Srbský občan Stevan Seagal(ović)

Ministerstvo vnútra Srbskej republiky týmto oficiálne udeľuje štátne občianstvo Srbska americkému občanovi Stevenovi Fredericovi Seagalovi, narodenému 10. apríla 1952 v Michigane (Lansing, Ingham)...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Podobné slová odzneli dňa 12. januára 2016 z úst srbského premiéra Aleksandar Vučiča, ktorý osobne odovzdal hercovi, režisérovi, producentovi, scenáristovi, športovcovi, ľudomilovi, učiteľovi, hudobníkovi, skladateľovi, filozofovi a zástupcovi šerifa Stevenovi Seagalovi srbský cestovný pas. Od toho dňa sa priemerný srbský občan cíti podstatne bezpečnejšie, a súčasná politická elita samozrejme preferovanejšie.

Správa vyvolala v srbských médiách búrlivé reakcie: niektorí sa tešili, veď taká celebrita môže prospieť imidžu krajiny, iní v tom vidia predvolebnú kampaň za peniaze daňovníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne ako na Slovensku v júni 2014, Seagala počas jeho dvoch návštev Srbska aj v Belehrade vítali ako celebritu. Seagal si so svojou bluesovou kapelou zahral na novoročnom koncerte v Belehrade pred srbským parlamentom – skupštinou (zlé jazyky tvrdia, že priam podpriemerným výkonom), predtým ozdobil novoročný stromček na hlavnom námestí v Novom Sade, rozdal darčeky deťom z detského domova, otvoril školu aikido, a potom držal tréning rovnakého bojového umenia špeciálnym jednotkám polície (...).

Dve návštevy Srbska stačili Seagalovi, aby si uvedomil a vyhlásil, že Srbsko je jeho nová domovina. Zároveň sľúbil politikom, že bude lepšie a dôstojnešie propagovať Srbsko vo svete, a angažovať sa v Holywoode za to, aby sa v Srbsku točilo viac filmov. (Slováci môžu teraz len blednúť závisťou, že mu tiež neudelili občianstvo!)

SkryťVypnúť reklamu

Al Jazeera Balkan ani Independent nezabudli vo svojich správach niekoľkokrát spomenúť Seagalovo priateľstvo s Putinom, ani skutočnosť, že Seagalov pobyt financovala proruská Karić fondacija, ktorá Seagalovi dokonca udelila prestížnu cenu Braća Karić. (O dynastii Karičovcov treba vedieť len toľko, že rýchlo a podozrivo zbohatli, a skončili v exile v Rusku, kde sa „skrývajú“ pred Interpolom. Majetok Karičovcov bol štátom zhabaný. Ich meno stále žije v súkromnej univerzite, ktorá prežila čistky, a v cene Karic Awards, ktorá je „...plodom viery v nevyčerpateľnú múdrosť a hodnotu, predovšetkým vlastného národa.“)

SkryťVypnúť reklamu

Ach tí Srbi – už len získať Chucka Norrisa, a majú po problémoch ;-)

(Poznámka pod čiarou: v týchto predvolebných dňoch je na oficiálnej návšteve Srbska aj britský princ Charles so svojou manželkou Camillou.) 

Anna Kopičová

Anna Kopičová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem na relácii Slovensko - Srbsko (Československo - Juhoslávia) odo dňa narodenia. Cesty som medzitým rozšírila aj na iné trasy, ale vždy sa vraciam tejto jednej. Pracujem v cestovnom ruchu, vlastním mikro cestovnú kanceláriu, ktorá sa venuje Srbsku a okoliu, popri tom sa zaoberám aj prekladaním (zo srbčiny, chorvátčiny, bosniačtiny a čiernohorčiny ;-) ).Vo voľnom čase som matkou, manželkou, žienkou domácou. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu