s dreveným obložením. Zvnútra sú hlinené steny v pôvodnom stave bez omietky.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pohľad na hlinený múr.

Obrázok blogu

Pôdorys s vyznačenými hrúbkami stien, polohou okien, schodov so vstupom. Vnútorné rozmery sú 3,30 * 2,40. Výška 2,40.

Obrázok blogu

Rez pivnicou:
1.kamenná podmurovka
2.steny z ubitej hliny
3.drevený strop
4.násyp hliny s Liaporom
5.sedlová strecha (drevo, krytina)

Obrázok blogu

Detailný rez stenou.

Obrázok blogu

Toto je fotka z priebehu výstavby na jeseň 2008.

Neskôr do tejto sekcie doplním ďalšie články zaoberajúce sa detailnejšie výstavbou jednotlivých častí, tie ale už budú zverejnené iba v mojom blogu. Na prípadné otázky odpoviem v diskusii, či v ďalších článkoch, prípadne mi napíšte na moju e-mailovú adresu.

Marian Kopernický

Marian Kopernický

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený v r. 1961, žijúci v Bratislave, dnes hlavne v jej okolí.... Zaujímam sa o dianie medzi človekom a prírodou, svetlom a tmou, uchopiteľným a neviditeľným. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoZasaď stromZelená BratislavaFarebné hry večeraUmenieVinohradníckePoetickéNezaradenéNeveseléPivnica z hliny a kameňaSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu