Osoby a obsadenie
V hlavných úlohách tu máme tzv. poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. To sú stručne povedané lekári a lekárky s vlastnými ambulanciami, ktorí makajú spravidla len na seba. Zamestnávajú najčastejšie seba a jednu zdravotnú sestru. Fungujú na základe povolenia od samosprávneho kraja. Sem patria aj tí, čo postúpili do vyššieho levelu a majú vlastnú esročku, ktorá prevádzkuje ambulanciu v ktorej sami seba a zdravotnú sestru zamestnávajú.
Na druhej strane je Lekárska služba prvej pomoci (LSPP). Aj tá je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. LSPP je zdravotná starostlivosť, ktorou sa zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecného lekára pre dospelých, lekára pre deti a dorast a zubného lekára. Organizuje ju buď nemocnica alebo iný poskytovateľom (napríklad LSPP s.r.o.), pričom ju vykonávajú iní lekári - poskytovatelia a lekári – zamestnanci nemocníc. Sú to teda najmä poskytovatelia (súkromníci) - všeobecní lekári, lekári pre dorast a zubári. LSPP títo poskytovatelia vykonávajú v zdravotníckom zariadení poskytovateľa, ktorý je oprávnený na základe vydaného povolenia prevádzkovať ambulanciu lekárskej služby prvej pomoci.
V praxi to vyzerá tak, že poskytovateľ LSPP vykorisťuje iných poskytovateľov za spravidla smiešnu sumu. LSPP sa vykonáva podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom. Povedané bez servítky, je to štátom posvätené nevoľníctvo. To vyplýva z § 79 ods. 1 písm. v) zákona č. 578/2004 Z.z. v platnom znení, podľa ktorého „Poskytovateľ, ktorý je držiteľom povolenia ..... je povinný ...vykonávať lekársku službu prvej pomoci podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom, ak ide o poskytovateľa, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo v špecializačnom odbore pediatria a poskytovateľa, ktorý poskytuje špecializovanú zubno-lekársku ambulantnú starostlivosť.“
Ešte raz si prosím všimnite slovo POVINNÝ. Je pre poskytovateľa kľúčové, pretože ak by tak neurobil, potom sa podľa § 82 ods. 1 písm. b) zákona č. 578/2004 Z.z. v platnom znení vystavuje riziku pokuty do 3319 eur. Táto pokuta sa však týka iba poskytovateľov, nie lekárov – zamestnatcov (ak nie sú náhodou kvôli iným svojím činnostiam aj poskytovateľmi).
Upozorňujem, že okrem LSPP existuje aj ústavná pohotovostná služba. Tou je zdravotná starostlivosť, ktorou sa zabezpečuje nepretržitá dostupnosť ústavnej starostlivosti v nemocnici. Tu práve môže byť problém s nadčasmi a prácou v noci.
Teraz si povedzme, čo je nočná práca. Je to práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou. S prácou nadčas je to komplikovanejšie. Je to práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
Už som spomenul, že LSPP môže byť organizovaná nemocnicou alebo niekým iným. Organizátor LSPP má so svojimi zamestnancami uzavretú buď pracovnú zmluvu alebo dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Tou je buď dohoda o vykonaní práce podľa § 226 Zákonníka práce (maximálne 350 hodín ročne) alebo dohoda o pracovnej činnosti podľa § 228a Zákonníka práce (maximálne 10 hodín týždenne). Práca nadčas bude teda práca nad rámec takto dohodnutých pracovných hodín.
Stav po novele Zákoníka práce
Zmení sa na tomto niečo po 1.9.? Nakukneme do zákona č. 257/2011 Z.z., teda veľkej novely zákonníka práce. V nej nás budú zaujímať len dva body s číslami 77 a 81. Bod č. 77 v § 97 dopĺňa odseky 12 a 13, z ktorých je pre naše účely zaujímavý iba ten s číslom 13. Ten znie:
"(13) Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu a ktorý dovŕšil vek 50 rokov, nemožno nariadiť prácu nadčas. Práca nadčas je prípustná len po dohode s týmto zamestnancom."
Text je jasný - § 97 ods. 13 jasne hovorí každému, že prvým dňom po 50. narodeninách zamestnanca – zdravotníckeho pracovníka stráca jeho zamestnávateľ zákonný nárok na nariadenie práce nadčas. Zdravotníckymi pracovníkmi sú podľa § 27 zákona č. 578/2004 Z.z. v platnom znení fyzické osoby vykonávajúce zdravotnícke povolanie ako lekár, zubný lekár, farmaceut, sestra, pôrodná asistentka, fyzioterapeut, verejný zdravotník, zdravotnícky laborant, asistent výživy, dentálna hygienička, rádiologický technik, zdravotnícky záchranár, zubný technik, technik pre zdravotnícke pomôcky, optometrista, farmaceutický laborant, masér, očný optik, ortopedický technik, zdravotnícky asistent, či sanitár. K nim treba pripočítať aj logopédov, psychológov, liečebných pedagógov, fyzikov a laboratórnych diagnostikov v zdravotníckom zariadení. Nikomu z nich nemožno po päťdesiatke prikázať pracovať nadčas.
Bod č. 81. dopĺňa § 98 odsekom 10, ktorý znie:
"(10) Predpokladom výkonu nočnej práce zamestnanca, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie sestra a pôrodná asistentka podľa osobitného predpisu a ktorý dovŕšil vek 50 rokov, je súhlas tohto zamestnanca s výkonom práce v noci."
Toto ustanovenie Zákonníka práce zvyšuje ochranu sestier a pôrodných asistentiek po dovŕšení 50 rokov tak, že nielen na prácu nadčas ale aj na nočnú prácu treba ich súhlas.
Dosť bolo suchej teórie, dajme si teda príklady z praxe.
Príklad prvý:
Pracujem od 7.00 do 15.30 ako lekár vo vlastnej ambulancií a potom na základe donútenia samosprávnym krajom a dohody s organizátorom LSPP idem na LSPP. Vo svojej dohode o vykonaní práce mám pracovnú dobu od 16.00 do 22.00 hod. Vtedy nebudem vykonávať prácu nadčas. Ide totiž o iného zamestnávateľa a výkon práce podľa vopred určeného rozvrhnutia pracovného času.
Príklad druhý:
Som nemocničný lekár pracujem od 7.00 do 15.30 ako lekár v nemocnici a nemocnica náhodou organizuje aj LSPP a jej vykonávanie od 16.00 do 22.00 mám dokonca aj v pracovnej zmluve. Vtedy spravidla pôjde o prácu nadčas.
Zhrutie pre tých čo šetria čas
Nové ustanovenia Zákonníka práce nemenia nič na povinnosti poskytovateľov s povolením vykonávať lekársku službu prvej pomoci podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom. To upravuje úplne iný zákon.
Ak to teda mám zhrnúť – LSPP lekárov, ktorí majú vlastné ambulancie, nie je práca nadčas, a preto nemožno argumentovať dovŕšením veku 50 rokov. Výrok prezidenta lekárskej komory o zákaze práce nadčas po dovŕšení veku 50 rokov bol preto úplne nesprávny v kontexte odmietania LSPP. Ak po 1. septembri 2011 lekári - poskytovatelia nenastúpia do LSPP, dostanú mastnú pokutu. Zákonník práce teda LSPP celkom isto nezruší. Ale LSPP môže mať drobný problém s Ústavný súdom. A ten ju už celkom reálne zrušiť môže.
Na záver ešte trocha právneho strašenia. Ak niekto bude vyzývať v televízii, aby súkromní lekári na LSPP nenastupovali, môže mať poriadny problém. Podľa § 340 Trestného zákona totiž ten, kto verejne vyzýva na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti uloženej zákonom, sa potrestá odňatím slobody až na dva roky. V trestnom práve sa tento trestný čin nazýva podnecovanie.