Jeden múdry právnik kedysi dávno povedal, že aj hlúpe zákony treba dodržiavať. Mal na to vcelku rozumný dôvod - inak by zvíťazil ten s najväčším kyjakom a svalmi bez ohľadu na to, že niekto iný má „len" pravdu. Na nešťastie sa na Slovensku stalo porušovanie zákonov takpovediac vecou národnej hrdosti. A platí to aj v prípade lekári versus poisťovňa.
Úplne chápem, že ambulantných lekárov nahnevala listová zásielka od Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kde v texte sprievodného listu je dátum 23. jún, zatiaľ čo na poštovej pečiatke je dátum podania 25. jún. Takže ak si lekár nájde 27. júna v schránke zmluvu od poisťovne, chápem, že nadáva. Kto by nenadával, keď sa vďaka tomu dostáva pod veľký časový tlak. Čím tento tlak vzniká? Ako inak, zákonom. Zdravotná poisťovňa totiž musí všetky zmluvy (aj prílohy a dodatky) uverejniť na svojom webe zmluvy najneskôr do 30 dní ich uzavretia. Aby to bolo ešte krkolomnejšie, Občiansky zákonník určuje, že zmluva s lekárom je účinná dňom nasledujúcim po dni jej zverejnenia.
V praxi to znamená, že ak mi pôvodná zmluva končí k 30. júnu a ja novú dostanem 27. júna mám necelé 3 dni nato, aby som pre mňa z hľadiska prežitia jeden z najdôležitejších dokumentov prečítal, podpísal, doručil poisťovni. Tá má však presne tie isté tri dni nato, aby zmluvu zaevidovala, skontrolovala, oskenovala a zavesila na web.
Nie, naozaj sa nečudujem, že sú lekári nahnevaní.
Problém je, že takáto „práca s časom" je „iba" hlboko nekultúrna. Nie je to nič protiprávne. Niekto s ideálmi by síce mohol pomyslieť, že takto sa správajú skôr výpalníci ako dobrí zmluvní partneri, ale nepomohlo by mu to.
To, že konanie poisťovne je legálne, však nebráni každoročnej tragikomédii vyjednávania nových zmlúv medzi lekármi a poisťovňami. Vyjednávacia pozícia lekárov je jasná. Okrem iného k nej prispieva aj zákon, podľa ktorého je Zdravotná poisťovňa povinná uzatvárať zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s lekármi najmenej v rozsahu verejnej minimálnej siete poskytovateľov. To preto, aby mal každý v rozumnej vzdialenosti potrebného lekára, bez ohľadu na jeho špecializáciu.
A ešte je tu jedna zákonná drobnosť, ktorá je pointou tohto príbehu. Existuje totiž úzka skupina lekárov prvého kontaktu, s ktorou poisťovňa musí uzavrieť zmluvu, ak sa u nich lieči aspoň jeden jej poistenec. Týmito šťastlivcami alebo „šťastlivcami" sú pediatri poskytujúci starostlivosť pre deti a dorast a všeobecní lekári pre dospelých. Títo lekári totiž musia uzatvoriť zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s príslušnou zdravotnou poisťovňou, ak majú aspoň jedného pacienta príslušnej poisťovne.
Už vidíte háčik? Krásne to vymysleli - keď musí jeden, musí aj druhý. Nikto sa nemôže sťažovať a teoreticky by to malo fungovať dokonale... Šibal zákonodarca však celkom iste nepredpokladal, že lekár, ktorý má povinnosť uzavrieť zmluvu, sa na túto povinnosť zvysoka vykašle a vedome tento zákon poruší.
A keby len jeden lekár! Kdeže! Lekári sa dali dokopy, nechávajú sa zastupovať Slovenskou lekárskou komorou, Asociáciou súkromných lekárov a Asociáciou všeobecných lekárov pre deti a dorast a Zdravitou. Ak tieto združenia podnecujú detských a všeobecných lekárov, aby nepodpísali zmluvy, podnecujú ich k porušovaniu zákona. Na druhej strane však i zdravotná poisťovňa porušuje zákon, lebo neuzavrela zmluvy s lekármi.
Ako som písal, porušovanie zákona sa stáva vecou národnej hrdosti, takže to vlastne už každý ignoruje. Ale keďže na taký Euroval je dobrý každý cent, možno by mohla vláda a úrady prestať privierať oči a začať inkasovať.
Napríklad taký lekár, ktorý neuzavrel zmluvu s poisťovňou môže dostať od samosprávneho kraja pokutu až do do 3319 eur. Od poisťovne by sme mohli vyžmýkať ešte viac - Úrad pre dohľad jej môže uložiť pokutu až do výšky 165 969 eur; najmenej vo výške 3 319 eur. Keďže je ekonomická kríza, je nutné byť aj trochu kreatívny. Takže taký samosprávny kraj by mohol od lekárov vybrať do 663 eur za to, že nemajú zverejnený zoznam poisťovní, s ktorými majú zmluvu (teda skôr, že v tom zozname figuruje aj poisťovňa, s ktorou zmluvu nemajú). Pokiaľ sa lekár bez zmluvy sekne pri vypisovaní receptu (musí uviesť, že nie je zmluvný lekár), pokuta môže dosiahnuť znova 3319 eur.
Nesmieme zabudnúť ani na protimonopolný úrad. Ten tiež môže udeľovať pokuty a to poriadne mastné. To, čo lekári zorganizovali sa dá pomenovať aj slovom kartel. A pokuta môže postihnúť každého lekára či lekársku eseročku zúčastnenú na kartelovej dohode. V zdravotníctve by to nebolo po prvý raz. Pred pár rokmi takto pokutu takmer 1600 eur schytala Asociácia fakultných nemocníc. Chcela totiž vytĺcť od všetkých zdravotných poisťovní také isté podmienky ako do Všeobecnej poisťovne.
Vďaka sústredenej práci Slovenskej lekárskej komory, Asociácii súkromných lekárov a Asociácii všeobecných lekárov pre deti a dorast a Zdravity by výsledná suma vôbec nemusela byť malá. Koľko lekárov namiesto ich organizovania na odbornom podujatí zorganizovali k hromadnému porušeniu zákona?
A len bodka na záver, zaujímalo by ma, za aké právne poradenstvo to Slovenská lekárska komora platí z peňazí svojich členov nie práve najmenšie čiastky?