Chcem svojho poslanca!

Košice. Ak si volíme primátora, volíme si ho vo všetkých 22 mestských častiach. Ak si volíme mestských poslancov, tak sme obmedzení len na tú mestskú časť, v ktorej máme trvalý pobyt. (výnimkou sú malé mestské časti, ktoré sú pospájané do väčších volebných obvodov)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

V praxi to potom vyzerá tak, že sa Vaše možnosti výberu mestských poslancov obmedzujú len na tých, ktorí majú trvalý pobyt v mestskej časti ako Vy. Poslanec mesta na rozdiel od poslanca mestskej časti sa má zaujímať o mesto ako celok a má poznať problémy všetkých 22 mestských častí. Nerobí to napokon zadarmo, ale za finančnú odmenu, je to teda jeho práca.

Nemusí byť preto pre mňa ako Košičana zaujímavý ani jeden z kandidátov v mojej mestskej časti. Naopak v inej mestskej časti môže byť ten správny kandidát na mestského poslanca, ktorého by som rád videl rozhodovať o našom meste. Bohužiaľ, nemôžem. Zákon mi to neumožňuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komu môže tento stav vyhovovať? Vyhovovať by to mohlo politickým stranám a hnutiam. Tieto si veľmi dobre uvedomujú význam slova partokracia. Vláda strany. Áno, strana si dosadí "svojich ľudí" do jednotlivých mestských častí na kandidátky. Dá im značku, vyrobí im letáčiky, plagáty, prípadne zorganizuje nejakú tú kampaň. Niektorí z týchto sa potom dostanú do mestského zastupiteľstva. Takto má strana v mestskom zastupiteľstve "svojich ľudí" a môže presadzovať, resp. tlačiť na svoje záujmy. Áno, zámerne som napísal svoje záujmy a nie verejné záujmy. Nie je žiadnou novinkou, že sa hlasuje rozhodnutím "z hora", často bez toho, aby bola problematika dôkladne prebraná. Je to niečo ako verejné tajomstvo. Poslanci potom hlasujú "ako že" na základe svojho najlepšieho vedomia a svedomia. "Ani náhodou straníckym rozhodnutím a všetci hája tie najlepšie záujmy pre naše mesto, nikdy nie záujmy strany alebo s tým často súvisiace záujmy investorov a podobne."

SkryťVypnúť reklamu

Nezávislý poslanec, ten skutočne nezávislý, nie tie pseudonezávislé figúrky, sa potom môže v najlepších úmysloch aj pretrhnúť v snahe urobiť to najlepšie pre naše mesto, pre vyšší cieľ - Košice. Na kampaň si musí získať podporu 600 Košičanov, ktorí mu ju musia potvrdiť podpisom na petíciu pod jeho kandidátnu listinu. Stranícky nominant nemusí získať nič. Ten venuje tak akurát svoj podpis na stranícku kandidátku.

Nezávislému poslancovi neprispeje strana na letáky, ani na plagáty, ani na billboard, ani na kampaň. Ten si to musí pekne zaplatiť z vlastného vrecka. Často to má preto za následok slabšiu prezentáciu. K tomu keď pridám "úžasný" záujem občanov o veci verejné, tak sa šance nezávislého znižujú. Ak nezávislý kandidát nepoužíva populistické reči a prezentuje sa konštruktívnymi nápadmi, ktoré nie sú práve "hitom sezóny", tak si ho takmer nikto nevšimne. Nádherná živná pôda pre partokraciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by som si to predstavoval?

Finančná podpora straníckych nominantov, či náklady nezávislých na kampaň sa nedajú nijako obmedziť alebo prikázať, resp. v slobodnej spoločnosti by to nemalo zmysel. Táto časť je plne na nás - občanoch, na našom záujme. Najlacnejšia forma prezentácie kandidáta je jeho webová stránka. Je to teda na nás občanoch, sa zaujímať.

Čo sa dá zákonom upraviť je voľba mestských poslanov. Aby som si nemusel vyberať len z mestskej časti, kde mám trvalé bydlisko. Jednoducho - umožniť voľbu mestských poslancov zo všetkých mestských častí všetkým Košičanom. Neobmedzovať tak voličov. Táto zmena zákona ale nie je ľahká, vyžaduje si 76 poslancov v NRSR.

SkryťVypnúť reklamu

Doba kampane je ďalšou prekážkou. Toto obmedzenie je potrebné zrušiť. Pár dní na kampaň je často veľmi málo na to, aby sa volič - občan oboznámil s kandidátmi a tým, čo mu ponúkajú.

Podpisy na petícii pod kandidatúru je potrebné odstrániť alebo zaviesť povinnosť podpisov na petícii pod kandidatúru aj pre straníckych nominantov. V prípade podpisov by som navrhoval určiť volebné obvody minimálne 2 mesiace pred posledným termínom na odovzdanie kandidátky. Petícia totiť obsahuje informáciu o volebnom obvode. Bez tohto údaju by nemala byť podpisovaná. Čo myslíte, koľkí si takto dali podpísať petície pred tým ako boli vyhlásené volebné obvody? Ak by ale bolo možné voliť kandidátov na mestských poslancov bez ohľadu na mestskú časť, kde majú trvalý pobyt, bol by tento návrh samozrejme zbytočný.

Osobne som presvedčený o tom, že politika miest a obcí by sa nemala zlučovať s politikou "celoštátnou". V mestskej-komunálnej politike má veľký význam voliť si osobnosti, nie strany a hnutia. Mnoho ľudí stále volí na základe straníckeho trička alebo na základe osobností "vysokej" politiky. Lebo Radičová..., lebo Fico..., lebo Béla..., lebo Sulík..., atď. Lenže ani Radičová, ani Fico, ani Sulík nevyriešia nový územný plán mesta, nedajú opraviť naše cesty, nevyriešia problém s parkovaním, nedohliadnu na nedomyslené nové stavby v našom meste, nevyriešia problémy mestskej hromadnej dopravy, nezefektívnia odpadové hospodárstvo mesta, ...atď. Neurobia to, nemajú na to kompetencie, ani čas. Riešia iné veci a preto nepoznajú špecifické podmienky nášho mesta.

Tie však dobre poznajú občania Košíc zaujímajúci sa úprimne o naše mesto. Preto voľme osobnosti Košíc, voľme tých z nás, Košičanov, ktorí sa úprimne zaujímajú o naše mesto, nevoľme stranícke tričká ani osobnosti "vysokej" politiky.

Marian Koszoru

Marian Koszoru

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

liberál, Košičan, Slovák, Európan Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu