Rómske politické váakum

Kdesi som čítala, že Rómovia sú bohom prekliaty národ. Od ich exkomunikácie z cirkvi v 15. storočí žijú na okraji spoločnosti,  vyháňaní, opovrhovaní, vyvražďovaní. Nečudo, že za 600 rokov „núteného spolužitia" sa mnohí z nich ocitli v pasci chudoby. Výsledkom nie sú len bosé, hladné a mrznúce deti, ale aj krádeže, agresivita, apatia,  vzájomná nenávisť. Utrpenie Rómov a najmä detí vyvolá emócie zriedka, avšak na negatívne socio-patologické javy sme už prirodzene citlivejší. Stále častejšie sa ozývajú hlasy - robme niečo, zastavme to, prekvapivo (?) najmä v období predvolebných kampaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Obrázok blogu

Zástupcovia slovenskej politickej scény sa priam predbiehajú v snahe situáciu vyriešiť podprahovým zvyšovaním napätia v rúchu „kopírovania verejnej mienky", kedy je už ťažké zistiť, kto verejnú mienku vlastne tvorí a kto koho ovplyvňuje - „Dokedy budeme doplácať na Cigáňov!", „Matovič chce dostať Cigánov do parlamentu!", „Práca namiesto dávok"...

Bez politickej a ekonomickej moci

Nie je tajomstvom, že ani jedno z populistických opatrení nie je návrhom RÓMA/RÓMKY. Veď prečo by v demokratickej krajine mali Rómovia rozhodovať sami o sebe a ktorí vlastne? Má Slovensko silné rómske osobnosti, všeobecne akceptovaných lídrov či líderky s dostatočnými politickými ambíciami a zároveň uspokojivými politickými kompetenciami? Nuž pár sa ich v posledných voľbách objavilo - roztrúsení naprieč celým politickým spektrom v snahe dostať do programov strán aspoň štipku prosociálnych postojov. Hŕstka vzdelaných a kultivovaných rómskych kandidátov a kandidátok bez politickej a ekonomickej moci. Ich hlasy zanikajú v škreku lídrov strán, ktorí síce Rómom a ich problémom nerozumejú, ale zato presne vedia, čo verejnosť počuť chce. Byť rómskym hlasom s dostatočnými odbornými poznatkami znamená na Slovensku politickú samovraždu, pretože je v hlbokom rozpore s verejnou mienkou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevidení a nepočutí

A tak sa zvyšok múdrych kultivovaných a vzdelaných Rómov radšej k svojej identite ani neprizná riskujúc existenčnú stigmu. Rómska inteligencia je vo svojej podstate taká neviditeľná, že ak stretnete Rómku s doktorátom, v údive na ňu hľadíte, ako na návštevu z vesmíru. Otázkou je, či tento stav vnútornej heterogénnosti a praktickej neschopnosti rómskeho národa vybudovať funkčné štruktúry nie je žiaducim stavom politickej mašinérie, ktorej vyhovuje možnosť manipulácie a kupovania hlasov rómskej chudoby. Minimálne poskytuje vhodnú a populistickú tému do každých parlamentných volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenský Obama

Bolo by naivné domnievať sa, že zvolením jedného rómskeho kandidáta do parlamentu sa problémy Rómov efektívne a najmä rýchlo vyriešia. Avšak tak ako má Amerika svojho Obamu, tak aj Slovensko má historicky svojho Polláka - vzor Róma úspešného a hrdého na svoj pôvod. Vďaka nemu sa snáď neviditeľná a stigmatizovaná rómska inteligencia zobudí. Netušia, akú majú moc.

Nuž Peťo držím palce, snáď sa neutopíš v mori predsudkov a stereotypov tejto humanisticky založenej spoločnosti.

Ingrid Kosová

Ingrid Kosová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manažérka, učiteľka, žena, ktorá sa zaujíma o kultúrno-spoločenské otázky, ktoré formujú spoločenský diskurz a hodnoty. www.ingridkosova.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu