Veľký výpredaj intimity

Už v detstve som sa naučila, že si treba nechať niektoré veci a udalosti len a len pre seba, slušní ľudia sa na verejnosti nepretŕčajú s holým zadkom ani obnaženou dušou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Preto sa mi ani nechce veriť, s čím všetkým sa chcú ľudia pochváliť alebo šokovať pred kamerou. 

Začalo sa to pozvoľna, najprv mnohí umelci po revolúcii získali hlboké presvedčenie, že keď nie sú každý druhý deň v médiách, akoby neexistovali. Neprekážajú ani negatívne správy, prekáža, keď nie je nič. Novinári ich v tom len a len utvrdzujú a tak som sa po rokoch dozvedela, koľko kto mal mileniek a keď tamtomu hercovi umierala žena, utešovala ho iná herečka. Viem, kto dostal od mesta byt zadarmo, aj aký guláš vie navariť bývalý zaslúžilý umelec, ktorá herečka mala zavretého otca alebo kto objavil nemanželského syna. Umelci či moderátori sa verejne žiadajú o ruku, zasnubujú v priamom prenose a či dokonca si najímajú ochranky na svoje svadby, aby potom predali "exkluzívne" snímky zo svadby celkom neexkluzívnym novinám. Teraz je moderné rozprávať aj o svojich chorobách a noviny pravidelne prinášajú reportáž z pohrebov celebrít. Tieto správy, ktoré útočia na emócie, už dávno nie sú len bulvárnym sústom, skúste si otvoriť seriózne spravodajské weby, ktoré sa nenápadne skryjú za rubriku Revue, Koktail, Lidé, Magazín a pod. a tak si celkom nápadne zvyšujú čítanosť. A potom sú tu rozličné 13. a iné komnaty, a umelci vytiahnu zo svojho života to najintímnejšie, aby preboha, len nezostali nespoznaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže po rokoch aj obyčajný Jozef Mak, človek jeden z milióna, nadobudol presvedčenie, že ak sa neobjaví v médiach, prežije svoj úplne obyčajný život nadarmo. Veď o čo je lepšia Norika alebo Versače od neho? A tak sa stovky ľudí začali hlásiť do reality show a ešte väčšie davy ich sledujú. Celé týždne sa cvachtajú po farmách s cudzími ľuďmi alebo sa vymieňajú manželky a dovtedy úplne normálne ženy vlezú do bytov k neznámym mužom a fafrnkom a svoju rodinu zveria hocijakej osobe, len nech je kamera pri tom. V inej relácii ukazujú pokazený chrup, ovisnuté brucho, v ďalšej ženy rodia v priamom prenose a neprekáža im, že sa im medzi nohami okrem lekára tmolí aj kameraman a osvetľovač. V Čechách sú v tomto ešte ďalej, majú tam reláciu, ktorú vysielajú z nemocnice “naživo” a tak vidíte operáciu žlčníka či srdca v priamom prenose. A čo ešte? Aha, Gizka behá po rodinách, kde ženy problémy nepozametajú pod sukňu, ale nadvihnú ju vysoko, aby sa rodinná špina mohla vyliať priamo pred kameru a “akože” svokra ju upratuje.

SkryťVypnúť reklamu

Tak čo ešte môže niekoho prekvapiť? Umieranie, znásilnenie, zhorené domy predsa vidíme denne v správach, aj vojny, popravy a pády lietadiel.

A predsa sú veci, pri ktorých sa ostanete neveriaco dívať. Napríklad na vyjadrenie bývalého predsedu českej vlády Paroubka v médiach. Krachuje mu druhé manželstvo, ale on, ktorý istý čas bol lídrom verejného života v Čechách, píše o svojom manželstve, chorobe svojej ženy a analyzuje príčiny rozpadu verejne, na svojich blogoch. Človek si musí položiť otázku, prečo si so ženou, s ktorou prežil desať rokov, nemohol sadnúť a povedať si pri pohári vína, že im to skrátka nevyšlo, ale musí svoju špinavú bielizeň prať verejne? Prečo potrebuje predávať najhlbšiu intimitu dvoch ľudí? Lebo aj on sa chce pripomenúť, lebo čo keby kandidoval na prezidenta, nech ľudia vedia, že to nie on, ale jeho druhá žena bola tá mrcha, ktorá zničila ich dokonalý život? A popritom aj trocha kopnúť do boľavej duše ženy, s ktorou má malé dieťa?

SkryťVypnúť reklamu

Lenže celé je to skôr o inom. Iste ste na chvíľu zaujímavý, keď pred kamerou ukážete pokazený chrup alebo napíšete, že vaša žena užíva silné lieky na depresiu, pod vplyvom ktorých od vás utiekla. Ale musíte rátať s tým, že v slušnej spoločnosti vám už nálepku, že ste obyčajný chruňo nikto neodlepí. A keď sa pozriete smerom na Ameriku, ani funkcia prezidenta vám v tom nepomôže. 

Valéria Koszoruová

Valéria Koszoruová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Našla som v kabelke dieru. Neskoro, vytriasla som cez ňu dosť svojich rokov. Dieru zaštopkám pavučinkou poznania, už musím striehnuť na život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu