Máme to, čo sme si zaslúžili...

..Na Kotlebu sa valí kritika zo všetkých strán. Sľubované krompáče, lopaty a manuálna práca je len fikcia!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tvrdia to súčasní a bývalí poslanci mestského zastupiteľstva Banskobystrického kraja, viacerí starostovia a primátori, ale aj mnoho obyvateľov BBSK. Nielen,že predseda nasľuboval (v niektorých prípadoch naštastie), ale navyše podľa nich celý úrad znefunkčnil, prestal komunikovať a nasmeroval celú samosprávu do poriadnych problémov.“ 

http://www.topky.sk/cl/100535/1426777/Vyhodnotenie-roku-vo-funkcii-Kotlebu--Z-tohto-sa-nevyhrabeme-ani-za-20-rokov--tvrdia-poslanci-

Takmer žiadna spolupráca s poslancami VÚC BBSK

Takéto a ešte horšie komentáre sa valia na hlavu súčasného predsedu BBSK Mariana Kotlebu. Niet sa čomu čudovať. Ešte na začiatku roka 2015 bol kraj opäť v rozpočtovom provizóriu. Predseda s poslancami VÚC komunikoval minimálne, o spolupráci nemožno ani hovoriť, vynímajúc pár poslancov, ktorých počet môžeme zrátať na prstoch jednej ruky, ako napr. primátor Rimavskej Soboty, ktorý ako jediný odmietol hodnotenie predsedu BBSK formou rozhovoru a dotazníkového prieskumu a dokonca bol verejným spolu-hovorcom podujatia proti kvótam pre utečencov 20.6.2015 v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zastavené projekty EÚ

Ak by sme mali zhodnotiť činnosť predsedu podľa informácií z médií, bolo by to veľmi jednoduché. Médiá zamestnával najmä svojimi kauzami zastavených projektov z EÚ. Po problémoch s neochotou spolufinancovať cyklotrasu Banská Bystrica—Sliač—Zvolen a vybudovanie novej prístupovej cesty na Pršany, už vo februári 2014 médiá informovali o rozhodnutí župana ne-spolufinancovať stredné školy v rámci operačného programu Vzdelávanie—moderná škola. Školy tak prišli o 5mil. €. Neskôr zastavil i rekonštrukciu domovov sociálnych služieb s odôvodnením, že na pôvodnom mieste budú mať lepší výbeh. Zodpovední úradníci VÚC na projekte pracovali dva roky a samozrejme po nástupe M. Kotlebu aj niektorí dopracovali a to doslovne. Na opravu domovov sociálnych služieb malo ísť 4,4 mil. €. O ďalších 5.5 mil. a zrejme aj ďalšie 4 mil. prišla župa svojou nečinnosťou a neochotou podpísať zmluvy na dva projekty—rekonštrukciu cesty III. triedy medzi obcami Sucháň a Čebovce (okres Veľký Krtíš) a projektu likvidácie povodňových škôd v šiestich obciach okresu Revúca. Dokopy tak v dôsledku neochoty a nekompetentnosti predsedu VÚC prichádzajú občania Banskobystrického samosprávneho kraja o investíciu do kraja vo výške cca 19 mil. €. Situácia vyústila až do hrozby premiéra SR R. Fica, že Kotlebovi zoberie právomoci rozhodovať o eurofondoch. Vyjadrenia predsedu VÚC v týchto kauzách sú len výhovorkami na adresu úmyselného poškodzovania jeho osoby vládou SR. Prezentácia svojej osoby ako martýra však 19 mil. občanom BBSK nevráti.

SkryťVypnúť reklamu

Netransparentnosť a rodinkárstvo

Zaujímavým fenoménom sú rozmáhajúce sa praktiky na VÚC v oblasti zamestnávania rodinných príslušníkov, ktoré sám Kotleba verejne odsudzoval u ostatných verejných činiteľov. Na úrade VÚC sa to hemží straníckymi kolegami z ĽS Naše Slovensko, sú tam i Kotlebovi bratia a dokonca už aj manželka. Argumenty typu „veď každý si zamestná svojich ľudí, aby aj niečo presadil“ neobstoja, najmä ak sa doteraz neurobilo naozaj nič. Teda okrem zastavenia projektov EÚ. Takéto počínanie verejného činiteľa je morálne i eticky neospravedlniteľné, čo sa vo vzťahu k vyjadreniam tesne po uvedení do funkcie „my tu nie sme pre funkcie, ale pre obyvateľov kraja,“ javí prinajmenšom ako smiešne. Kotleba svojou činnosťou resp. nečinnosťou dokazuje, že na úrade BBSK nie je pre zmenu vecí k lepšiemu, ale pre posilňovanie vlastného imidžu ako obete politického mainstreamu a muža, ktorý ako jediný dokáže zachrániť Slovensko pred podľa neho nepriateľskými záujmami všetkých, ktorí s ním nesúhlasia (od minorít, cez mimovládny sektor až po médiá).

SkryťVypnúť reklamu

Nacionalistická propaganda

Pochody proti „cigánskym extrémistom“ a imigrantom—“Slovensko si nedáme, alias chceme biele Slovensko“

Zdá sa, že predseda BBSK sa predsa len lepšie cíti ako aktivista. Alebo, a to skôr rozbehol svoju kampaň do parlamentu. Organizovaním nenávisť šíriacich podujatí namierených proti „cigánskym parazitom“ (Krásna hôrka—február 2014, Brezno - máj 2015 či petícia a zhromaždenie proti migrantom (Bratislava, jún 2015) sa bohužiaľ stále viac a viac zviditeľňuje. Rizikom v tejto situácii zostáva fakt, že mobilizovať proti niečomu a ideálne na základe vyčleňovania určitej sociálnej skupiny ako nepriateľskej voči majorite, je naďalej omnoho efektívnejším spôsobom kampane ako konštruktívne návrhy riešení zložitých spoločenských problémov.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti propagandy ešte chvíľu zostaneme, pretože počas obdobia rok a pol M. Kotlebu vo funkcii predsedu BBSK nemala bystrická župa núdzu o medializáciu. Už v januári 2014 sa strhla lavína s vyjadreniami M. Kotlebu na adresu SNP—ako konca prvej slovenskej štátnosti, či jasné vyjadrenia negatívnych postojov k EÚ v liste, ktorý napísal Kotleba Janukovyčovi—bývalému lídrovi Ukrajiny. Vo februári 2014 nešiel k pamätníku venovanému obetiam fašizmu v Kremničke, lebo „nie sme v škôlke“ - ako sa vyjadril, v marci vyhlásil vlajku EÚ za modrú okupačnú handru a zneužil krajské noviny Náš kraj na oslavu Slovenského fašistického štátu a jeho prezidenta Tisu.

Mariána Kotlebu volilo 71 397 občanov a občianok Banskobystrického samosprávneho kraja. Máme to, čo sme si zaslúžili?

Ingrid Kosová

Ingrid Kosová

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Manažérka, učiteľka Montessori, feministka, ktorá sa zaujíma o kultúrno-spoločenské otázky, ktoré formujú spoločenský diskurz a hodnoty. Členka predsedníctva Progresívneho Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu