Kotlebov propagandisticko – insitný občasník

Plátok Bystrický kraj má v podtitule napísané Propagačno-informačný občasník Banskobystrického samosprávneho kraja. Pokojne by sme ho mohli prepísať na Propagandisticko-insitný občasník predsedu BBSK.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Pokiaľ ste nemali tú česť, nasledujúce riadky sa vám pokúsia priblížiť prečo.

Propagandistický preto, lebo všetky články, ktoré obsahuje, sú napísané so zámerom jednostrannej politickej propagácie pôsobenia Mariana Kotlebu na poste župana BBSK. Pokiaľ v textoch nájdete zmienku o kritike proti jeho osobe, je to len preto, aby bola vzápätí označená za lživú, nespravodlivú alebo motivovanú závisťou popularity predsedu.

A insitný preto, lebo obsah článkov predstavuje prostoduchý, naivný pohľad, ktorý zjednodušuje zložitejšiu, komplexnejšiu skutočnosť. Celkové vyznenie sa v čitateľovi snaží vyvolať uspokojenie, že kraj vedie osoba najpovolanejšia z povolaných. Vo všetkých príspevkoch je (akoby náhodou) dôležitá práve postava predsedu BBSK a vo všetkých pôsobí (akoby náhodou) ako ochranca a hrdina.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledujúce riadky čerpajú prevažne z vydania Bystrický kraj, ktoré vyšlo s označením jún – júl 2015 (http://rodobrana.org/nove-cislo-bystrickeho-kraja-jun-jul-2015/ . Ďalej iba BBK).

Šetrenie potrebné ako soľ

Žiadny kraj nemá vo vedení tak zodpovedného predsedu ako občania Banskobystrického kraja – hovorí medzi riadkami jeden z článkov. Šetrí krajské financie, spláca dlhy svojich predchodcov a zoškrtáva zbytočné výdaje.(s.2, BBK jún-júl 2015) Stačí si pozrieť tabuľku pod článkom s výpovedným názvom „Oslobodzujeme kraj z dlhového otroctva“. V nej uvedené čísla hovoria jasne: máme najmenšie zadlženie spomedzi všetkých krajov. Chýba tu síce informácia o druhoch investícií a projektov, do ktorých kraje za požičané prostriedky investovali, dokonca aj informácia o akýchkoľvek investíciách, ktoré by zvýšilo životnú úroveň obyvateľov BBSK, ale to je tu zdá sa vedľajšie. Veď nevadí, že sa nič nerobí, hlavne, že sa ušetrí. A čo viac, predseda šetrí aj peniaze iným. Napríklad Ministerstvu kultúry, ktorého schválenie finančnej podpory dvom kultúrnym organizáciám sa rozhodol predseda nerešpektovať. Peniaze sa ušetrili zrušením festivalu organizovaného Štúdiom tanca „Dni tanca pre vás“ a nepodporením divadelných predstavení Stop extrémizmu! pre stredné školy od Bábkového divadla na Rázcestí. Zrušený festival a divadelné predstavenia boli podľa predsedu buď nehodné prostriedkov, alebo v prípade tanca, dekadentné. Peniaze síce prepadli, ale inak by urobili asi väčšiu škodu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj pri kúpe soli na posyp ciest mal predseda na mysli šetrenie a ušetril výrazne. Pri jazdení po cestách kraja v zimnom období si budeme môcť hovoriť – (šetrenie) potrebné ako soľ! Škoda že to isté už neznie tak dobre v prípadoch, kedy súčasné vedenie „ušetrilo“ Banskobystrický kraj od peňazí z Eurofondov. Kvôli nerešpektovaniu platného Programu hospodárskeho, sociálneho a kultúrneho rozvoja BBSK kraj doteraz prišiel o približne „19mil. Eur a o ďalších 139mil.Eur môže prísť v budúcnosti.“ (I. Kosová, www.zbystrujeme.sk)

Predseda výrazne ušetril, oproti ostatným krajským vedeniam, aj na kúpe „služobného automobilu“( akoby náhodou vlastného).

SkryťVypnúť reklamu

Efektne znie rozdiel v cene aj doložená ilustračná fotografia (s. 3, BBK január 2015). Aj keď to v každom zo spomenutých prípadov nezodpovedá pravde, účelové klamstvá sa vždy politikom vyplácajú. Možno ešte efektnejšie by vyzerala tabuľka vynaložených financií na zamestnancov z kruhu rodiny a priateľov predsedu, ktorí sú umiestnení na župnom úrade a spriaznených postoch. Tu sa zjavne nešetrilo: brat Marek je na župnom úrade referentom pre vnútornú prevádzku. Do funkcie finančného riaditeľa Bansko-bystrickej regionálnej správy ciest pre investície a majetok dosadil Kotleba bez výberového konania ďalšieho svojho brata Martina. Manželka Frederika obsadila na tomto pracovisku novo-vzniknutý post referentky pre oznamovanie protispoločenskej činnosti. Ďalší županoví známi sú na postoch ochrankárov alebo dodávateľských firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Slušní ľudia, (ne)bojte sa!

V žiadnej obci by nemal byť ohrozovaný slušný a bezpečný život. V tejto veci Marian Kotleba podnikal kroky už v minulosti a túto agendu so sebou priniesol aj na župu. Konkrétnejšie, ako píše Banskobystrický kraj: „Predseda BBSK intenzívne pracuje na projekte ochrany slušných ľudí pred asociálmi, ktorý osobne vypracoval.“ Nárast kriminality v niektorých obciach je podľa predsedu spojený s vyšším zastúpením rómskych obyvateľov. Autor sa v článku odvoláva na prieskum objednaný BBSK, ktorý vznikol na podnet jeho predchodcu – Vladimíra Maňku. Podľa článku v Bystrickom kraji, je Kotleba v jeho snažení o ochranu „slušných ľudí“ osamelým bojovníkom. Ostatní politici údajne tento „pálčivý problém neriešia“ a „zmôžu sa len na úbohú kritiku a politické osočovanie predsedu BBSK.“ (s.4, BBSK jún-júl 2015) Rétorika župana je v tejto veci otvorene rasistická: na jednej strane sú slušní ľudia a na druhej strane sú asociáli a „cigánski extrémisti“. Predseda nielenže zámerne používa hanlivé označenie „cigáň“ namiesto akceptovaného – Róm, ale akoby väčšinu Rómov dehonestoval ako asociálnych a kriminálnych. Namiesto ucelenejšej sociálnej politiky a návrhov na zníženie nezamestnanosti, kriminality alebo prevencie rizík socio-patologických javov, predseda prezentuje silácke reči. A za siláckymi rečami sa ukrývajú silové riešenia. Tieto môžeme dedukovať na základe jeho rasovo založeného presvedčenia, ako aj minulých a súčasných aktivít spojených s neonacistickým hnutím a odkazovaním sa na tradíciu I. Slovenského fašistického štátu. Podobný prístup ako k Rómom predseda aplikuje aj na tému imigrantskej krízy:

„ ... Slovensko je už dnes sužované cigánskym problémom. Potrebujeme ďalší podobný problém s imigrantmi?“ (s.4) Podobne sú všetci imigranti pre neho príčinou „vysokej kriminality, sociálnych a etnických nepokojov a záťaže pre pôvodných obyvateľov.“ (s.4, BBSK jún-júl 2015) Župan má predstavu, že jeho postoj je zároveň hlasom občanov, keďže sa v nadpise článku píše:: „Nechceme imigrantov na Slovensku!“ Slušní občania sa boja, ale „našťastie“ sa aj v tejto veci „Marián Kotleba rozhodol konať a spustil petíciu proti príchodu imigrantov na Slovensko.“ (s.4, BBSK jún-júl 2015)

Na záver si môžeme už len priať, aby ďalší výtlačok Banskobystrického kraja bol azda ešte viac propagandistický a insitný ako tie doteraz. Dovedený až do extrému. A potom si možno uvedomíme a povieme si „Stop extrémizmu“. Keď väčšina slušných ľudí pochopí, že kultivovaním strachu a extrémistických riešení vznikajú ešte väčšie problémy, vtedy snáď dostane priestor užitočná politika. Uvidíme čo bude v jej prioritách – hneď po šetrení na soli, autách a kultúrnych podujatiach.

Mgr. Elena Klementová, Nie v našom kraji

Krátke video z prostredia rómskych komunít spracované v rámci projektu QUO VADIS, o.z. s názvom Watch BBSK - monitorovanie činnosti BBSK pod vedením M. Kotlebu podporeného z programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom. Program realizuje Nadácia Ekopolis s partnermi.

Ingrid Kosová

Ingrid Kosová

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Manažérka, učiteľka Montessori, feministka, ktorá sa zaujíma o kultúrno-spoločenské otázky, ktoré formujú spoločenský diskurz a hodnoty. Členka predsedníctva Progresívneho Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu