rubik kocka

Písmo: A- | A+

Rada by som oprášila zopár zaujímavostí ohľadom Rubikovej kocky/RK/, ktorá slávy 40.výročie svojej existencie, vynašiel ju v roku 1974 pán Rubik E. maďarský architekt, vynálezca. V čase keď retro je tak trocha "in", myslím si, že táto mechanická individuálna 3D logicka hra- hlavolam, si zaslúži viac pozornosti a možno by stálo za zamyslenie ju oprášiť a ukázať aj našim deťom.

Dostalo sa ku mne pár zaujímavých informácií o tejto zázračnej kocke. V 80.rokoch bol tento hlavolam celosvetový fenomén, napriek tomu, že v tom čase prežívali prvé boom aj počítače, ktoré sa pomaly  stávali súčasťou každodenného života,bolo to  obdobie expanzie prvých PC hier-dnes už smiešnych...a neuveriteľných, pre dnešnú generáciu ....Táto mechanická antielektronická hra, zložená z 27 ks jednotlivých kociek dostalu do varu  celý svet, organizovali sa rôzne súťaže v rýchlosti skaldania RK, majstrovstvá sveta , ktoré sa opakujú každoročne až do dnešnej doby,  na poslednom sa zúčastnilo 37 krajín s 500 súťažiacimi.

Samozrejme ako dieťa aj ja som chcela RK, tak sme cestovali za originál kúskom do Maďarska, sama   som veľmi dlho som zápasila, kým sa mi ju podarilo poskladať, najprv po milión nezdarných pokusoch som v zúfalstve kocku rozobrala...a tak som ju poskladala "nanovo", lebo ma už išlo poraziť z toho, že brat to zvládol ľavou zadnou...kým ja som nevedal a nevedela prísť na rozlúsknutie hlavolamu, vtedy ešte neboli návody na nete ani nič podobne, bolo to len o nekonečnom skladaní a keď v rodine bola len jedna RK tak to bolo aj o bitke súrodencov o kocku...Ale nakoniec som prišla na spôsob poskladania a dodnes si pamätám ten pocit radosti, že sa mi to podarilo. Vtedy sme ešte nemali net, PC ani  mobilné telefóny ani žiadne vymoženosti dnešnej techniky, ale mali sme čas hrať sa s kamarátmi a rozprávať sa -  nie cez sociálne siete ale tzv. face to face...boli to dávne krásne časy...v tých časoch byť in bolo, ak sme mali walkman a rifle z Tuzexu, ale nechcela som o svojich spomienkac. ..tak poďme k tým zaujímavostiam o tej zázračnej kocke:

40. narodeniny RK sa oslavujú po celom svete, ak by ste mali cestu do New Jersey pri NY  je inštalovaná výstava na počest 40.narodením RK  v /Liberty Science Center/ zahájenie bolo 25.4.14 a hlavným sponzorom výstavy je Google/ náklady 5 mil.USD/. Hlavnou hviezdou výstavy je RK, ale ústrednou témou ako to vyjdaril pán Rubik je svet človeka, hlavnou myšlienkou je hra, inšpirácia a tvorba. Vplyv RK sa odrazil ako v umení, móde, tak aj v rôznych odvetviach vedy. Rozsiahla inetraktívna výstava bude od roku 2015 putovať po celom svete. Paralelne s výstavou v USA budú aj významné budovy ako Empire State Buildinget osvetlené farbami RK ,na rieke Hudson sa bude plaviť obrovská maketa RK,  v USA to má veľký ohlas, a pre krajinu ja tipická megalománia, tak aj 40.narodeniny budú v primeranom štýle... a je zrejmé, že propagáciou tejto "hračky" veľa mladých ľudí sa dostane od PC, sociálnych sietí trocha inam k logickemu halvolamu, ktorý nebudú riešiť online a  možno prispeje svojou troškou aj  k prehlbeniu medziľudských vzťahov.

- Guinnes rekordy - ak mám správne informácie RK figuruje v 35 Guinnessových rekordoch,  napr. 2013 Toronto postavili 66m dlhý a 4m vysoký múr z RK /použili 85 794 ks RK, stavali ho dobrovoľníci 3 mesiace-vyzerá to zaujímavo najdite si to ak  vás to zaujalo/, skladalo sa aj pod vodou a to jeden človek hneď naraz 2 ks RK stihol to za 84 sekúnd.

- 7,36 sek. stačí majstrovi sveta na poskladanie RK

- na majstrovstvách sveta sa súťaží v 15. kategóriách skladanie naslepo, jednou rukou, nohou...a rôzne iné varianty, veľa zaujímavých pre mňa genialnych videí si môžete nájsť na rôznych stránkach, ak to vzbudilo vo vás záujem

-RK sa stala ikonou logických  hlavolamou na svete ju skladal každý 7. obyvateľ zemegule.

Možno by sme mali vyhlásiť suťaž o najrýchlejšieho blogera, ktorý zdolal RK? Skúste RK oprášiť  aj doma a len tak v nedeľu podvečer miesto TV si s deťmi poskaldať tú zaujímavú kocku.., verím že zažijete kopec zábavy. Ďakujem, za čas venovaný mojim písmenkám a teším sa na prípadné komenty. Prajem všetkým krásnu nedeľu.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu