Kedysi dávno som čítal knihu Šťastie, kľúč k úspechu. Je to príbeh o dvoch rytieroch, ktorí hľadali rastlinu života. Biely a čierny rytier šli do lesa s tým, že o 7 dní v ňom vyrastie spomínaná rastlina. Kým čierny rytier celých 7 dní blúdil lesom a hľadal rastlinu, biely rytier robil pravý opak. Hneď v prvý deň sa opýtal lesov, ak by tu mohla vyrásť rastlina života, kde by to bolo? Lesy mu odpovedali, že rastlina by mohla vyrásť len tam, kde svieti slnko, kde je voda na zavlažovanie a čo je najdôležitejšie, že musí zasadiť semienko. Každý deň sa pýtal obyvateľov lesa, ako by mohol pomôcť k dosiahnutiu svojho cieľa. Les mu vždy odpovedal a rytier robil to, čo by mohlo prispieť k jeho úspechu.
Na siedmi deň vyrástla rastlina života tam, kde ju biely rytier zasadil - kde vytvoril podmienky k jej životu.
Biely rytier mal šťastie. Čierny rytier hľadal šťastnú náhodu.
Rovnako je to aj v živote. Väčšina ľudí čaká na šťastnú náhodu. Čakajú, že sa zrazu niečo prihodí a oni budú mať úspech. Šťastná náhoda je však len niečo, k čomu sa sami nepričiníme. Ak nájdeme mincu na zemi, to je šťastná náhoda. Ak niekto v našom okolí dosiahne úspech, považujeme to za šťastie. A mame pravdu. Všetci, ktorí dosiahli úspech si pre tento úspech vytvorili podmienky. Pracovali na sebe a keď prišla príležitosť chopili sa jej a dosiahli ciele.
Neúspešní ľudia už nepozerajú, čo sa za spomínaným úspechom skrýva. Väčšinou nevidíme, čo daný človek robil predtým. Vidíme len výsledok a už neskúmame, čo je za tým.
V spomínanom príbehu je množstvo analógií ktoré môžeme využiť v reálnom živote. Okrem vytvorenia podmienok je tiež prínosné pýtať sa ľudí, ako dosiahnuť úspech. Tých, ktorí už to čo chceme dosiahli. Je dobré pýtať sa ich ako postupovať, aby sme dosiahli rovnaké výsledky. Tí najúspešnejší ľudia vám veľmi radi povedia ako na to.
Podelím sa s vami o môj príbeh postupu v práci.
Keď som pracoval ako obchodník v Košiciach dosť som sa zaujímal o osobný rozvoj, zaujímal som sa o obchod, ako byť lepší v tom čo robím. Opýtal som sa najlepších, ako to robia, že dosahujú také výsledky. Oni mi odpovedali a keď som začal robiť to, čo oni, dosahoval som rovnaké výsledky. Zlepil som sa v mnohých oblastiach. Neskôr, keď sa vedúca našej pobočky v Trenčíne prepracovala na miesto "mamičky" (odišla na materskú) dostal som ponuku na jej miesto vedúceho. Bolo to šťastie? Áno, mal som šťastie pretože som si vytvoril naň podmienky. Ak by som na sebe nepracoval, nezlepšoval sa, nikdy by mi túto ponuku nedali. Dostal som príležitosť a využil som ju.
Preto ak chcete dosiahnuť úspech v akejkoľvek oblasti, vytvorte si naň najprv podmienky. Úspech potom skôr či neskôr príde a o vás budú hovoriť: "Ten mal ale šťastie."