
Ide o masovú vlnu, žiadne nevinné diskutovanie nečakajte, ide tu o veľa. Vojna, ktorá si nevyberá medzi postavením, povahou a inteligenciou človeka. Neplatia tu pravidlá, ani prímerie. Bojuje sa dennodenne a ľahko môžeš byť odstavený na periférii video portálov, ako odpísaný youtuber. Jediné čo tu platí, je ponúknuť ľudom to čo chcú a masovo vyžadujú a čo sa im ľahko strávi. Všetko to, na čo sa im dobre pozerá a potom si idú svoje rozvášnené ego ukájať na diskusiách, kde si úplne odpísaný. A chceš viac a viac nahrabať, viac lajkov, zdieľaní, komentov, odberov, nič iné ťa predsa nezaujíma.
Diskutujúci často oplývajú aroganciou a pasujú sa naoko do role moralistov, prípade čistou ignoráciou (čo je prakticky nezmysel keď si si článok prečítal reaguješ na neho, čiže ťa nejako zaujal). Na druhej strane bojujú medzi sebou blogeri, youtuberi, ľudia čo tvoria pre náročné oko a ucho milovníka hejtovania, ktorý len tak niečo neprime. A pritom to čo tvoria naši obľúbený internetový „umelci“ vyzerá tak jednoducho. Stačí možno vychytať nejakú dobrú tému, obrátiť sa na to správne publikum, porozprávať o tom ako ma drasticky opustil partner, alebo aké sú nové trendy líčenia. A pritom sledovať image, aby si nevyšiel proti prúdu a neskončil potupne vytrolený a udržal si tisíce pozretí a zdieľaní. Toto snaženie naozaj môže zabrať celé dni, niektorý šťastnejší si z tejto zábavky spravili dokonca seriózny kšeft a zarábajú tisíce. Obyčajný bloger je rád za nejaké desiatky až stovky pozretí a za to keď ho nesprdnú na diskusii, bez ambícií dobiť internet.
Pritom všetkom ale stále vládnu politické témy. Najlepšie sme to mohli sledovať pri nedávnej kauze kapitána Danka, pri ktorej zohral internet a sociálne siete obrovskú rolu. Bez nich by sa možno problém okolo jeho výložiek objavil zopár krát v televíznych novinách a potom sa ticho zamietol pod stôl. Ej, robí sa teraz ťažšie nášmu pánovi premiérovi záškodnícka politika, ako sa robilo jeho predchodcovi v 90siatych rokoch, kedy boli poddaný bez internetu a sociálnych sietí. Vtedy poľahky pustili do telky len to čo chceli, dnes je to už ťažšie vychytať všetky tie diskusie a hejty. Pokiaľ príde ďalšia revolúcia (a tá určite raz príde), tak jedine cez internet. Už to vidieť aj na blogoch, že stačí spomenúť v nadpise Matoviča alebo Kaliňáka a dychtiví naštvaní občania okamžite čítajú články, na ktorých sa potom môžu vybúriť a sledovanosť ide do tisícok.
Nedávno som sa dopracoval k jednému článku o nejakých populárnych youtuberoch. Spomínali sa tam Pewdiepie, Moma, Expl0ited... neviem čo sú zač, ale pre mňa absolútne neznáme mená. Akože na nete a spomínanom video portály som dennodenne, ale tieto mená a ich práca, mi nejako unikli. Potom som si to čekol. Tisícové pozretia, úvody ako z brávička, skrátka som si hovoril, že zrejme toto bude pre iné vekové kategórie. Ale je jasné, že sa s tým uživia celkom slušne a tisíce im za to potečú ešte pár rokov, kým nezostarnú a nebudú už pre generáciu násť ročných pod pätnásť zaujímavý. Popritom vnímam viacero takýchto internetových celebrít, o ktorých sa ja obyčajný neznaboh dozviem, až keď ich obsadia v nejakej úspešnej TV relácii, s prívlastkom už akože známe celebrity, ktoré by som mal poznať. Takto sa mi napríklad dostala do povedomia Evelyn, ktorá mi celkom sadla.
Predpoklad úspechu je teda jasný: zostať deň čo deň v povedomí diváka tým, že mu ponúkaš pravidelne svoje vtipné zážitky, vychytávaš aktuálnu tému, neustále uverejňuješ svoje bláznivé fotky a v prípade žien ponúkneš nadšencom erotiky pravidelný náhľad do svojho výstrihu. Je to neustála namáhavá práca a nemôžeš z nej len tak poľaviť. Musíš každý deň meniť statusy, pridávať videá, články a fotiť sa minimálne päť krát denne, aby bolo čo uverejňovať. Musíš byť skvelý a jedinečný. A potom si zvyknúť na popularitu a aj na negatívnu kritiku a vyhrážanie spoza monitora.
Všetko zlé je aj na niečo dobré a obyčajný užívateľ internetu má v rukách neuveriteľné možnosti. Dokáže aspoň naoko zlomiť politickú moc, skritizovať prácu ľudí, pochovať niekoho pod úroveň povrchu sociálnej sietí, ale aj zopár ľudí dostať na výslnie a tým im dožičiť nejakú tú chvíľku slávy. A preto vás prosím lajkujte, komentujte, hejtujte, trolte, zdieľajte a uverejňujte a to všetko pre nejakú dobrú zmysluplnú vec.