Politická ne/kultúra

Keď súčasná vláda prišla s návrhom o mimoriadnom príspevku pre deti jednotlivcom a rodinám, ktoré sa dostali do HN vo výške 333 Eur, bolo otázkou času, kedy sa na tejto téme opäť priživí naša extrémistická politická reprezentácia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Už 13. mája nás obšťastnili „republikáni“ svojou tlačovou konferenciou, ktorú nemožno označiť inak ako nekultúrne a populistické zavádzanie, bez konštruktívnych riešení. 

Začnime od konca. 

 1. Absencia konštruktívnych riešení.

Už sa stalo zvykom, že v prejavoch extrémistov nachádzame príliš málo odbornosti a vecných vyjadrení k danej téme. Tak ako v iných prípadoch, ani v tejto veci nezaznel ani jeden rozumný návrh, či systémové riešenie problému. Návrhu nebola vyčítaná absencia analytického posudzovania rodín a jednotlivcov, ktoré boli najviac postihnuté pandémiou, ani fakt, že jednorazovou dávkou nemožno znížiť dopady pandémie na rodiny v sociálnej núdzi. Rovnako nezaznela otázka, z akých zdrojov má byť táto dávka vyplácaná a žiadny návrh, akým spôsobom sa zamedzí jej prípadnému zneužitiu. Ich riešením je vytváranie politického tlaku na to, aby opatrenie nebolo prijaté a podanie diskriminačnej žaloby, v prípade, že prijaté bude.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 1. Populistické zavádzanie

Namiesto toho sme sa dozvedeli množstvo podprahových posolstiev, ktoré si každý aspoň trochu premýšľajúci občan/ianka dokáže domyslieť. 

 • Príspevok pôjde zväčša do osád, kde sa minú na alkohol a cigarety.

 • Osadníčka dostane na 9 detí 3000 Eur.

 • Každá druhá rodina dostane tisíce Eur.

 • Pôjde to z daní slušných ľudí.

 • Je to diskriminácia slušných ľudí, ktorí chodia do práce a starajú sa o deti.

 • Každý úžerník v osade si kúpi nový mercedes.

 • Na osadníkov si vláda nájde miliardy.

 • OĽANO malo v osadách suverénne najvyššiu podporu.

Vnímate tie skryté odkazy i vy? Je pravdou, že extrémisti svoju rétoriku trochu zmenili a namiesto pojmu Rómovia začali používať „asociáli, neprispôsobiví, osadníci“. Pochopili, že rétorikou s rasistickou konotáciou dieru do sveta neurobia. Tento fakt však neznižuje dôsledky, ktoré má táto rétorika na vytváranie vrastajúceho odporu voči rómskej menšine, zvyšovanie nenávistných prejavov voči všetkým Rómom a Rómkam v krajine, nielen tých, ktorí žijú v osadách spolu s „osadníkmi“ z majority. Sama som sa o tom včera presvedčila ako poslucháč hlasného rozhovoru, ktorý prebiehal v mojej tesnej blízkosti a bol nenávistnou reakciou voči Rómom práve ako dôsledok a reakcia na túto tlačovú konferenciu. 

SkryťVypnúť reklamu

Nech už zvolíme akékoľvek slová, je zrejmé, kto je terčom v oku „republikánov“ a čo je obsahom ich posolstva. Snažia sa nám nahovoriť, že väčšina detí v hmotnej núdzi žije v osadách, kde má každá druhá rodina 9 detí, ktorých rodičia nikdy nepracovali, ktorí všetko minú na alkohol a cigarety a to všetko pôjde z našich daní.

Aby bolo jasné, netvrdím, že v osadách také rodiny nie sú. Jej obyvatelia si však rovnako nezaslúžia, aby sme generalizovali a taký závažný problém ako je niekoľkogeneračná chudoba takto nedôstojne paušalizovali. 

K tomuto bodu snáď len dodám, že:

A napokon, týmto ľuďom niet čo závidieť, výška dávky v HN pre rodinu so štyrmi, piatimi dokonca aj deviatimi deťmi je stále len 238 Eur

SkryťVypnúť reklamu
 1. Nekultúrny politický prejav

A to ma vedie k úvahám, kde sú hranice akceptácie neodbornej, populistickej, zraňujúcej, nedôstojnej a generalizačnej rétoriky politikov, na ktorú nebudeme reagovať, aby sme sa my sami nestali terčom osočovania? Zo skúseností viem, že ak poukážete na podsúvanie poloprávd, ak sa snažíte vyvrátiť predsudky a konšpirácie v akejkoľvek spoločenskej téme, automaticky ste označení za neoliberála, slniečkára, Sorosovca, dokonca rasistu. 

Politická kultúra na Slovensku potrebuje výrazný reset. Vecnú diskusiu, konštruktívne a systémové riešenia, rešpektujúcu komunikáciu bez osobných útokov, ponižovania a výrokov, ktoré zraňujú ľudskú dôstojnosť, diskusie bez stereotypného vnímania spoločnosti, akceptáciu názorovej a hodnotovej rôznorodosti. Potrebujeme diskusie odborníkov a odborníčok bez populizmu. Realita však ukazuje, že namiesto vymedzenia sa a odmietania populizmu či nenávisti, sa mnoho politikov a političiek pridáva na stranu extrémisitickej, či konšpiračnej rétoriky v márnom boji o voličov. A zatiaľ časť slovenskej verejnosti radšej nevolí a dúfa v príchod politikov a političiek, ktoré sa proti populizmu vymedzia. 

SkryťVypnúť reklamu

Pre mňa osobne stále moja otázka visí vo vzduchu...akými nástrojmi bojovať proti politikom, ktorých konšpirácie, predsudky a generalizovanie majú dopad na polarizáciu našej spoločnosti, či už vo vzťahu k rómskej menšine, LGBT, alebo rodovej rovnosti? 

Nebojovať sa neoplatilo...Kým väčšina mlčala, oni sa dostali k moci.

Ingrid Kosová

Ingrid Kosová

Bloger 
 • Počet článkov:  47
 •  | 
 • Páči sa:  7x

Manažérka, učiteľka Montessori, feministka, ktorá sa zaujíma o kultúrno-spoločenské otázky, ktoré formujú spoločenský diskurz a hodnoty. Členka predsedníctva Progresívneho Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu