
...začnem asi údivom, keď sme s priateľom vyšli zo železničnej stanice. Netrúfam si koľko, no privítalo nás toľko bicyklov, že by som ich na 20 rukách nespočítala. Potom sme našli kamaráta z couchsurfingu (www.couchsurfing.com), ktorý nám povedal, že veľa ľudí používa častejšie bicykle ako autá kvoli praktickosti. Na byte nás Tom ponúkol dobrým belgickým pivom, ktoré sa volalo ako samotné mesto Brugge. Vyrazili sme na tour po meste. Tom bol super guide, lebo nám ukázal a povedal veci, ktoré by sme sa ako bežní turistii nedozvedeli. Sám bol prekvapený, že keď sa pozerá na mesto ako turista či guide a nie ako občan, vidí mnoho pekných miest, ktoré vždy bral ako samozrejmosť.
Ako prvé sme uvideli obrovské námestie Concertgebouw, ktoré bolo vystavané v komunistiskom štýle. Nič moc, no sídlilo tam informačné centrum, tak sme pozbierali, čo sa dalo. Mnoho prospektov a máp zadarmo, takisto aj internet, čo sa mi v slovenskom meste ešte nestalo.


Uličkami so strakatými fasádami domov (ktorých farby vraj určuje mesto) sme sa dostali na hlavné námestie Markt, kde sa nachádza tržnica Halle, 83 metrov vysoká veža Beffroi, sídlo orgánov Provinciaal Hof a pošta.



Hneď vedľa prvého námestia je námestie Burg, na ktorom je postavená gotická radnica Stadhuis, justičný palác Gerechtshof a bazilika Basiliek van het Heilig Bloed, kde je ukrytá relikvia sv. krvi.



Nedaľeko je pre turistov najznámejší kostol Panny Márie Onze-Lieve-Vrouwekerk, ktorý sa pýši 122 m vysokou tehlovou vežou a asi najvyššou tehlovou stavbou v Európe.
Veľmi ma zaujal kláštor postavený pre tunajšie vdovy Begijnhof. V minulosti bol veľmi chránený, aby sa k ženám nedostal žiadny muž, teraz v komplexe ešte nájdeme obývané domčeky, no žiadnych strážcov len nápisy Silence please!. Na jar je celé nádvorie obrastené narcismi a v lete obývané labuťami.

Dochodcovia sa tu veľmi zle nemajú, čo vysvetľujú krásne tehlové budovy blízko veľkého parku.
Mať tak nemocnicu akú majú v Brúgach, asi aj rada chodím k doktorovi.

Za, ak si dobre pamätám, 5 eur, sa možete približne 45 minút plaviť po kanáloch mesta a pritom si vypočuť informácie o meste aj vo vtipnej angličtine s terribilným belgickým prízvukom :).
Obyvatelia mesta sa sťažujú, že všetky veže v meste sú sivé, len jedna je tehlovej farby, čo kazí estetickosť historického centra. Čo by sme my dali za veže, s takou estetickou vadou!

Ak vás informácie o meste nezaujímajú a radšej nakupujete suveníry, máte možnosť si vybrať zo všelijakých keramík, belgickej čokolády roznych tvarov alebo čipiek, ktorými sú Brúgy známe. Inak sa dá v supermarketoch nakupovať za primerané ceny, približne dvojnásobok našich.
