Ficove zlepšováky

Róbert Fico mal v minulosti mnoho zaujímavých nápadov. Rozmýšlal nad znovuzavedením trestu smrti, uvažoval o zmene volebného kvóra z 5% na 7% resp. 8% a nedávno sa nechal počuť, že znižovanie počtu poslancov NR SR by nebolo na škodu. Môžeme očakávať reformu volebného systému?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Obrázok blogu

Nechcem rozoberať premiérove osobné pohnútky k myšlienke opätovného zavedenia trestu smrti. Venovať sa chcem jeho dvom politickým nápadom. Prvý ten starší, zvýšenie volebného kvóra na 7% resp. 8% je starý už vyše 10 rokov a pomaly sa naň aj zabudlo. Jeho zdôvodnenie bolo jednoduché: „je to reakcia na súčasné handrkovanie a žabomyšie vojny vládnych strán“. Dnes si môžeme oddýchnuť, že sa mu to nepodarilo, pretože vzhľadom k stranám, ktoré ledva naškrabú potrebných 5%, by sme tu mali silne zabetónovane 2, max. 3 politické strany. Čo sa ale nestalo ešte môže prísť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátko po ostatných voľbách sa Róbert Fico vyjadril za zníženie poslancov v NR SR. O niečo podobné sa v minulosti pokúšala ANO a HZDS, SAS to mala dokonca v referende a Igor Matovič sa to pokúšal zmeniť priamo v parlamente. Takýto krok je síce v očiach verejnosti často vítaný a populárny, nemusí však znamenať veľa pozitívneho. Zníženie počtu poslancov nemá okrem zanedbateľných ekonomických úspor žiadne iné výhody, preto tento krok zo strany Róberta Fica netreba preceňovať. V slovách predsedu Smeru ale vidieť náznaky, že by táto zmena nebola konečná a nasledovala by reforma celého volebného systému z proporciálneho na väčšinový, ktorý by podobné ako vysoké kvórum nahrávalo veľkým stranám akým bezpochyby Smer momentálne je. Na rozdiel od roku 2000 kedy sa Róbert Fico neúspešne pokúšal o zmenu volebného kvóra, by dnes potrebné hlasy pravdepodobne mal nájsť medzi poslancami opozície. Faktom ale zostáva, že podobne silnú pozíciu v NR SR už Smer pravdepodobne po nasledujúcich voľbách nemusí mať a preto nemôžeme vylúčit že sa Smer bude snažit svoju pozíciu posilniť práve zmenou volebného systému ako sa to snažil Vladimír Mečiar pred voľbami v roku 1998

Milko Kostovič

Milko Kostovič

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

športovec dušou aj srdcom Zoznam autorových rubrík:  PolitikaŠportHistóriaSúkromnéOstatné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu