Keď je mama chorá

Choroba všeličo odhalí. Napríklad vám potvrdí platnosť výroku, že zdravý človek má tisíc želaní a chorý iba jedno: aby vyzdravel. Tragédia sa znásobuje, keď je chorá mama.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Leží kdesi v nemocnici, dom je mĺkvy, kuchyňa je ponorená do šera. A aj keď príde z nemocnice domov, musí odpočívať v spálni a potrebuje predovšetkým pokoj. Členovia rodiny vtedy všeličo pochopia. Že napríklad domácnosť nie je iba vysávanie, nákupy a pranie, ale každodenný manažment jej členov vrátane psa, aby všetko fungovalo a ženám to zaberá strašne veľa času. Preto sa väčšina z nás zvyčajne nevrhá do politiky, nezakladá politické strany ani hnutia, nepíšeme zložité symfónie, filozofické traktáty ani nestojíme hodiny so skalpelom v ruke pri operačnom stole. Lebo sedíme s deťmi v kuchyni a spolu tvoríme projekty a pomáhame vymýšľať verše o mlieku, pokúšame sa donútiť potomstvo aspoň k zdanlivému upratovaniu izbičky a tvárime sa, že nevidíme vyplazené jazyky a vyhrážajúce sa päste spoza náš chrbát, ktorými si súrodenci prejavujú lásku. Nemáme čas počúvať politické debaty, lebo s trpezlivosťou, akou príroda obdarila len a len mamy počúvame pôvabné detské rozprávanie typu: "ja som povedal a on na to mi uvalil a ja som mu odtrhol kapucňu" a namiesto čítania komentárov máme hodnotenia potomkov, že ”polievka v jedálni chutí akokeby si v nej niekto nohy umýval". Potom príde tatko, ktorý má takú pošichtovú depresiu, že sa musí na hodinku zvaliť aj s tabletom, aby zahnal chmúry pracovného dňa a naštudoval si výsledky všetkých futbalových líg. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď ale mama nefunguje, všetci ostanú bezradne stáť, aj keď je jedlo v chladničke a čistá bielizeň v skrini. Chýba neviditeľná energia, ktorá dáva rodinné súkolie do pohybu, chýba vôňa nedeľnej polievky, tichý štrngot šálok, keď sa varí ranná káva, počúvajúce ucho a láskavá ruka, ktorá popráva golierik pred odchodom. 

Choroba ukáže, že nič z toho nie je samozrejmé. 

 

Valéria Koszoruová

Valéria Koszoruová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Našla som v kabelke dieru. Neskoro, vytriasla som cez ňu dosť svojich rokov. Dieru zaštopkám pavučinkou poznania, už musím striehnuť na život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu