Finálová séria bola vyrovnaná, aj preto sme v nej mali možnosť vidieť až 7 zápasov. Často sa v Play off hovorí o dôležitosti domáce prostredia v tejto sérii to však neplatilo. Oba tímy dokázali na domácom ľade vyhrať iba po jednom zápase. Boston ten úplne prvý a Blues to dokázali v zápase číslo štyri. Jeden zápas dospel do predĺženia. Jednalo sa o zápas číslo 2 ktorý napokon vyhrali neskorší víťazi.
V siedmych finálových zápasov padlo 40 gólov. Viac ich strelil Boston no napriek tomu trofej nad hlavu nezdvihol. Konkrétne ich bolo 22 a konkurenčné St. Louis 18. Bolo to zapríčinené tým že Boston vo svojich víťazných zápasoch prestrieľal súpera postupne o 2,5 a 4 góly. St. Louis bolo vo svojich víťazných zápasoch dva krát lepšie o 1 gól a raz o dva a až v poslednom zápase to bolo o 3 presné zásahy.
Strelecký pokusov v sérií sme videli 406 a rovnako ako pri góloch ich mal viac na svojom konte Boston. Štyrikrát poslal na bránu svojho súpera viac projektilov a to vrátane rozhodujúce zápasu. Celkový počet striel Bostonu bol 212, St. Louis sa vyšplhalo na číslo 194. Z toho možno usudzovať že brankári sa rozhodne nenudili. Obaja predvádzali skvelé výkony a Bostonský Tuukka Rask dokonca iba raz podliezol 90% úspešnosť zásahov. Bolo to však v tom poslednom zápase. Jeho náprotivok Jordan Binnimgton podliezol túto hranicu dvakrát ale rovnako dvakrát sa dostal minimálne na 97%. Pár minút vo finále si pripísal aj náhradný brankár St. Louis. Jake Allen ale ale za 24 a pol minúty čelil iba 4 strelám súpera z ktorých raz inkasoval a jeho úspešnosť sa zastavila na čísle 75%.
Takmer by sa dalo povedať že čo strelecký pokus na bránu to vhadzovanie. Hráči sa na ne zoči voči postavili 410 krát. V tejto štatistike dominovali hokejisti hrajúci za tím z Missouri teda St. Louise. Opäť to ale nebol veľký rozdiel. V tejto štatistike zvíťazili v pomere 212:198. V rozhodujúcom zápase bol ale znova lepší Boston.
Prejdime k štatistikám ktoré ak chcete opanovať bude vás to rozhodne bolieť.
Boston mal viac zblokovaných striel v piatich zo siedmych zápasov. V jednom mali oba celky zhodný počet, v tom siedmom však vyhralo St. Louis 21:7 a možno aj to je dôvod prečo sa miska váh priklonila na ich stranu. Aj napriek tomu zo 182 blokov ich urobil hráči Bruins 103. Ich súperi dosiahli číslo 79 a ako vidíte značnú časť z nich až v poslednej možnej chvíli, v zápase číslo 7.
Ďalšia štatistika ktorá bolí je tá o množstve rozdaných bodyčekov.
Hráči sa spolu zrazili až 492 krát čo je zhruba 70 krát za zápas takže vidíte aké boľavé je Play off v NHL: Hráči St. Louis ich rozdali v každom zápase okrem stretnutia číslo 5 viac a celkovo sa dostali až na métu 261, Sami potom boli obeťou v 231 prípadoch:
Štatistika trestných minút faulovaného hráča často nielen bolí ale môže byť aj kľúčová. Početné prevahy hrajú dôležitú rolu a často rozhodujú zápasy. Hráči si vyslúžili tresty v podobe 114 minút na lavici hanby a aj v tomto smere boli aktívnejší hráči St. Louis so 68. Boston prispel 46 minútami. V siedmom zápase sme ale videli len jedno vylúčenie na strane hostí, keby ich bolo viac možno by sa zopakoval zápas číslo 3 kedy Boston až 4 krát využil početnú prevahu. V takomto prípade by sme sa cez leto mohli tešiť na najslávnejšiu hokejovú trofej aj na Slovensku.
S trestnými minútami priamo súvisí aj schopnosť početné výhody využívať. Z 8 využitých presiloviek ich až 7 dokázal dotiahnuť do úspešného konca Boston. V Početnej výhode teda problém na ich strane nebol, skôr v hre 5 proti 5. Aj v ďalších situáciách kedy nebol na ľade rovnovážny počet hráčov bol úspešnejší Boston. Dokázal streliť jediný gól v oslabení, dokonca bol jeho autorom obranca a tak isto mal viac gólov do prázdnej brány. Nechránenú svätyňu súpera dokázali trafiť až 3 krát kým sami beli obeťou len jedného takého ,, zneuctenia,,.
Teraz prejdime k štatistikám jednotlivých korčuliarov.
Hráči Bostonu Bruins pozbierali okrem spomínaných 22 gólov aj 31 asistencií a rovnaký počet prihrávok ktoré rezultovali ku gólu malo aj St. Louis. Dalo by sa čakať že najproduktívnejším útokom série sa stane Bostonský trojlístok, Marchand - Bergeron - Pastrňák, nebolo však tomu tak. Elitný útok Bostonu síce nazbieral 13 kanadských bodov, rovnako tak ako elitná lajna St. Louis ale ešte o 2 viac pridal St. Louiský útok číslo dva. Na jeho 15 bodoch mal obrovský podiel najproduktívnejší hráč finále, center, Ryan O´Reilly. Tento hráč ovládol tabuľku produktivity poslednej série sezóny s 9 bodmi (5+4) a s Bradom Marchandom aj produktivitu celého Play off v ktorom zaznamenal dovedna 23 bodov. Kým útočníkovi medveďov zostali po poslednom zápase len oči pre plač tak O´Reillymu okrem Stanley Cupu robí radosť aj Conn Smythe Trophy určená pre MVP celej vyraďovacej časti.
Okrem útočníkov boli produktívny aj obrancovia. Veď Bostonský Torey Krug a kapitán majstrovských Blues Alex Pietrangelo obsadili vrámci finálových zápasov v tabuľlek produktivity druhé miesto, obaja zhodne so 6 bodmi. Celkovo obrana Bostonu prispela 15 bodmi (7+8) a obrana St. Louis zaostala len o jeden (4+10).
Najväčším rozdielom ale bola hra v hre 5 proti 5. Boston Bruins za rovnovážneho počtu hráčov na hracej ploche dosiahol iba o niečo menej ako polovicu svojich gólov (10+16) zatiaľ čo jeho konkurent naprostú väčšinu (16+29). Čo z toho že Boston mal lepšie presilovky keď väčšina jeho presilovkových bodov prišla v jednom zápase. Hra 5 na 5 bola zrejme tým rozhodujúcim faktorom ktorý vyrovnanú sériu zlomil na stranu St. Louis.
18. jún 2019 o 00:49
Páči sa: 0x
Prečítané: 157x
Posledná séria sezóny.
Novým víťazom Stanley Cupu sú hokejisti St. Louis Blues, ako ale vyzerala finálová séria v reči čísiel?
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(1)