diagnóza-majiteľ fotoaparátu.

Majiteľ fotoaparátu (zámerne sa vyhýbam slovu fotograf),vie, o čom píšem.Fotografovanie je kúzeľná záľuba, podporujúca kreativitu jedinca, možnosť sebarealizácie. Hra s obrázkami,svetlom a svetom okolo nás.I ja som jednou z nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
moje ja....
moje ja.... (zdroj: Mária Kostovčíková)

F100.0- Porucha špecifická pre majiteľov fotoaparátov - PŠMF.

F100.0- ­ PŠMF- Typické prejavy závislosti, výrazné uprednostňovanie fotografovania pred inými povinnosťami. Fotografovaniu venuje drvivú väčšinu voľného času.Zamestnanie preňho sa stáva záťažou, vzniká pocit dekompenzácie.

F100.2- ­ PŠMF- Prejavy totožné s obsedantno -kompulzívnym konaním, postihnutý pravidelne kontroluje stav fotoaparátu, batérie, pamäťových kariet.K základnému obsahu tašky,či kabelky nepatria už len kľúče, mobil,okuliare, ale i nový prvok, fotoaparát.V prípade, že fotoapát zabudne, prichádzajú nepríjemné pocity, v mysli sa vynárajú množstvá záberov, ktoré mohol realizovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

F100.3 -­ PŠMF-­ Človek vníma svet okolo skreslene,najskôr vo 4:3, alebo 3:2 fotografickom formáte, pozorovaný objekt si ukladá typicky do zlatého rezu. Aj v najnevhodnejších situáciách, kedy je daná aktivita nemožná, jeho pozornosť je zameraná na podvedomé vyhľadávanie vhodných objektov.

F100.4­- PŠMF-­ Poruchy nálad, výrazné depresívne stavy ťažkého stupňa pri odobratí fotoaparátu, alebo neumožnenia aktivity. Jedinec je apatický, zlyháva v základnej sebaopatere, zanedbáva základné hygienické návyky, začína byť záťažou pre príbuzných, vyžaduje usmerňovanie a dohľad.

F100.5- ­ PŠMF- ­ Poruchy nálady v mánickej fáze, pacient nie je schopný kontrolovať svoje konanie, nálada je euforická,postihnutý začína byť obťažujúcim faktorom pre svoje okolie, hlavnou témou jeho rozhovorov sú jeho záujmy, filtre,objektívy,kompozícia, celkovo témy zamerané len k jeho záujmom .Nevšíma si,že spoločnosť ho ignoruje, respektíve nerozumie. Nastáva riziko sociálnej izolácie od populácie, ktorej záľuby a obsah rozhovorov nie sú zamerané na jeho hobby. Inštiktívne vyhľadáva jedincov s rovnakým postihnutím. Stáva sa členom nekontrovateľného množstva skupín na sociálnych sieťach, zameraných na fotografovanie. Sleduje všetky fotografie ostatných členov danej komunity, nadobúda nekritický postoj k vlastnej tvorbe.

SkryťVypnúť reklamu

F100.6 -­ PŠMF- ­ Poruchy príjmu potravy, dotyčná osoba zanedbáva pravidelný príjem stravy, pitný režim v súvislosti s nadmernou aktivitou venovanou fotografovaniu v priebehu dňa. Je nutný zvýšený dozor kvôli riziku vzniku anorexie, s fyzickými následkami. Možné striedanie so záchvatmi bulímie, nekontrovateľného prejedania, ktoré sa vyskytuje hlavne v čase pri úpravách fotografií, u niektorých jedincov typické v nočných hodinách.Typické je nadmerný prísun sacharidov, u fajčiarov zvýšený počet vyfajčených cigariet.

F100.7 -PŠMF- ­ Sklony k rizikovému správaniu, vchádza do schátralých budov,neuvedomujúc si riziko úrazu, prípadné porušenie zákona pri vstupe do budov a priestorov verejnosti vyslovene neprístupných.

SkryťVypnúť reklamu

F100.8-PŠMF- ­ Poruchy spánku, výrazné zmeny spánkového rytmu, postihnutý je k stavu nekritický, nepripúšťa si dosah fyzického vyčerpania a nutnosť primeranej dĺžky spánku. Následkom býva nedostatočný pracovný výkon, ktorý má možný dosah i na finančné zabezpečenie rodiny. Výnimkou býva situácia,keď i nadriadený zdieľa podobné záujmy, a má tolerantný až benevolentný postoj k zamestnancovi.

 Častou poruchou sú nočné mory, charakterické pocitmi hrôzy, v súvislosti s fotografovaním, napríklad krádežou fotoaparátu, nefunkčnosťou batérie pri vhodnom zábere, stratou fotografických dát z počítača.

F100.9 -PŠMF ­ Vzniká paranoidný stav, kedy majiteľ fotoaparátu nepretržite sleduje záujem o svoje fotografie na sociálnych sieťach. Pri prípadnom nezáujme o jeho fotografie sa osoba správa vzťahovačne . Pri negatívnej kritike smerujúcich k jeho fotografiám je schopný vystupovať verbálnou agresiou.

SkryťVypnúť reklamu

 Je neoblomne presvedčený o kvalite svojich fotografií,nie je schopný sebakritiky, napriek malým , respektíve minimálnym skúsenostiam. Špecifický syndróm vzniká u majiteľov drahých fotoaparátov, prejavujúci sa bludom ,čím drahší,tým lepší.

  Najkratší fotografický vtip- JA TO UŽ VIEM...

Mária Kostovčíková

Mária Kostovčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Považujú ma za kreatívnu osobu, čo som zatiaľ prezentovala vo svojej fotografickej vášni a závislosti .Som narodená v znamení barana, všetky zlé vlastnosti, typické pre toto znamenie sa snažím využiť v dobrom slova zmysle. Na blogu chcem písať veselo i poloveselo, možno niekedy i vážne. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu