Vlastnosť prispievajúca k pokoju všetkých

Písmo: A- | A+

Jedna myšlienka anglického básnika Josepha Addisona ja vyjadrená týmito jednoduchými slovami: ´Nič nie je príjemnejšie ako pravá skromnosť´! Jednoduchá veta, ale vyjadruje hlbokú múdrosť zo života, ktorú by si mali osvojiť všetci

Len si predstavme, aký krásny by bol svet, keby každá osoba v ňom prejavovala pravú skromnosť. Všetci by boli menej požadovační a členovia rodiny by sa menej hádali! Továrne a zamestnávateľské firmy by nesúťažili a národy ba nebojovali medzi sebou!

Ale skromnosť nie je prirodzenou vlastnosťou dnešných nedokonalých ľudí. Na získanie tejto vlastnosti sa preto vyžaduje určité úprimné a poctivé úsilie. Okrem toho, skromnosť môže zároveň znamenať niekoľko vecí v živote ľudí.

Môže to byť neprítomnosť namyslenosti alebo pýchy a márnivosti spolu s odmietaním vystatovania sa vlastnými schopnosťami, úspechmi alebo majetkom! Jeden slovík definuje túto vlastnosť ako ´rešpektovanie hraníc´.

Pretože skromný šlovek vždy rešpektuje hranice alebo limity slušného správania a zároveň uznáva, že existujú hranice, pokiaľ ide o to, čo by mal robiť a čo je schopný robiť. Pozná veci, na ktoré má a na ktoré nemá právo.

A to sú hranice, ktoré by mali rešpektovať všetci, ale zvlášť tí, ktorí dnes žiadajú o pomoc!

Skryť Zatvoriť reklamu