Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook

Dnes prvýkrát FB zmazal video p. Blahu. Možno tomu prispelo aj video, v ktorom som konfrontoval Blahu s faktami.

Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
Písmo: A- | A+
Diskusia  (100)

6 minútové Blahove video za 24 hodín videlo videlo 370 tisíc ľudí no a potom ho Facebook zmazal. Cez víkend bežal celodenný stream iniciatívy Hovorme Spolu, ktorý live pozeralo v priemere počas dňa 10 tisíc ľudí (live!!). Zjavne na SR žije veľmi veľká skupina obyvateľov, ktorá si vytvára alternatívnu realitu skutočnosti. V oboch prípadoch zaznievali veľmi manipulatívne vyjadrenia, vymyslené “fakty”, pokrútená a nesprávna interpretácia dát. Cieľ týchto videí je jasný - podkopať akúkoľvek dôveru voči vede, inštitúciám, faktom a serióznej interpretácii dát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To akým spôsobom sa skvalitňujú hoaxy, ktoré sa šíria svetom ma veľmi vyrušuje a mám z toho obavy. Kedysi vyvracať hoaxy boli veľmi jednoduché - často išlo o upravené fotky, pochybné zdroje, zlé dáta, vymyslené príbehy a podobne. Žiaľ hoaxy sa dostávajú do úplne iných rozmerov - relevantné zdroje, reálne vyjadrenia ľudí a spolu s tým netriviálne odhaliteľná zlá interpretácia dát a manipulácia.

Preto včera večer, keď som video videl, tak som sa rozhodol na video p. Blahu zareagovať. Párkrát som si video pozrel, rozmyslel si argumentáciu, našiel si zdroje a pustil som nahrávanie videa - bez kvalitných kamier, mikrofónu, či strihania. Len tak na kolene. Vzniklo z toho takmer hodinové video, v ktorom postupne púšťam Blahove video a konfrontujem jeho vyjadrenia s faktami.

SkryťVypnúť reklamu

Video som spravil bez prerušenia, jeho obsah som si dopredu rozmyslel za pol hodinu a natáčal som ho od 11 večer do polnoci - zverejňujem ho bez strihania a bez úprav. Preto poprosím o istú mieru zhovievavosti s niektorými nedostatkami, breptami a kvalitou (napr. pri práci s niektorými grafmi je časť zakrytá kamerou na mňa - neuvedomil som si to pri natáčaní, ospravedlňte prosím tento nedostatok). Po obsahovej stránke si za ním stojím a aj keď sa dali mnohé veci povedať jednoduchšie a zrozumiteľnejšie, tak si myslím, že rýchlosť reakcie na video plné hoaxov je dôležitá. V celom videu reagujem vecne, bez akýchkoľvek snáh o zosmiešňovanie p. Blahu a bez Ad Hominem tvrdení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo nájdete vo videu?

- prečo je pri odvolávaní sa na vedcov dôležité čítať aj malé písmenká;

- o tom, že aj vírusové ochorenia sa dajú poraziť vakcináciou;

- prečo pri interpretácii dát nestačí vytiahnuť dve čísla a tak porovnať dve krajiny;

- o nebezpečnosti infikovania sa Covidom detí.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Pavol Koprda

Pavol Koprda

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  311x

Som štatutárom neziskovej organizácie., ktorá sa venuje práci s mládežou so záujmom o matematiku a fyziku. Dlhodobo sa zaujímam o témy vzdelávania, venujem sa neformálnemu vzdelávaniu a zážitkovej pedagogike. Okrem toho sa venujem práci s dátami a ich zrozumiteľnej komunikácii voči verejnosti. Počas pandémie som napísal na svojom facebooku množstvo textov ku Covid-19 z dátového pohľadu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu