Banskobystrická župa nedodržala zákonom stanovenú lehotu

Na začiatku augusta 2015 bola zverejnená prvá správa odpočtu činnosti M. Kotlebu vo funkcii predsedu BBSK. Niekoľko médií si správu všimlo a zverejnili závery QUO VADIS, o.z., napr. tu:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

http://www.aktuality.sk/clanok/301284/po-roku-a-pol-hodnotia-kotlebu-kraj-pripravil-o-miliony-pomohol-rodine/.

Posledný odstavec ma ale nesmierne pobavil :) Údajný šéf oddelenia styku s verejnosťou BBSK Stanislav Dermek, nominovaný za Cestu (7 statočných), mimochodom vôbec na VÚC ako hovorca nepôsobiaci, sa vyjadril:

"Úrad BBSK nemá informácie o tom, že by mohol byť zo strany Quo Vadis o.z. objektívne monitorovaný a nesúhlasí s tvrdeniami uvádzanými v správe."

Keďže pán Dermek vôbec nie je hovorcom kraja a podľa vyjadrení úradu ním nikdy ani nebol, nerozumieme odkiaľ čerpá informácie. Napriek tomu je však samozrejmé, že nesúhlasí, veď takmer nič pozitívne sme ani nezistili, okrem lacnejšieho nákupu soli, ktorý aj tak nezachránil Regionálnu správu ciest BBSK od straty. To, že župa o našej činnosti nemá informácie až tak pravda nie je. Už počas prvej konferencie s názvom „Je demokracia v ohrození?“ v decembri 2014 sa v jednom paneli objavil s kamerou vtedajší hovorca BBSK pán Miroslav Belička. Síce nemáme vedomosť, kde bol zvukový a obrazový záznam bez nášho súhlasu použitý, je zrejmé, že vedomosť o našej činnosti župa mala. Chvíľu na to, konkrétne 16.12.2014, ani nie týždeň po zorganizovaní prvého diskusného fóra nám prišla mailom žiadosť od p. Beličku o „zverejnenie informácie, akou formou bola minutá čiastka grantu, teda podrobný rozpočet nášho projektu.“ Naša mailová komunikácia je zverejnená tu: http://zbystrujeme.sk/vuc-ziada-nas-o-informacie/.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od tých čias sa pán Belička neozval ani neobjavil, zrejme aj z dôvodu náhleho opustenia svojho chránenca kvôli osobným nezhodám. Na jeho poste vedúceho oddelenia styku s verejnosťou ho vystriedal líder strany 7 statočných JUDr. Vladimír Gürtler, známy svojou protirómskou kampaňou - žiadajúci presadenie sterilizácie rómskych žien a poskytovania jednostranných leteniek pre Rómov – smer kdekoľvek preč zo Slovenska. Aj tento hovorca na župe končí k dnešnému dňu ( 16.9.2015) Zaujímavé, dôvod zatiaľ nevieme. 

Reakcia župy ďalej obsahuje aj nasledovné tvrdenie:

„Okrem jednej diskusnej relácie, ktorej sa hovorca Úradu BBSK doslova proti vôli organizátorov zúčastnil, sme o Quo Vadis o.z. prakticky ani nepočuli.“

SkryťVypnúť reklamu

To snáď nie, proti našej vôli? Naopak! Vašu účasť sme viac ako privítali! Okrem toho, ja osobne som zasielala na VUC informáciu, že diskusiu organizujeme. Ani som si netrúfala dúfať, že bude reálny záujem zúčastniť sa jej. Úprimne sme boli účasťou pána hovorcu nadšení. Záznam z diskusie je tu : http://zbystrujeme.sk/extrem-v-zupane-v-ziari-nad-hronom/. Každopádne, informáciu o diskusii mali vopred a my ďakujeme zrejme pánu Tokuševovi, ktorý podľa všetkého loboval za účasť hovorcu v diskusii. Sme radi, že konečne našiel to, čo hľadal, ako sa môžete presvedčiť aj z jeho statusov na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu

„Priatelia, som rád, že idem touto cestou a nech ma dnes nazývajú extrémistom, náckom a nech mi dajú všelijaké nálepky, verím, že zajtra to tak nebude a tieto nálepky naopak dostanú tí, ktorí zasievajú nenávisť, zlo a štvanie človeka proti človeku. Volím Ľudovú stranu Naše Slovensko! Na stráž.“

Pri snahe o rozhovor s vedúcimi zamestnancami úradu BBSK sme od Ing. Milana Uhríka, PhD., nového riaditeľa BBSK dostali túto odpoveď:

„..zamestnanci sú povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám (§ 81 Zákonníka práce písm. f). Vaše otázky Vám radi zodpovedajú naši zamestnanci Oddelenia styku s verejnosťou, prípadne môžete podať tzv. infožiadosť v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám (zák. č. 211/2000 Z. z.).“

SkryťVypnúť reklamu

 Aj preto sa nám reakcia p. Dermeka, v ktorej sa píše: Quo Vadis o.z. sa doposiaľ vyhýba verejnej diskusii so zodpovednými pracovníkmi Úradu BBSK a ani žiadnym iným spôsobom so zodpovednými pracovníkmi nekomunikuje."  zdá slušne povedané úsmevná.

A reakcia VUC na našu adresu sa pritvrdzuje:

„Zo strany Quo Vadis o.z. prišla na Úrad BBSK len jedna žiadosť o poskytnutie informácií. Navyše žiadosť bola napísaná tak nekvalifikovane a otázky boli položené tak vágne, že nebolo možné na tento podnet doposiaľ zmysluplne reagovať.“

Čo bolo obsahom našich „vágnych“ otázok?

 • Aké opatrenia pre zlepšenie vzťahov medzi Rómami a majoritou boli aplikované do praxe od nástupu nového predsedu BBSK

 •  Aké aktivity boli vyvíjané na zvyšovanie zamestnanosti a akou formou ( účel a charakter výdavku ) bol hradený Program regionálnej zamestnanosti, tzn. z akých položiek rozpočtu BBRSC, a.s. bol program hradený?

 • Odpočet plnenia PHSR

 • Dokument k Programu 858. Jeho cieľ, rozpočet a zdroje finančného krytia.

 • Výročná správa o činnosti a hospodárení BBRSC, a.s. za rok 2014.

Pre vysvetlenie a bližšie ozrejmenie skutočností si v tomto bode dovolím byť heslovitá, aj keď to možno bude vyznievať nekvalifikovane :)

 • Podľa zákona má žiadaný subjekt povinnosť odpovedať do 8-ich dní od doručenia žiadosti o informácie. Naša žiadosť o informácie bola zaslaná 9.7.2015, prvá odpoveď, resp. výzva na doplnenie žiadosti, prišla 21.7.2015

 • Výzva na doplnenie sa týkala doplnenia navrhovaného spôsobu sprístupnenia informácii ( či na mail, alebo poštou ) a presnú špecifikáciu požadovaného dokumentu k Programu 858. Nuž keby sme vedeli o aký program ide, asi nepíšeme žiadosť o informácie! Nemali by to snáď vedieť oni, ak program 858 všade ospevujú ako jeden z najväčších úspechov činnosti župy? Doplnenie sme odoslali 27.7.2015

 • Nakoniec nám boli dokumenty zaslané mailom 6.8.2015. V odpovedi si môžete prečítať, že v čase, keď sám M. Kotleba reagoval tlačovou konferenciou na stav hospodárenia v Banskobystrickej správe ciest, našu žiadosť o Odpočet činnosti a účtovnú uzávierku BBRSC, a.s. VUC odstúpilo akciovej spoločnosti, pretože "nemali požadované informácie". Miesto Odpočtu PHSR nám zaslali analýzu stavu kraja, ktorá bude východiskových podkladom k Stratégii regionálneho rozvoja, ktorú zrejme momentálne len pripravujú na Úrade. Keďže pristupujú ku všetkým občanom na občianskom prístupe, žiadne opatrenia na zlepšenie vzťahov medzi Rómami a majoritou nie sú predmetom záujmu a činnosti VUC. Aké prekvapivé. Vlastne okrem záhadného programu 858, ku ktorému žiadali presnú špecifikáciu nám k ničomu informácie neposkytli!

 • Žiadosti o informácie boli dve. Ďalšiu sme zaslali už 6. augusta. Žiadali sme ďalšie doplňujúce informácie napr. k školstvu, či premlčaným pohľadávkam. Odpoveď prišla 21.8., čo je viac ako 8 dní, však? Zoznam nepodporených projektov stredných škôl nám nezaslali, lebo ho nemajú, a vo veci pohľadávky...nuž to bude na iný článok.

Všetky dokumenty, ako i odpoveď župy si môžete pozrieť tu: ak si dáte tú námahu a budete sa chcieť presvedčiť o kompetencii „kohokoľvek“ samozrejme ... http://zbystrujeme.sk/poziadali-sme-zupu-o-informacie/

Na záver už len stručne predstavím údajného nového hovorcu BBSK. Keby bol naozaj hovorcom, mal by na úrade konečne niekto odbornosť :)

Po zániku ČSFR pracoval PhDr. Stanislav Dermek ako vedúci riadiaci pracovník v 3 medzinárodných firmách s celosvetovo viac ako 140.000 zamestnancami v 6 krajinách v rámci EU až do roku 2000. Od roku 2001 pracoval ako tréner a profesionálny coach pre viac ako 250 klientov v Európe, USA a Afrike, od roku 2011 s priamym zameraním a pôsobením na Slovensku.

Ako nastávajúci politik takto prezentuje verejnosti svoj názor voči utečencom:

„Vyspelejšia civilizácia sa v histórii často rozpadla po nájazdoch civilizácie nižšej. Egyptskí Koptovia po nájazdoch podstatne zaostalejších Arabov, Byzantská ríša po dobytí Osmanskou ríšou, vyspelé Indické kmene zo severu po ovládnutí zaostalým juhom a nakoniec aj Rímska ríša sa rozpadla pod tlakom nižšej kultúry. Dôvodom bola nečinnosť, nezmyselná tolerancia poškodzujúca svoju vlastnú podstatu a nedostatočná alebo žiadna mobilizácia spoločnosti. Sprievodným javom bola silná infiltrácia vyššej kultúry tou zaostalejšou. Toto presne sa deje dnes a tu v našich krajinách. Tohto presne sme svedkami.“

http://www.7statocnych.sk/novinky/imigranti-tolerancia-infiltracia-zanik-poh-ad-odbornika-za-stranu-7-statocnych/

Mám len malú pod-otázku: Pán údajný hovorca, pod tlakom ktorej nižšej kultúry sa rozpadla Tretia ríša? 

Ingrid Kosová

Ingrid Kosová

Bloger 
 • Počet článkov:  50
 •  | 
 • Páči sa:  64x

Manažérka, učiteľka Montessori, feministka, ktorá sa zaujíma o kultúrno-spoločenské otázky, ktoré formujú spoločenský diskurz a hodnoty. Členka predsedníctva Progresívneho Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu